Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Na lepší job zapomeň! USA dusí nesmyslné konkurenční doložky

30. 8. 2021
 20 961
5 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Osobne skusenosti z USA. Obrovsky rozdiel je tu v mobilite prace - zamestanci sa velmi rychlo prepustaju/najimaju a su ochotni sa kludne odstahovat aj s celou rodinou za pracou.

Najprv co sa tyka flexibility prace a "at will" smlouvy. Maximalna bezna vypovedna lehota je 2 tyzdne. Ked som na zaciatku tohoto roku menil pracu a dohodol si 6 tyzdnov (chcel som dokoncit projekt), bolo to brane ako velmi nezvycajne a bol to jeden z hlavnych bodov vyjednavania o mojej novej praci. Kamarat ktory menil pracu v rovnaky cas si tiez dohodol dlhsi odstup (2 mesiace), ale po 2 tyzdnoch mu odstrihli uplne pristup (aj fyzicky aj virtualny), pretoze je tu nezvycajne aby niekto kto odchadza mal pristup k systemom. To sa tyka vyssich pozicii, ale je proste bezne ze ked sa niekto rozhodne zmenit pracu, o dva tyzdne uz je prec (castokrat aj fyzicky, nie je vynimocne sa hned fyzicky odstahovat).

Na nizsich poziciach som to zazil z pozicie teamlead - pocas reorganizacie mi prepustili polovicu teamu. Dopredu som o tom upozorneny nebol - zamestnancov pozvali na falosny meeting kde uz cakalo HR. Vonku pred meetingovkou uz cakali security, zamestnancom odobrali mobily/badges, odprevadili ich na pracovisko a cakali kym sa zbalili. O hodinu po meetingu mi volali z parkoviska (jeden mal aj sukromny telefon), ze sa chcu rozlucit. Jednalo sa o reorganizaciu, takze uplne normalny zamestnanci a k ziadnemu disciplinarnemu riadeniu alebo tak nedoslo (jedneho sa nam podarilo dostat spat cca o 2 mesiace). Jednalo sa o firmu ktora ma velmi vysoke hodnotenia ako jeden z najlepsich zamestnavatelov v obore.

Inak konkurencna dolozka vo vacsine pripadov funguje na dohode (zase, stredne/vyssie pozicie). U odchodu sa zamestnanec a zamestnavatel dohodnu ci konkurencna dolozka bude aktivovana. Ak ano - nie je to pre zamestnanca uplne spatne, pretoze pocas jej platnosti (u mna napriklad 1 rok) berie plny plat a nepracuje. Osobne nepoznam pripad ked by konkurencna dolozka bola aktivovana (aj v pripade ze zamestnanec odisiel ku priamemu konkurentovi).

Podobne ako mnoho dalsich veci v US, je to system, ktory je zaroven cukor pre bohatych a bic pre chudobnych.

Nahlásit
-
9
+

Nejméně oblíbený příspěvek

No, jak se to vezme, napíšete, že je to pro chudší bič, ale přitom plyne z toho textu, že je to pro zaměstnance někdy docela výhodné. A vůbec nejlepší ochrana před propuštěním je možnost najít si rychle novou práci.

K tomu odstřižení, tak to má smysl v případě citlivých informací, co je však citlivá informace může hodnotit každý člověk různě. A třeba zrovna oblast rychlého stravování dnes ohromně roste a prochází celou řadou inovací.

Mimochodem, když jsem podal v předchozí hokně před pár lety výpověď, tak než jsem odešel, tak jsem do jednoho dokumentu napsal vtip o jednom z vedoucích. kdybych chtěl mohl jsem tam učinit drobné změny jiného charakteru.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-4
+

Diskuze

No, jak se to vezme, napíšete, že je to pro chudší bič, ale přitom plyne z toho textu, že je to pro zaměstnance někdy docela výhodné. A vůbec nejlepší ochrana před propuštěním je možnost najít si rychle novou práci.

K tomu odstřižení, tak to má smysl v případě citlivých informací, co je však citlivá informace může hodnotit každý člověk různě. A třeba zrovna oblast rychlého stravování dnes ohromně roste a prochází celou řadou inovací.

Mimochodem, když jsem podal v předchozí hokně před pár lety výpověď, tak než jsem odešel, tak jsem do jednoho dokumentu napsal vtip o jednom z vedoucích. kdybych chtěl mohl jsem tam učinit drobné změny jiného charakteru.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-4
+

Ještě jsem si vzpomněl na jednu věc, kterou jsem v praxi zažil a docela dost o ni slyšel z okolí. Hodně zaměstnanců poté, co dostane výpověď, nemá moc ochotu ještě v práci dva či tři měsíce sedět, a tak se dost často domlouvali na odchodu za 1 nebo 2 týdny + 3 nebo 4 měsíce odstupného. Ono, zůstávát tam, kde mne nechtějí nějakou delší dobu, není pro některé lidi asi moc příjemné.

