Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Jednorázové investice v době krize

3. 4. 2009
11 komentářů

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Podle mě lze všude najít zajímavé investice. To, že držím velké pozice v drahých kovech, asi nemusím rozvádět. Narazil jsem ale i na zajímavou investici mezi dluhopisy. Kdo má zájem, doporučuji mu prozkoumat následující dluhopis:Janus Capital Group Inc. 6.25% bond splatný 6/15/2012, CUSIP:47102XAE5.Základní informace k dluhopisu: http://files.shareholder.com/downloads/JANUS/0x0xS1104659-07-46255/1065865/filing.pdf.Zajímá mě i názor dalších na tento dluhopis.

Nahlásit

-
0
+

Tohle bylo myslím třeba přece jen dovysvětlit či zdůraznit kvůli méně zkušeným investorům.I s rizikem, o němž v souvislosti s takto sestaveným portfoliem hovoříte.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Jiste ze jde o koncentrovane portfolio, prave proto jsem upresnoval, ze diverzifikaci nemyslim koupit vsechno, ze mluvim pouze o regionalni diverzifikaci. Jedine s koncentrovanym portfoliem mate sanci ne nadprumerne vysledky (ale take podprumerne)... cim vetsi pocet titulu, tim vice jste odsouzen k prumeru. A to uz pak aktivni sprava nema zadnou pridanou hodnotu, to muzete rovnou koupit index MSCI World a o vic se nestarat. Ale jelikoz prumery jsou pro prumerne, tak davam samozrejme prednost koncentrovanym portfoliim. Pojem siroka diverzifikace pouzivam pouze ve smyslu regionalniho rozlozeni portfolia... tady Vam 17 akcii bohate staci na velmi sirokou diverzifikaci..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Hm. Musím něco upřesnit.Na široké regionální diverzifikaci, jehož součástí je ta měnová, se shodneme. Měl jsem na mysli něco jiného, i když to z praktického hlediska - možnosti investování v regionech, o nichž dále píšu - zatím prakticky nehraje žádnou roli. Jde o to, že některé státy (například v Africe) mají vázány měny na euro, na Arabském poloostrově zase na dolar (nejspíš to ale, jak připomínáte v dohledné době změní). A investor by si toho měl být vědom.O zranitelnosti koruny (a bohužel i českých akcií) vůči rozhodnutí velkých hráčů z Londýna se asi nemá smysl příliš šířit. Je otázka, zda na tom něco změní údajný konec tzv. carry trades obchodů, založených na rozdílech u úrokových sazeb u některýrých měn, které se jí měly v minulosti rovněž týkat.S Vaší interpretací "široké diverzifikace" by asi leckdo nesouhlasil, ale já u dlouhodobých investic chápu. Sedmnáct akcií je sice poměrně koncentrované portfolio, záleží ale samozřejmě na jejich výběru.