Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: Japonsko

Další články na téma Japonsko najdete na Peníze.cz.

Jen ty peníze trochu rozhýbat

Jen ty peníze trochu rozhýbat

Heslo dne? Šetřit na horší časy. Šetříte vy, vaši známí, podniky, ba dokonce i vlády se k tomu po svém odhodlávají. Jenže horší časy už jsou tady. Fakta: Na českých úřadech práce se stále tlačí téměř dvakrát víc nezaměstnaných než před krizí. Evropu podle všech předpovědí čeká další ekonomický pokles. Pomohla by větší spotřeba. A je za co utrácet a je i co utrácet. Jenže těm, kteří mají peníze, už nic nechybí. Nemají potřebu spotřeby.

Tomáš Raputa12. 10. 2011
Terry Anderson: Potraviny zdražují američtí bankéři

Terry Anderson: Potraviny zdražují američtí bankéři

„Musíme docílit toho, aby vlády přešla chuť určovat, co je nejlepším zdrojem energie. Nynější posedlost solární a větrnou energii a etanolem je prostě mimo. Nemůžeme čekat, že šetrné technologie budou natolik produktivní, aby vedly k významnějšímu snížení spotřeby fosilních paliv, zato však můžeme očekávat, že pokřiví tržní cenu takovým způsobem, jak se to stalo v případě podpory kukuřice na výrobu etanolu,“ říká Terry Anderson, přední ekonomický expert na environmentální tématiku.

Lukáš Kovanda15. 6. 2011
Trestuhodná hloupost statistiky

Trestuhodná hloupost statistiky

Obdržel jsem přibližně 600 proseb o rozhovor, v němž bych se vyjádřil o „černé labuti“ a Japonsku. Všechny jsem odmítl – až na jeden. Živím se psaním knih, ne rozhovorů. Níže najdete, co k tomu mám říct.

Nassim Nicholas Taleb, František Marčík9. 4. 2011
Tsunami jako hospodářské požehnání? Bludy!

Tsunami jako hospodářské požehnání? Bludy!

Dalo se to čekat – při každé katastrofě se objeví někdo, kdo začne tvrdit, že destrukce je vlastně pro ekonomiku dobrá. V případě Japonska „experti“ nečekali ani na konec otřesů.

Aleš Tůma21. 3. 2011
Jak získat nedosažitelnium?

Jak získat nedosažitelnium?

Strůjce čínského ekonomického zázraku 80. let Teng Siao-pching jednou prohlásil, že jestli má Blízký východ ropu, tak Čína má kovy vzácných zemin. V současné době Peking ovládá více než 95 % produkce těchto prvků, které jsou nezbytné například pro mobily, hybridní auta, nebo satelitem naváděné rakety. Jak jsme proti čínskému monopolu na „nedosažitelnium“ odolní?

Lukáš Hoder13. 1. 2011
Japonský penzijní systém: Kostlivci na úřadech, mumie pod peřinou!

Japonský penzijní systém: Kostlivci na úřadech, mumie pod peřinou!

Důchodový systém a jeho reformy jsou ale politicky citlivé téma v každé zemi na světě. Představte si proto pobouření Japonců, kteří byli v posledních několika letech vystaveni vodopádu tak neuvěřitelných zpráv o stavu tamního penzijního systému, že v porovnání s nimi vypadají naše problémy jako malichernosti hodné přehlédnutí.

Michal Vodrážka31. 12. 2010
3/3