Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Na cestě ke gerontokracii

10. 6. 2015
 8 639
170 komentářů

Přihlášení do diskuze

Diskuze

1) Pokud prokážete, že pozemek byl kradený, je samozřejmě správné hledat a zjednat nápravu. Můžete začít.

2) Je také třeba zvážit, zda ho člověk koupil s vědomím, že byl kradený, nebo zda jednal v dobré víře.

3) Pozemek vlastněný jednotlivcem možná mohl být v minulosti ukradený. Pozemek "vlastněný" státem je ukradený téměř se stoprocentní pravděpodobností. Buď jej stát ukradl (zkonfiskoval, znárodnil, vyvlastnil, arizoval,... - už si všechny ty eufemismy nepamatuju), nebo pořídil za ukradené peníze. Těch lidí, kteří stát označí za dědice ve své závěti, zas tolik není.

4) Není moc statečné odvádět diskusi na pozemky, kde je možné jít libovolně hluboko do minulosti a hledat nějaké problémy. Vraťme se k podstatě: jsem nebo nejsem vlastníkem svého těla a tedy i plodů své práce? Z jakého titulu by na plody mé práce (na to, co mi za ni dobrovolně dá zaměstnavatel či zákazník, protože si mé práce/výrobků váží a dávají mu hodnotu vyšší, než kolik za ní zaplatí) měl mít právo soused, liberečák, ostravák, Řek, Somálec,...?)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Šest stovek pro důchodce
http://neviditelnypes.lidovky.cz/sest-stovek-pro-duchodce-0xn-/p_cirkus.aspx?c=A150610_192402_p_cirkus_nef

Nahlásit

-
0
+

Kdyby to plaili svým rodičům tak by se důchod rodičů musel odvozovat od plateb potomků. Což takhle nefunguje.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Plus prosím hlavně tuhle teorii o osamělém pravěkém zemědělci, který někam přišel, něco vykácel a pak mu to sebral nějaký náčelník, nevykládejte někomu s elementární znalostí toho, jakým způsobem se vyvíjelo pravěké zemědělství. Měl by z vás ošklivý šok.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Na mém dotazu to nic nemění. Jaké právo máte na pozemek, který vaši předci koupili od někoho, kdo ho ukradl? Vy tvrdíte, že se necítíte zavázán nějakými dohodami, kteří naši předkové udělali při budování libovolného státu (zjednodušuji pro účely debaty). Proč by se ostatní měli cítit zavázáni tím, že nějaký váš předek koupil něco od někoho, kdo to (jak říkáte), někomu ukradl?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Brazilská vláda asi málo tiskne a úroky nastavila zbytečně nad nulovou hranici:
http://proinvestory.cz/tvrde-brazilske-pristani

Nahlásit

-
0
+

Ne. Prvotní přivlastnění pozemku neprovedl žádný stát ani církev. Ale nějaký prazemědělec, který odněkud přišel, vykácel kus nikým nevlastněného pralesa a začal obdělávat vzniklou půdu (jako první ji smísil se svou prací).
To až později mu ji nelegitimně sebral nějaký stát či jiný lupič.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

http://www.mises.cz/clanky/ucast-ve-volbach-je-projevem-zbabelosti-1806.aspx

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Účast ve volbách je projevem zbabělosti

http://www.mises.cz/clanky/ucast-ve-volbach-je-projevem-zbabelosti-1806.aspx

Nahlásit

-
0
+

Já vím, že to tak dělají a proto píši že musíme počkat až jim dojde jakou blbost dělají. Možná se dočkáme spíš té války. Já ale preferuji změnu současného paradigma, které stejně odporuje současné praxi, konkrétně pravidlům pro kapitálovou přiměřenost bank.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

S dovolením se soustředím jen na ten poslední bod, protože mě zajímá. Řekněme, že tedy ten pozemek máte. Proč byste na něj měl mít právo? Historicky vzato, všechny pozemky byly rozděleny tak, že si je někdo silou nárokoval (panovník, církev atd.) A vy (nebo váš předek) jste jej od něj získali. Tzn. z úhlu pohledu těch, kteří odmítají stát, jste jej právě od státu získali. Jinými slovy, nevidím pro sebe žádný důvod, proč toto vaše právo akceptovat. Jak by podotknul p. Altman, já jsem u rozdělování těch pozemků nebyl, tzn. proč bych měl být vázaný tím, jak byly rozděleny?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Takze resenim je zruseni duchodoveho systemu. Bravo.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tohle má být řešení čeho? :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To platili svým rodičům. Ale na děti, které budou platit důchody jim vynaložili už jen cca 20%. Rodiče má každý takže odvody platí každý. Děti má však jen někdo takže nárok na důchod od těch dětí by měl mít jen někdo.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Většina spořit nebude z jiných důvodů, ne kvůli inflaci

Pokud z průběžného systému vyloučíte čerpání bezdětných a budete valorizovat o inflaci, koupíte si pořád stejně.
Pokud ve III. pilíři zainvestujete do akcií, koupíte se víc. II. pilíř ze strachu a závisti odpískáme.

