Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Bitcoin je ve všem lepší než zlato, říká zakladatel kryptoburzy Coinmate

23. 3. 2023
 11 665
15 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Jak ukazuje tenhle rozhovor, BitCoin není nové zlato, ale nové náboženství.

Nahlásit
-
4
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Přece není žádný rozdíl v tom, když musíte lidi obrátit na víru, že právě zlato je "to pravé", čemu přisoudíme hodnotu, a nikoliv třeba měď nebo kozí bobky, a když musíte lidi přesvědčit, že ze všech kryptoměn mají přisoudit hodnotu pouze jediné - bitcoinu.

V tom tedy rozdíl není. Kde už rozdíl je, je v tom, že zatímco bitcoinu je skutečně konečné množství, tak zlata konečné množství není. Vy snad víte, jak velká je zásoba nevytěžěného zlata na Zemi a kolik ho ještě je ve vesmíru, na asteroidech, atd.? Bitcoin je první komodita, u níž lidstvo dokázalo zajistit skutečně konečné množství. Pokud v tom nevidíte nic převratného, tak to už mi je líto. Já osobně v tom dokonce vidím i cosi estetického, jelikož estetika je jistě subjektivní záležitost a mě matematika připadá krásnější než třeba ty obrázky na zoubkovaných čtverečcích.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-1
+

Diskuze

Tak ale přece chápete rozdíl mezi něčím, co má lidstvo pod kontrolou, jelikož si to samo vymyslelo a průběžně to přizpůsobuje stavu výpočetní techniky (málo se ví, že akutální šifrovací algoritmy v Bitcoinu jsou už jiné než na jeho počátku a jsou připraveny i na kvantové počítače, které se mohou v dohledné době objevit... podobný náskok lze udržovat i v budoucnu) a primitivním sploléháním na konečné množství nějaké přírodniny.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Mrkněte se, co je Bitcoin Cash :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Citace - Jan Zoidberg / 23.03.2023 21:11

Přece není žádný rozdíl v tom, když musíte lidi obrátit na víru, že právě zlato je "to pravé", čemu přisoudíme hodnotu, a nikoliv třeba měď nebo kozí bobky, a když musíte lidi přesvědčit, že ze všech kryptoměn mají přisoudit hodnotu pouze jediné - bitcoinu.


Ne, rozdíl tam je. Zlato má různé vlastnosti od mědi a kozích bobků a proto má největší hodnotu to zlato, pak měď a pak ty bobky. Kdežto "můj" BitCoin bude z hlediska vlastností úplně stejný, jako ten "oficiální" a rozdíl je opravdu jen v té víře, který je "ten pravý". Alternativné kryptoměny mohou mít dokonce lepší vlastnosti, než BitCoin a ten drží víra v něj.

Jinak alternativní kryptoměny rozhodně nejsou "zapomenuté".

Vidím rozhodně vyšší pravděpodobnost v tom, že se změní móda a veřejnost se upne k jiné kryptoměně, než že se nějak zvýší množství nám reálně dostupného zlata.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

kód bitcoinu a jeho množství můžete také změnit.
Stačí mít znalost a kvatntový počítač s extrémní výpočetní silou.
Čímž neříkám, že bitcoin je špatně.
Jen říkám, že argument konečnosti je hypotický, stejně jako objem zlata. :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Tak toto zrovna dokázat lze. :) Empiricky poměrně snadno, porovnáním zemí/míst, kde je zločin každodenní a kde není.
Haiti vs. Švýcarsko. Brasilská favela vs. Pražská resideční čtvť.
A ve výsledku, kde se žije lépe. Pro většinu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Mě docela překvapuje ten častý myšlenkový pochod, který máte i vy, že když něco je možné (tedy vytvářet nekonečné množství kryptoměn), tak se to bude dělat a v důsledku toho to celé pozbývá smyslu. Ano, dá se to dělat, ano, dělá se to, ale ten závěr je hloupost. :) Pokud nedokážete odhadnout psychologicko-ekonomické chování lidí předem (tedy že poptávat nekonečné množství kryptoměn a neustále mezi nimi přeskakovat, není dlouhodobě smysluplné), tak vám nezbývá než počkat, co ukáže realita. A za těch 14 let existence kryptoměn už se to myslím jasně ukazuje - zatímco na druhém až X-tém místě v žebříčku se vystřídala spousta různých, dnes už zapomenutých kryptoměn, první příčka je celých těch 14 let stejná.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Přece není žádný rozdíl v tom, když musíte lidi obrátit na víru, že právě zlato je "to pravé", čemu přisoudíme hodnotu, a nikoliv třeba měď nebo kozí bobky, a když musíte lidi přesvědčit, že ze všech kryptoměn mají přisoudit hodnotu pouze jediné - bitcoinu.

V tom tedy rozdíl není. Kde už rozdíl je, je v tom, že zatímco bitcoinu je skutečně konečné množství, tak zlata konečné množství není. Vy snad víte, jak velká je zásoba nevytěžěného zlata na Zemi a kolik ho ještě je ve vesmíru, na asteroidech, atd.? Bitcoin je první komodita, u níž lidstvo dokázalo zajistit skutečně konečné množství. Pokud v tom nevidíte nic převratného, tak to už mi je líto. Já osobně v tom dokonce vidím i cosi estetického, jelikož estetika je jistě subjektivní záležitost a mě matematika připadá krásnější než třeba ty obrázky na zoubkovaných čtverečcích.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Citace - Jan Zoidberg / 23.03.2023 16:12

... což možná považujete za takový úšklebek, ale ona je to pravda a není na tom nic negativního.