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Regionalni diverzifikace a mena... menova diverzifikace je soucasti regionalni diverzifikace, alespon ja to beru jako jeden z ucelu regionalni diverzifikace. Klasicke investicni poucky hovori o menovem riziku... varuji pred tim, ze kdyz je investice v zahranicni mene, muze mit posileni domaci meny vuci zahranicni mene negativni vliv na hodnotu investice. To je pravda. Bezne se proto doporucuje zajistovat se proti kurzovym pohybum..Ja se na to divam trochu jinak. Prvne, menove riziko je uzce spjato s inflacnim... opet plati, ze nejlepsi ochranou jsou investice, ktere maji svou vlastni vnitrni hodnotu. Zadruhe, jsme v situaci, kdy zadna svetova mena neni bezpecna. Za treti, nase ceska koruna je z globalniho pohledu exoticka mena. Kdyz si par fondu v Londyne usmysli, tak mohou s kurzem koruny hybat dle libosti. Proto doporucuji sirokou menovou diverzifikaci jako soucast siroke regionalni diverzifikace..Aby si nekdo spatne neinterpretoval tu "sirokou diverzifikaci"... osobne mam nyni 100% portfolia v akciich (to neni doporuceni, jen konstatuji)... me osobni portfolio tvori 17 akcii... vetsina je ze sektoru komodit a utilit... jsou relativne rovnomerne rozlozene po vsech koutech sveta. Presne to, co v clanku doporucuji.Pojmem siroka diverzifikace rozhodne nemyslim koupit vsechno, na co clovek prijde. A sirokou diverzifikaci doporucuji pouze regionalni (a zaroven menovou), nedoporucuji ale sirokou diverzifikaci sektorovou, naopak..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ke zlatu... spousta lidi vidi ve zlate hodnotu a jistotu, ja nikoliv. Staci se podivat na klasickou pohadku Sul nad zlato a kazdemu snad dojde, ze zlato ma hodnotu pouze tehdy, kdyz se najde nekdo, kdo ho chce vlastnit. Pak doporucuji stravit nejaky cas na pousti a clovek si uvedomi, jakou hodnotu ma pitna voda... najednou ma kaluz spinave vody vetsi hodnotu nez vsechny zlate sperky..Vsechno, co clovek potrebuje ke svemu kazdodennimu zivotu, ma stabilnejsi hodnotu a vetsi uzitek nez zlato. Minimalne pro me ano. A pokud by prisla skutecna krize (nejen medialni), tzn. pokud by lidem zaclo skutecne tect do bot a slo by jim o zivot (snad k tomu nedojde), pak take pochopi, co ma jakou hodnotu..Jeste trochu odbocim. Kdyz kolem sebe vidim, jak se k sobe lide navzajem chovaji... mam pocit, ze by lidstvo potrebovalo poradnou krizi, nejen tuhle krizicku. Nekdy si rikam, ze valky jsou asi prirozeny ozdravny proces lidstva... kdyz jde lidem o zivot, tak se k sobe chovaji uplne jinak. Bohuzel kvuli tomu musi spousta lidi umrit, aby si to ti prezivsi konecne uvedomili. Mam pocit, ze se toto v historii opakuje stale dokola. Prijde mi to jako takovy cyklus "sebecentricke destrukce"... zalezi nam stale vice jen na sobe, az se kvuli tomu zacneme vrazdit, abychom si uvedomili, jak dulezite je drzet pri sobe... a cyklus zacina zase od zacatku.Omlouvam se za nostalgickou vlozku..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

