Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Nic nevlastním a je mi skvěle. Utopický svět života na předplatné

19. 12. 2022
 52 469
13 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Predplatitelský způsob vyvlastnění jistě sám o sobě komunismus není, ostatně ani komunismus nevyvlastňoval zákazníky, "jen" "kulaky a keťasy". Hrnce na plotně vám neznárodnil -pokud jste nebyli kuchaři. Bílý heterosexuální muž nad 40 stále směl vlastnit svou holicí břitvu - pokud nebyl holič.
Jenomže tady lapači ptáčků trochu podcenili zpívání. Dnes monopolni majitele velkých dat rozhodují komu ukážou vás článek, fotku, písničku. Zlobíte? Dezinformujete? Pište si do šuplíku! Zítra se můžete dozvědět, že není v souladu s jejich firemní politikou třeba váš výlet mimo okres nebo způsob vaření vašeho dnešního oběda. A pokud nadále budete porusovat pravidla komunity, odmítají vám nadále "vaše" elektroauto (nebo kolo) a "vaše" hrnce půjčovat. Zaplaťpámbů za Facebook a Google, že nevydrželi čekat a varovali nás včas.

Nahlásit
-
58
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Komunismus nebyl na Zemi nikde. A komunisti nikdy nic neznárodnili.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-15
+

Diskuze

To byl příklad.
Jsou třeba lidé, kteří si nedokáží představit, že by nevlastnili byt, auto, počítači či mobil.
A jiní si tyhle věci naprosto běžně půjčují.
U hrnců můžete být třeba restaurace nebo profi kuchař, kterému to za stojí.
Nevím.
Uvidíme :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

To mi ale řekněte, v čem je ta výhoda, když mi pronajímatel jednou za rok až 5 přiveze nové nádobí. To staré opotřebované už asi nepronajme ani neprodá, a když, tak o hodně levněji. Takže to nájemné za rok až 5 musí pokrýt pořizovací cenu nového + marže pronajímatele. Zaplatím tedy víc, než když si to za ten rok až 5 sám koupím.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Zrovna hrnec by se asi nevozil každý den, ale třeba by se obnovila sada nádobí jednou za rok, dva, tři, čtyři, pět.
A nevím, jak vy, ale já po babičce žádné hrnce nemám. Babička vaří na plynu, já na indukci.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

K těm nevýhodám nevlastněného-předplaceného bych přidal:

1) Vznikne tím vaše existenční závislost, kterou dříve či později někdo zneužije a začne lidi ovládat/vydírat přes odepření služby. Však to vidíme nyní s energiemi. Kdo má kamna a les se jen směje, že neskočil na medové řeči a pilně dřevo obhospodařoval, i když si jiní klepali na čelo, proč se dře, když plyn je za korunu. A když se k tomu přidá "názorová neposlušnost" - kdo se nám nelíbí, tomu nic nezapůjčíme - však to téma znáte, už to v diskuzi také padlo.

2) Závislost na pronajímateli. Ten model pronájmu funguje, když je mír a hojnost a nabídka převyšuje poptávku. V opačné fázi cyklu se firmy hroutí, upadají a jsou jim zabavovány majetky. Tedy pokud máte auto na operák, přijdou k vám domů a odvezou si auto zkrachovalé firmy. Když máte zapůjčený nábytek, přijdete o nábytek. I o ledničku, pračku, myčku, nádobí, i ten hrnec. Fajn, že si půjčíte jinde? Tak je to určitá starost a při nešťastné shodě okolností i nemalé problémy (zrovna jste nemocní, narodilo se miminko, chystáte oslavu padesátin). V extrémním případě třeba zrovna vypukne panika, bude se prchat do Francie a nebude ani jedno auto k dispozici, ceny budou vyšplhané 100x výš. Mocná ruka trhu.

