Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopisNadílka

Miro Žbirka rocks, Si Ťin-pching sucks. Chytré čtení (nejen) na víkend

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 21. 11. 2021 | 1 428
newsletter

Dále: jak Habsburkové uvrhli české země do chudoby a co se bude plazit po Zemi, až tu nebudeme. Další dávka chytrého čtení je tu.

Miro Žbirka rocks, Si Ťin-pching sucks. Chytré čtení (nejen) na víkend

Zdroj: Shutterstock.com

Roky jsem neviděl český film, který by mi uvízl pod kůží tolik jako nový dokument Martina Marečka Síla. Nevypráví totiž jen o plácání se jednoho konkrétního Kamila Fily, vypráví o mnoha obecných věcech, všechny jsou vážné a část z nich přehlížená. Nejvýraznější je z nich pro mě nepoměr mezi schopností analyzovat fungování uměleckých děl i celé společnosti a zároveň neschopností toho stejného člověka analyzovat situaci, ve které se sám nachází.

Ponaučení: mít kolem sebe vždycky dost přátel, kteří se nebojí nastavit příslovečné zrcadlo, třeba i hrubě. Nesmí to ovšem být ženy, protože jak je v dokumentu vidět, problémy brát je vážně mají i feministé.

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté. Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

Zatím nejlepší reflexe přišla ve dvou rozhovorech: Martin Svoboda mluvil s režisérem Marečkem a Táňa Zabloudilová s jednou z účastnic dokumentu Ivou Baslarovou.

Sílu jsem měl to štěstí vidět díky Mezinárodnímu festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, pokud na něj nejezdíte, jezděte. Do kin po republice půjde film v lednu. Jděte.

Tomáš Lindner dostal Česko-německou novinářskou cenu 2021 za reportáž z několika míst Německa, které udělaly různé zkušenosti s uprchlickou vlnou let 2014 až 2015. Redakce Respektu při té příležitosti text odemkla. Zaujalo mě, jak často (sedmkrát) se v něm objevuje slovo „zatím“.

„[P]obělohorský režim byl ještě horší, než nám ve škole tvrdili,“ přesvědčuje ekonom Libor Dušek ve svěžím dílku.

Od roku 2005 jsem si na počítači nebo telefonu přehrál 103 tisíc písní, až do středy mezi nimi nebyla jediná od Miro Žbirky. Od té chvíle jich přibyly desítky. Za tuto nápravu ignoranství může skvělý průvodce Mekyho celoživotním dílem od Miloše Hrocha.

Anglicky

Všichni se už těší na konec pandemie, ale my zajdeme ještě dál: jak bude vypadat život na Zemi po konci lidského druhu? Do „hlubokého času“ se už dřív ponořil i Robert Macfarlane v hezky zadumané eseji, která mě přinutila pořídit si jeho knihu.

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového internetu vyšťoural tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Čínské okénko: Adam Tooze přemýšlí, proč Čína ustála transformaci o tolik líp než Rusko, a Noah Smith pochybuje o schopnostech prezidenta Si Ťin-pchinga.

U Síly jsem si vzpomněl na Venkateshovu říjnovou úvahu o cringi a stínech. Pěkně vysvětluje, kde se bere humor v dílech, ve kterých postavy svým chováním nechtěně provalují, co skrývají před ostatními a často i před sebou. Mimochodem: na HBO právě běží jedenáctá série Curb Your Enthusiasm / Larry, kroť se, klasiky žánru.

160 STRAN FINMAGU

Finmag říjen 2021Zdroj: Finmag

Devadesátky zlatý, budoucnost nejistá. Rozhovor Petra Fischera s Radovanem Vávrou a Dominikem Stroukalem. Dva ekonomové. dvě generace, dva pohledy na devadesátá léta i roky budoucí

MAG. Téma čísla: knihy • Radim Kopáč a kniha za časů korony • Jak Knihobot recykluje miliony knížek • Metoda zettelkasten: jak nikdy nezapomenout, co jste četli • Mistr, Markétka a Audioteka: audioknižní jednička natáčí velké dramatizace • Jakub Žofčák a nerozumná investice – 20 let od zfilmování Pána prstenů • Tři hrsti tipů

FIN. Jiří Hovorka s šéfem pražské burzy: proč se na ni českým firmám nechce? • To se vám vrátí! Mockrát. Dominik Stroukal o magii ekonomických multiplikátorů • Kdo chce bitcoin bít Josef Tětek o lidech, co to neradi krypto

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.