K Rusku a dalším. Jsem možná zaujat. Uznávám ale, že každý má své zájmy. A každý systém má své klady a zápory. Nicméně: způsob, jakým Rusko hájí to své - viz tzv. plynová krize - mi připadá přinejmenším nefér. I když si o nikom nedělám velké iluze, nejsem si jist, zda by v této věci podobně postupovaly EU nebo USA, kdyby byly na místě Ruska, podobně jako tato země. Domnívám se, že nikoliv.Jinak moje averze vůči této zemi vychází nejen z neblahých zkušeností (rok 1968 a pozdějši), ale také hlavně z jednoho materiálu - tuším KBG nebo jeho předchůdce - jmenovalo se to Jak zacházet s "domorodci" ;.Rozhodně to stojí za přečtení. Už jen proto, že za domorodce považovali dlouho také nás. Bohužel nevím, zda to ještě někde mám a není to v elektronické podobě. Vzhledem k tomu, že špičky bývalého KGB mají v Rusku silné slovo, jsem pochopitelně vůči této zemi silně ostražitý.Regionální diverzifikaci beru. Před podobnou investicí nicméně doporučuji důkladně se podívat, jak je to s měnou, v níž hodlám investovat. Jak je to v praxi ošetřeno. Což platí i v případě fondů, kde by na to ale měl správce fondu či jeho prodejce investora upozornit.Zlato za 1200 dolarů? Taky bych to viděl podobně. Akorát mi zní poněkud paradoxně, "zaměřit se na investice, které budou mít svou hodnotu takříkajíc "za každého počasí". Ale chápu, jak to myslíte.Tady mi spíš vadí, že řada Čechů vidí jen fakt, že cena zlata roste - v dolarech. A neptá se, jak to je či může být v korunách.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nyni ke zlatu. Osobne nemam tuseni, jestli zlato v nasledujicich mesicich a letech poroste na cene, ci nikoliv. Muj tip je, ze v tomto roce jeste poroste na cca 1200 USD za unci. Ale je to jen tip. Jako investici uz jsem zlato z portfolia prodal. Zlato uz velky kus cesty od pocatku "krize" urazilo. Na pohybu se mi podarilo slusne vydelat a to mi staci. Ma zlato navic? Tezko rict. Vse zalezi na velikosti "hysterie" drobnych investoru a na poptavce ze strany centralnich bank. Jinymi slovy, je to do znacne miry spekulace. Doporucuji se radeji zamerit na investice, ktere svou hodnotu budou mit tak rikajic "za kazdeho pocasi". Pozor, hodnotou nemyslim aktualni trzni hodnotu na burze..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Jeste dodam, toto tema v clanku rozebiram jen z toho duvodu, abych ukazal, v jak nejiste situaci se svet nachazi. Zadny region a zadnou menu dnes dle meho nazoru nelze oznacit za "bezpecny pristav". Proto dnes vsem investorum vrele doporucuji sirokou regionalni diverzifikaci, ackoliv vetsinovy nazor mene zkusenych investoru je takovy, ze v dusledku globalizace nema regionalni diverzifikace smysl. Nemela v uplynulych peti letech. Ale to neznamena, ze ho nebude mit v dalsich letech. Doba je nejista. Jako investicni poradce vim, ze siroka regionalni diverzifikace je jeden ze zakladnich prvku ochrany kapitalu..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Dobry den, odpovim oddelene pro kazde tema, at se nasledne lepe diskutuje.Tematu upevnovani pozice Ruska ve svete jsem se trochu venoval jiz drive, clanek tusim dokonce vysel zde na Finmagu, zde je odkaz na prepis clanku na mem webu:http://www.finez.cz/odbor ne-clanky/detail/konec-ery-abs olutni-nadvlady-usa/Jsemmladsi generace, takze muj pohled neni ovlivnen zivotnimi zkusenostmi. Vase pocity chapu. Je mi jasne, ze spousta lidi se na Rusko diva jinak a boji se ho. Ja se snazim o nezaujaty pohled. Byt Putinem, jednam stejne... i kdyz nevim, jestli bych byl az tak chytry strateg... proste postup Ruska mi prijde naprosto srozumitelny a pochopitelny. USA i EU mohou mit sve zajmy, tak proc by je nemohlo mit Rusko? Proc by je nemohla mit Cina? Proc by je nemohly mit staty zalivu (viz muj pristi clanek)? Meli bychom se naucit merit kazdemu stejnym metrem. Svet se netoci jen kolem nas (mysleno USA + EU).Vubec nejde o "demokraticke&q uot;Rusko. Rusko ma svuj vlastni politicko-hospodarsky system, ani nevim, jak ho pojmenovat. Ale to ma i Cina. A uprimne receno, take v USA a EU se mi spousta veci nelibi. Netroufam si posuzovat, zda je lepsi system v USA, nebo v Rusku, nebo v Cine. Jsou jine a maji vzdy sve vyhody i nevyhody..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Dobrý den,poněkud ex post reaguji na některé věci. Vůbec se mi s ohledem na rok 1968 atd. nelíbí Vámi popisovaná pozice Ruska. Obávám se ale, že i kvůli slabé Evropě odpovídá realitě. Je přitom paradoxem, že i slabé Rusko přináší řadu rizik a se skutečně demokratickým Ruskem nelze, alespoň prozatím, počítat.Pokud jde o další věci, nejsem si jist, zda je již na investice do zlata pozdě. Jen doufám, že pokud je zlato bráno za indikátor nejistoty, máte pravdu.

Nahlásit

-
0
+