Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: O čem se nemluví, ale mělo by? Svět kryptoměn očima expertů

25. 11. 2022
 42 070
13 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Tak jsem se na to podíval - a ano, je to další reklama na další shitcoin...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
7
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Už by to mohlo padnout na 0, škoda proudu!

Nahlásit
-
-9
+

Diskuze

Proč se tu neřeší skutečná anonymita? Viz
https://youtu.be/jFm1_UJtGlc

Nahlásit

-
0
+

Já to beru tak, že bitcoin se pomalu etabluje jako jediný relevatní coin na principu proof-of-work. Což je správně, není nutné, aby takových bylo víc. Pojem "krypto" se podle mě stane synonymem pro proof-of-stake a podobné, což je opravdu principiálně něco jiného (zlato versus akcie).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Jenže ve všech těch uvedených případech nejde o peníze, o úspory lidí. Snadno přejdete z MySpace na Facebook, když zjistíte, že je lepší, funkčnější. Ale nemáte žádnou ekonomickou motivaci přejít ze zlata na jiný chemický prvek, nebo z bitcoinu na jinou podobnou digitální komoditu. Jednoduchost bitcoinu (přímočaře proměněná energie na digitální komoditu) je jeho hlavním plusem. U produktů jako Facebook hledáte pokročilejší funkčnost, u bitcoinu je naopak nežádoucí.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Tou důležitou vlastností je jednoduše to, že je první, nejjednodušší, nejpřímočařejší a že chybí ekonomická motivace k vytváření klonů. Celé je to o společenské dohodě. Také bychom mohli vymyslet, že místo zlata budeme používat jiný prvek periodické tabulky, ale nemáme důvod a je v zájmu všech dodržovat nepsanou dohodu, že to bude právě zlato. V digitálním světě platí to samé.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tak jsem se na to podíval - a ano, je to další reklama na další shitcoin...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
7
+

Vím, že to budete brát jako další reklamu na další shitcoin, ale zkuste se alespoň na chvilku podívat na projekt electraprotocol.com (XEP). Samozřejmě ne z hlediska cenového vývoje, ale fundamentu a týmu, který je za vývoj zodpovědný.

Nahlásit

-
0
+

Protiargument je, že v žádném případě neplatí, že to co je první (nebo jedno z prvních) se nakonec prosadí, i když to tak může dlouhou dobu (klidně mnoho let) vypadat - viz. třeba MySpace, Yahoo nebo ICQ - to mělo taky mnoho let "největší síťový efekt".
But who cares now.

Dobré ale je, že ten případný úpadek trvá docela dlouho a je dost času vystoupit.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

A navíc - není náhodou každý fork BTC "v podstatě to stejné jako BTC" ?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Byl první a má tedy největší síťový efekt.
Stejně jako se prosadil protokol TCP/IP a asi nikdo nevymýšlí nový internet.
Okopírovat kód bitcoinu můžete udělat i vy, udělat tam nějakou úpravu, spustit, opustit ho (jako Satoshi) a je to.
Já se v programování zas tak nevyznám, ale začal bych tady:
https://github.com/bitcoin

Proč to ještě nikoho nenapadlo?
Počkejte, napadlo - třeba tvůrce Litecoinu veřejně odešel. A kde je LTC dnes?
Budu držet palce :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

OK, takže stačí vytvořit dvacet, třicet dalších kryptoměn "bez ředitele" a jedinečnost bitcoinu je v pr..achu?
Nebo ne, a v tom případě musí mít bitcoin nějakou další, důležitější vlastnost?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-4
+

Nemá ředitele.
Ostatní z toho vyplývá :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Už by to mohlo padnout na 0, škoda proudu!

Nahlásit

-
-9
+

Ve výpovědích příznivců bitcoinu se opakuje jedno tvrzení: bitcoin není totéž, co ostatní krypto.
Akorát, že schází říct b), to jest, v čem je bitcoin tak fundamentálně odlišný od jiných kryptoměn?

Nahlásit

-
1
+