Nikoli, to byl pregnantní popis situace. Zlato má unikátní fyzikálně-chemické vlastnosti, i estetickou hodnotu. Zmiňované známky mají alespoň tu estetickou hodnotu. Kryptoměny nemají ani jedno, jen víru, že se najde člověk, který vám za ten shluk bitů zaplatí víc, než jste za něj zaplatil vy. Proto náboženství.

Stejně tak množství zlata je omezené. Zatímco kryptoměnu si může každý vydat svoji vlastní, tedy kryptoměn(y) je na světě potenciálně neomezené množství. Je to jen o tom, jak moc dokážete zkonvertovat lidi na svou víru - že zrovna ta vámi vlastněná kryptoměna je ta pravá, za kterou budou lidé platit. Opět náboženství.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A také to jako náboženství musíte šířit. Stejně jako šíříte desatero. Nedá se vědecky dokázat, že je lepší nekrást a nesmilnit, než krást a smilnit, podstatné je, že když se všichni dohodnou, že jednomu z toho budou věřit, tak se bude všem žít líp. :)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

... což možná považujete za takový úšklebek, ale ona je to pravda a není na tom nic negativního. Peněžní systém, i třeba to zlato, jsou "náboženství". Jsou to společenské systémy, kde se jejich účastníci musí dohodnout na tom, čemu přisoudí hodnotu. Bez toho to těžko může fungovat.

Náboženstvím je třeba i filatelie. Dokonce takové náboženství nemusí zahrnovat celou společnost - filatelisté přisuzují hodnotu malým barevným papírkům, zatímco zbytek společnosti si ťuká na čelo. Ale i když jich je relativně málo, dohromady tvoří likvidní systém, díky němuž známky slouží jako uchovatel hodnoty. Stejné to je a bude i s BTC.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Pokud nastane katastrofa podobná těm, o kterých píšete, tak i zlatu klesne hodnota na zlomek dnešní ceny. Bude mít jenom takovou cenu, jaká bude jeho praktická využitelnost. A sám se zamyslete, jakou část poptávky po zlatě tvoří jeho monetární funkce (tedy ta samá jako u BTC) a jakou část jeho funkce prakticky používaného kovu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Zaslepenci jsou všude. Zkuste zlato poslat přes půl planety a zkuste bitcoin uložit na sto let.

Nahlásit

-
2
+

Pán asi zapomněl na to, že narozdíl od Bitcoinu, je zlato pořád kov a je velice dobře použitelný například v elektronice (výborná vodivost) atd .. argumentovat, že bitcoin je lepší ve všem je úplná hloupost .. co když jednou, nedej bože přijde velká sluneční erupce a spálí to všechno elektroniku? .. nebo začne válka a někdo odpálí EMP? .. nebo nějaký hacker prolomí ochranu? .. ano, opravdu zlato, protože je REÁLNĚ hmatatelný, má spoustu výhod ...

Nahlásit

-
2
+

Dobrý den, já jsem na této kryptoburze o peníze , respektive o bitcoiny , před cca plus minus 5 lety, přišel. Někdo se k nim zřejmě naboural nebo jen mne do mailu, výsledek byl, že mi , když jsem se přihlásil do Coinmate, bitcoiny před očima po desetinách mizely. Psal jsem, ať to burza zastaví, ale bylo pozdě. Přišel jsem o vše, co jsem v té době u nich měl. V té době neměli dvojí ověření , to je pravda. Ovšem tvrdili , ze se mi musel někdo dostat (hacker) do mailu a tím to není jejich chyba. Byl jsem na policii, případ stále není uzavřen, alespoň co vím. Na policii mi sdělili, ze nejsem jediný, komu se to v ČR na této burze tenkrát stalo. Navíc burza, přestože ji vlastní lidé z Čech na český jazyk nereagovala . Odpovídali mne i policii v Aj
Nutno říci , že s policii spolupracovali a vše dodali. Peníze ani krypto mi ale nikdo doposud nevrátil. Moc jsem to nepochopil, kdyby se měli k nějaké kompenzaci, udělali by si skvělou reklamu, hodně lidi se v okolí baví , kterou burzu vybrat atd., 100x by se jim to vrátilo.., tenkrát asi nebyla taková konkurence, aby to s námi řešili.
Dle IP adresy to skončilo někde v Brazílii. Bohužel IP adresa se dá prý za pár dolarů přesměrovat kamkoliv.
Nikdo dnes přesně nezjistí, zda byl nabourán jen můj mail i jejich brány, ale bitcoiny ani finance mi nikdo nevrátil (ani policie zatím nezjistila, kde skončily)
Objektivně - neměl jsem tenkrát peněženku, abych napsal A i B
MH

Nahlásit

-
0
+

Jak ukazuje tenhle rozhovor, BitCoin není nové zlato, ale nové náboženství.

Nahlásit

-
4
+