Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Ceny energií očima expertů. Dočkáme se vůbec ještě zlevnění?

3. 12. 2021
 15 857
4 komentáře

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Nefixuji si ceny energií. Proč? Protože můj „protihráč“ — tedy dodavatel energie — je profesionál, a já nemám šanci mít lepší informaci a spolehlivější prognózu než on. Proč by dodavatel energie masivně zákazníkům nabízel „výhodnou“ fixaci, když by to bylo na jeho úkor? Proč by nabízel něco, na čem prodělá? Dodavatelé energií přece nejsou zaopatřovací ústavy, ale podnikatelské subjekty založené a provozované za účelem zisku!
A protože všichni dodavatelé (tedy asi až na Bohemia Energy) stále vydělávají, volím přesně opačnou strategii, než se kterou se mi podbízejí — smlouvu bez závazku a bez fixace. A ano, investoval jsem do akcií ČEZu.
A povolenky? Jako by všichni zapomněli, že povolenky jsou lidský výmysl, evropský výtvor! A že mají jediný účel — energie zdražit! Takže čemu se divit?!! Fungují přesně tak, jak jejich tvůrci zamýšlejí a chtějí!
Evropa si pod svou ekonomikou sama podřezává větev a Čína se směje hlasem velikým. Jde jen o to, jak dlouho si to lidé v Evropě nechají líbit, než zakročí …

Nahlásit
-
15
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Výpočty BOINC vypnuty.

Nahlásit
-
-2
+

Diskuze

To není pravda, prodejce ti může nakoupit energii dopředu i za levnější cenu na fixovanou dobu. Když dojde ke zdražení, fixace stále platí. Ale u smlouvy na dobu neurčitou je člověk odkázán jen na trh...

Jsou kontrakty jak krátkodobé, tak i dlouhodobé není problém koupit pro prodejce plyn na několik let dopředu, když je výhodná cena a chce...

Proto teď je mnoho fixů i na příští a přespříští rok za doslova směšné ceny z dnešního pohledu toho, kdo má smlouvu na dobu neurčitou (např. u ČEZu) a plyn mu zdražuje od 1.1.2022 cca 2x.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nefixuji si ceny energií. Proč? Protože můj „protihráč“ — tedy dodavatel energie — je profesionál, a já nemám šanci mít lepší informaci a spolehlivější prognózu než on. Proč by dodavatel energie masivně zákazníkům nabízel „výhodnou“ fixaci, když by to bylo na jeho úkor? Proč by nabízel něco, na čem prodělá? Dodavatelé energií přece nejsou zaopatřovací ústavy, ale podnikatelské subjekty založené a provozované za účelem zisku!
A protože všichni dodavatelé (tedy asi až na Bohemia Energy) stále vydělávají, volím přesně opačnou strategii, než se kterou se mi podbízejí — smlouvu bez závazku a bez fixace. A ano, investoval jsem do akcií ČEZu.
A povolenky? Jako by všichni zapomněli, že povolenky jsou lidský výmysl, evropský výtvor! A že mají jediný účel — energie zdražit! Takže čemu se divit?!! Fungují přesně tak, jak jejich tvůrci zamýšlejí a chtějí!
Evropa si pod svou ekonomikou sama podřezává větev a Čína se směje hlasem velikým. Jde jen o to, jak dlouho si to lidé v Evropě nechají líbit, než zakročí …

Nahlásit

-
15
+

Ano, v oblasti energií líp už bylo, i ty povolenky už šly přes 80. Z druhé strany se tomu dá myslím bránit. Jestli budou ceny vysoké nebo ještě vyšší se předpovídá těžko, ale v dostatečném množství nakoupené akcie ČEZu by měly cenu energií kopírovat a zvýšené spotřebitelské náklady více než kompenzovat.

Nahlásit

-
0
+

Výpočty BOINC vypnuty.

Nahlásit

-
-2
+