3) Dočasný výkyv příjmů - náhle přijdete o práci, nehoda, nemoc. Neplatíte, tak vám vystěhují byt. Ona to asi už bude velká měsíční částka, kdybyste chtěli mít většinu věcí pronajatou, takže z výplaty asi moc nezbude. A navíc lidé asi vyčerpají výplatu za služby co to půjde. Takže to pak bude hodně horská dráha nahoru a dolů.

Nahlásit

-
2
+

Souhlasím s již vloženým komentářem - předplatné pouze pro "zbytné věci nebo pro finančně nedostupné věci", tam to smysl dává.

Nahlásit

-
2
+

Opravdu je ekologičtější aby mi kurýr každý den vozil hrnec, abych si mohl uvařit oběd, než vlastnit jeden hrnec celý život, případně další generace zdědit tento hrnec po mě?

Nahlásit

-
10
+

Komunismus nebyl na Zemi nikde. A komunisti nikdy nic neznárodnili.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-15
+

Jídlo je konzumace, stejně jako třeba bydlení nebo jízda autem. Řešíme, kdo je vlastníkem toho, co se k výrobě těch konzumovatelností používá.

No to je fuk. Moje pointa je taková, že vztah, mezi tím, co vlastním a tím, co konzumuju, je i podle mě fakt skoro nulový. A i já směřuju k tomu nic ke konzumaci nevlastnit. Jsou s tím jen starosti. Radši jsem vlastníkem čistých investic a čistým konzumentem služeb jiných. Nezávislost je iluze, ať už ten poměr máte jakýkoliv (můj přístup má třeba výhodu v likviditě a mobilitě).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-7
+

A vy si jídlo půjčujete? To mi nepřipadá moc praktické.
Nebo jinak. Ten váš argument, že když je jídlo podstatné, tak k tomu hned lidi potřebují i pole, mlýn a pekárnu, má asi podobnou logiku, jako by z podstatnosti vlastnictví knihy pro plynulo, že si k tomu musí pořídit i autora, nakladatelství a tiskárnu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

A co je pro vás podstatné? Mít dobrý účes? Asi ne, proto nevlastníte kadeřnictví, ale chodíte tam užívat jeho služby. Tak třeba... jídlo? Jo, to asi podstatné je. Proto máme každý svůj kousek políčka, mlýn a pekárnu... oh wait.

No zkrátka to, že je něco "podstatné" asi nebude ten rozlišovací znak.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Není to moje, nestarám se.

Nahlásit

-
4
+

Predplatitelský způsob vyvlastnění jistě sám o sobě komunismus není, ostatně ani komunismus nevyvlastňoval zákazníky, "jen" "kulaky a keťasy". Hrnce na plotně vám neznárodnil -pokud jste nebyli kuchaři. Bílý heterosexuální muž nad 40 stále směl vlastnit svou holicí břitvu - pokud nebyl holič.
Jenomže tady lapači ptáčků trochu podcenili zpívání. Dnes monopolni majitele velkých dat rozhodují komu ukážou vás článek, fotku, písničku. Zlobíte? Dezinformujete? Pište si do šuplíku! Zítra se můžete dozvědět, že není v souladu s jejich firemní politikou třeba váš výlet mimo okres nebo způsob vaření vašeho dnešního oběda. A pokud nadále budete porusovat pravidla komunity, odmítají vám nadále "vaše" elektroauto (nebo kolo) a "vaše" hrnce půjčovat. Zaplaťpámbů za Facebook a Google, že nevydrželi čekat a varovali nás včas.

Nahlásit

-
58
+

Řekl bych, že na předplatné budou mít lidi jen věci, které pro ně nejsou tolik podstatné. Nebo které si nebudou moci dovolit vlastnit, protože jejich vlastnictví je pro ně finančně nedostupné. Představa, že lidé budou mít většinu věcí půjčených, jde proti hlubokému citu, který máme. Lidé chtějí vlastnit, chtějí mít něco svého, o co nemohou být snadno připravení. To je silná antropologická konstanta, čili něco, co je pro člověka základně charakteristické a bez čeho se člověk může obejít jen těžko.

Nahlásit

-
34
+