Nebo se můžeme chovat jako správňáci, a nechat vše na lidech. Ti co vše utratí a na důchod se nezajistí, začnou před důchodem volat o pomoc státu a protože jich bude hodně, tak je nějaká polit. strana vyslyší. Kde je poptávka, je i nabídka. A správňáci utřou nos, nežijeme ve správňáckém světě. Řešení bohužel nemůže být správňácké, ale realistické.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Je to jen ukázka toho, jak v důsledku regulací regulací regulací systém degeneruje

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nějak mně uniká, proč jsou bezdětní nazývání černými pasažery. Přece i bezdětní platili celý život důchodové pojištění. Mají tedy plný nárok na důchod, jako ti, kteří měli děti.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Lepší řešení: nenutit nikoho platit cizím dětem vzdělání - pak nemusíte vymýšlet komplikované systémy jak z nich ty prostředky dostat zpět, když se náhodou svobodně rozhodnou zkusit štěstí jinde ve světě (o plýtvání peněz na lidi, kteří nedostudují, pokřivování motivací studentů, a podobných věcech ani nemluvím)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Neřekl bych, že boj proti otroctví či nevolnictví je možné označit za náboženství. Spíše jde o přesvědčení a vědomí si svých práv - soudný člověk by to označil za motor lidského pokroku.

Náboženstvím je spíše víra ve stát, jeho nezbytnost, neomylnost, nezastupitelnost a legitimitu (i když stále nikdo není schopen logicky vysvětlit, kde ta klika vzala právo disponovat mým tělem a majetkem - např. mne poslat do války či mi vyvlastnit pole po předcích).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Vás ještě to libertariánské náboženství nepustilo?:)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Je jedno, kdo za to může. Každopádně násilné donucení k účasti v té jediné Bohem posvěcené průběžné pyramidové hře je amorální, nelegitimní a zločinné. I kdyby ten systém byl nejlepším možným, jako že není.

Argumentovat porodností v komunistickém koncentráku, v králíkárně na pěstování nevolníků, není zrovna nejvhodnější volbou.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Když vidím Němce, jak si z ideologických důvodů likvidují klíčový sektor ekonomiky - energetiku, tak bych řekl, že je poněkud přeceňujete.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Zkuste lidem někde v hospodě nadhodit, že Německo je fakticky zbankrotovaná ekonomika. Budete za blázna, i kdyby to stokrát byla pravda :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Válka nebo nějaká epidemie jsou vážně nereálné? Myslíte si na základě čeho, že stav světa jak jej známe je už natrvalo neměnný a katastrofy na dobro zažehnány?

Co se týče dluhů, opět vydáváte vlastní fantazii za realitu. Realita je však taková, že většina světa vztahuje míru zadlužení právě k HDP a podle míry zadlužení k HDP hodnotí také rizikovost investice do takových dluhopisů.

Ostatně dělají to tak i banky, když hodnotí žadatele o půjčku, zajímá je především ekonomická výkonnost dotyčného, z čehož odhaduje schopnost splácet.

Suma sumárum, já o realitě, vy o jakési vaší představě.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Válka nebo nějaká epidemie jsou vážně nereálné? Myslíte si na základě čeho, že stav světa jak jej známe je už natrvalo neměnný a katastrofy na dobro zažehnány?

Co se týče dluhů, opět vydáváte vlastní fantazii za realitu. Realita je však taková, že většina světa vztahuje míru zadlužení právě k HDP a podle míry zadlužení k HDP hodnotí také rizikovost investice do takových dluhopisů.

Ostatně dělají to tak i banky, když hodnotí žadatele o půjčku, zajímá je především ekonomická výkonnost dotyčného, z čehož odhaduje schopnost splácet.

Suma sumárum, já o realitě, vy o jakési vaší představě.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Protože rodiče si dobrovolně pořídili děti, naopak děti se nemohli svobodně rozhodnout, že se narodí, natož komu.
---
Pokud nebudu přímo závislý na tom, jak dobře své potomky vychovám a jak úspěšní budou, neklesne tím náhodou moje motivace?
A jelikož klesne, a to dokonce všem rodičům v populaci, dovedete si představit, jaký to má dopad na výsledek (celkové vzdělání a produktivita populace)?
Ne že bych chtěl zrovna nastolovat Singapurský přístup ke vzdělávání, ale mezi ním a salámismem většiny našich dětí se vytvořila docela nebezpečná propast. Ne bez důvodů. A ne bez následků.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Takže ospravedlníme zlo donucení k účasti v 1.pilíři existencí jiného státního zla?
Je to jako bych své právo vám zlomit ruku ospravedlňoval tím, že jsem vám před týdnem zlomil nohu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

- Byrokraticky náročné
- Politicky/demokraticky neprosaditelné
- Stále je tu skupina těch, kteří by se raději zajistili jinak a je do něčeho nutit není správné. Když někdo systém považuje za nevýhodný, nebo zkrátka nevěří, že vydrží 40 let (aniž by přišla válka, bankrot, změna režimu, ...), není morální jej k účasti nutit. Pokud má stát obavy, že bych se dobrovolně nezajistil (co je mu ale do toho?), tak by šlo uvažovat o jakémsi auditu úspor - tedy stát by měl právo člověka ze nespoření si kritizovat jen tehdy, kdyby prokázal, že spoří/investuje málo a nevýhodně. Důkazní břemeno je logicky na tom, kdo něco vyžaduje.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Pošetilé možná. Ovšem silou nutit ke vstupu i ty, kterým dané řešení nevyhovuje, je dost svinstvo.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Takže podle vás není problém mít třeba 500 či 5000% HDP dluh?
Je vám jasné, že dluhopis takové země si soukromý investor asi nekoupí, že... Leda že by nabízený úrok byl opravdu velmi vysoký...

Takže nakonec je bude kupovat centrální banka, čili bude docházet k intenzivní monetizaci státního dluhu. Stále je to podle vás OK?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+
3/6