Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Monstrum zvané penze. Když ho nezkrotíme, vydáme se řeckou cestou

1. 12. 2022
 20 028
10 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Důchodový systém by měl být oddělen od státního rozpočtu. A samotné sociální pojištění se skládá ze tří částí: důchodové pojištění, nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Samotné důchodové pojištění je více než 85 procent částky. Při hrubé mzdě 30 tisíc, tedy čisté mzdě 24 770, jsou odvody na sociálním pojištění 9390 Kč a ta důchodová část je asi 7900. Minimum odpracovaných let je 35 a průměrná doba v důchodu je (dejme tomu) 80 - 63 let. Takže by neměl být problém, aby takový zaměstnanec měl důchod kolem 16 tisíc. Samozřejmě v dnešních cenách. Za 20 let kvůli inflaci budou platy i ceny vyšší a tedy i ta částka. Takže problém není v důchodech pro pracující. I ty s relativně nižším příjmem si by si na svůj důchod odvedli dost. Navíc, místo prodlužování věku odchodu do důchodu, by se mohl mohl zvýšit počet nutných odpracovaných let, třeba na 40.

Nahlásit
-
10
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Citace - Martin Neuzil / 01.12.2022 19:42


Zvanile, na daty potvrzenych vychlastanych, vyhulenych, vyzranych a linych seniorech tvoje zvaneni vubec nic nezmeni. Nelibi fakta, ze ano? Tak zvan dal…

Chcípáčku, který neumíš v roce 2022 psát do české diskuze česky, kdybys mne potkal, tak bys měl v luftu dlouhou chvíli.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-9
+

Diskuze

Tohle je bohužel neřešitelný problém. Podíl důchodců mezi voliči bude nadále růst a nikdo si rybník dobrovolně nevypusti. Tedy až do okamžiku, kdy veřejné finance zkolabují, ale to odnesou úplně všichni...

Nahlásit

-
0
+

Já jsem celý život přispíval do sociálního systému nadstandardně a ještě jsem odpracoval čtyřicet šest let a nyní mám poslouchat, jak vyžírám systém, jak ožebračuji mladší. Co je to za nesmysl. Naopak, přestože mám penzi nadstandardní, zasloužil bych si daleko víc. Samozřejmě, že jsem se zabezpečil i jinak, vlastními úsporami, penzijkem, stavebním spořením, životní pojistkou a nemovitostmi. No a co? To, že je problém ve státním rozpočtu, jsem přeci nezavinil já, ale ti, kteří chtějí víc, než do systému dávali. A politici, aby si zajistili podporu voličů, tak na to slyší. Tady nemůže platit nějaká nesmyslná absolutní solidarita, ale naopak výrazná zásluhovost. Totéž samozřejmě platí i pro zdravotním "pojištění". Takže, když nadávat, tak na ty, co by chtěli "hodně peněz za málo muziky".

Nahlásit

-
4
+

Důchodci jsou silné portfolio voličů a jsou schopni chodit na protivládní demonstrace. Navíc brzy půjdou do důchodu početné Husákovi děti. Proto si žádná vláda nedovolí je krátit na výši důchodu, na valorizacích.

Nahlásit

-
0
+

Citace - Tomáš Marný / 02.12.2022 01:19


Chcípáčku, který neumíš v roce 2022 psát do české diskuze česky, kdybys mne potkal, tak bys měl v luftu dlouhou chvíli.


Porad to same, mily ubozaku. Diakritiku si u me musis zaslouzit, takze ti na ni zvysoka kaslu. Data mluvi jasne. Cesti seniori chlastaji, huli a zerou extraligu Evropy. Nelibi? No a co? Umi(te) fnukat, nic vic. Za 90% svych zdravotnich obtizi si mohou sami, neb jsou to typicky civilizacni choroby, ale porad fnukaji a fnukaji. Nebo vyhrozuji, trapne a usmevne, jako nejaky Tomas Marny, ze?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Citace - Martin Neuzil / 01.12.2022 19:42


Zvanile, na daty potvrzenych vychlastanych, vyhulenych, vyzranych a linych seniorech tvoje zvaneni vubec nic nezmeni. Nelibi fakta, ze ano? Tak zvan dal…

Chcípáčku, který neumíš v roce 2022 psát do české diskuze česky, kdybys mne potkal, tak bys měl v luftu dlouhou chvíli.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-9
+

Citace - Tomáš Marný / 01.12.2022 11:51


Zatímco v populaci 65- je, jak patrno, nejvíce lidí, jejichž matka byla sociální pracovnice z E55, fotr německý Turek a záhy po porodu byli matinkou odloženi do kojeňáku, takže nepoznali ani rodiče, natož pak prarodiče...


Zvanile, na daty potvrzenych vychlastanych, vyhulenych, vyzranych a linych seniorech tvoje zvaneni vubec nic nezmeni. Nelibi fakta, ze ano? Tak zvan dal…

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Inu, státní "služba".
Co byste chtěli jiného než zadlužení a mizernou kvalitu?

Bitcoin fixes this.

Nahlásit

-
1
+

Citace - Martin Neuzil / 01.12.2022 11:02

Ne nadarmo v CR nejvice huli populace 65+. Proste na to maji. Stejne jako na chlast a prezirani.

Zatímco v populaci 65- je, jak patrno, nejvíce lidí, jejichž matka byla sociální pracovnice z E55, fotr německý Turek a záhy po porodu byli matinkou odloženi do kojeňáku, takže nepoznali ani rodiče, natož pak prarodiče...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-5
+

Ano, presne to je ten problem, uplatky duchodcum, misto tlaceni na tvoreni vlasnich prostredku na stari. Coz je na zapad, jih ci sever id Ase ( vcetne Polska ci Slovinska) naprosto bezne. Ne nadarmo v CR nejvice huli populace 65+. Proste na to maji. Stejne jako na chlast a prezirani. V ibezite jsou cesti seniori nejtlustsi ve sve vekove jategorii z cele EU ( se Slovinci, Slovaci a Madari jen tesne za nimi). Pres 90% soucasnych starobnich duchodcu si nebylo schopno pred nastupem do duchodu naalokovat ani 200-300 tisic kc. Proste to vsechno prozrali a prochlastali. Ale vzdy vam zduvodni, proc to neslo. Ze to jinde jde? No a? My jsme prece v CR a nema nas co zajimat, jak to delaji jinde (lepe).

Nahlásit

-
8
+

Důchodový systém by měl být oddělen od státního rozpočtu. A samotné sociální pojištění se skládá ze tří částí: důchodové pojištění, nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Samotné důchodové pojištění je více než 85 procent částky. Při hrubé mzdě 30 tisíc, tedy čisté mzdě 24 770, jsou odvody na sociálním pojištění 9390 Kč a ta důchodová část je asi 7900. Minimum odpracovaných let je 35 a průměrná doba v důchodu je (dejme tomu) 80 - 63 let. Takže by neměl být problém, aby takový zaměstnanec měl důchod kolem 16 tisíc. Samozřejmě v dnešních cenách. Za 20 let kvůli inflaci budou platy i ceny vyšší a tedy i ta částka. Takže problém není v důchodech pro pracující. I ty s relativně nižším příjmem si by si na svůj důchod odvedli dost. Navíc, místo prodlužování věku odchodu do důchodu, by se mohl mohl zvýšit počet nutných odpracovaných let, třeba na 40.

Nahlásit

-
10
+