Nahlásit

-
4
+

Osobne skusenosti z USA. Obrovsky rozdiel je tu v mobilite prace - zamestanci sa velmi rychlo prepustaju/najimaju a su ochotni sa kludne odstahovat aj s celou rodinou za pracou.

Najprv co sa tyka flexibility prace a "at will" smlouvy. Maximalna bezna vypovedna lehota je 2 tyzdne. Ked som na zaciatku tohoto roku menil pracu a dohodol si 6 tyzdnov (chcel som dokoncit projekt), bolo to brane ako velmi nezvycajne a bol to jeden z hlavnych bodov vyjednavania o mojej novej praci. Kamarat ktory menil pracu v rovnaky cas si tiez dohodol dlhsi odstup (2 mesiace), ale po 2 tyzdnoch mu odstrihli uplne pristup (aj fyzicky aj virtualny), pretoze je tu nezvycajne aby niekto kto odchadza mal pristup k systemom. To sa tyka vyssich pozicii, ale je proste bezne ze ked sa niekto rozhodne zmenit pracu, o dva tyzdne uz je prec (castokrat aj fyzicky, nie je vynimocne sa hned fyzicky odstahovat).

Na nizsich poziciach som to zazil z pozicie teamlead - pocas reorganizacie mi prepustili polovicu teamu. Dopredu som o tom upozorneny nebol - zamestnancov pozvali na falosny meeting kde uz cakalo HR. Vonku pred meetingovkou uz cakali security, zamestnancom odobrali mobily/badges, odprevadili ich na pracovisko a cakali kym sa zbalili. O hodinu po meetingu mi volali z parkoviska (jeden mal aj sukromny telefon), ze sa chcu rozlucit. Jednalo sa o reorganizaciu, takze uplne normalny zamestnanci a k ziadnemu disciplinarnemu riadeniu alebo tak nedoslo (jedneho sa nam podarilo dostat spat cca o 2 mesiace). Jednalo sa o firmu ktora ma velmi vysoke hodnotenia ako jeden z najlepsich zamestnavatelov v obore.

Inak konkurencna dolozka vo vacsine pripadov funguje na dohode (zase, stredne/vyssie pozicie). U odchodu sa zamestnanec a zamestnavatel dohodnu ci konkurencna dolozka bude aktivovana. Ak ano - nie je to pre zamestnanca uplne spatne, pretoze pocas jej platnosti (u mna napriklad 1 rok) berie plny plat a nepracuje. Osobne nepoznam pripad ked by konkurencna dolozka bola aktivovana (aj v pripade ze zamestnanec odisiel ku priamemu konkurentovi).

Podobne ako mnoho dalsich veci v US, je to system, ktory je zaroven cukor pre bohatych a bic pre chudobnych.

Nahlásit

-
9
+

Pokud jde o to povolání, máte pravdu, díky. Jdu k popelářům.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

"A to v momentě, kdy chtějí povolání změnit. Tahle praxe se jmenuje konkurenční doložky. Klauzule pracovních smluv, které zamezují zaměstnancům (většinou po dobu několika let od ukončení zaměstnaneckého poměru) začít pracovat pro konkurenci."

To nechápu, tady nejde přeci o změnu povolání, ale o to, že dělám stejné nebo prakticky stejné povolání u jiné firmy. Asi tam mělo být: změnit pracovní místo. Pokud půjde třeb Pleska pracovat do Ekonomu, tak asi své povolání nezmění, ale pokud půjde k popelářům, tak zřejmě ano?

Mimochodem, pořád nám někdo sděluje to, že zaměstnavatelé jsou vlastně zlí, protože jakmile člověka nepotřebují, tak ho vykopnou na ulici. Ale tady jsme svědky toho, že se zaměstnavatelé snaží de facto k sobě své zaměstnance pomocí doložek více připoutat. Tak jak to tedy je? Jsou zaměstnavatelé zlí proto, že se snaží zaměstnance k sobě připoutat anebo proto, že se jich hned zbavují? Může mi nějaký levičák vysvětlit, co je tedy dnes aktuálně správným světovým názorem v tomto ohledu?

"Americké pracovní právo funguje o poznání jinak než to naše. Velká část tamních pracujících je vázána takzvanými at will smlouvami. Ty dávají zaměstnavateli (i zaměstnanci) možnost takřka kdykoliv ukončit zaměstnanecký poměr bez udání důvodů."

Jenže to platí i pro ty zaměstnance, i oni mohou relativně rychle zmizet, jak je zmíněno. U nás musí člověk, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem ještě 2 až 3 měsíce čučet na starém místě. Což není žádná výhra, zvláště pokud mu tam není moc prima. Navíc, když se pak člověk někam jinam hlásí do práce, tak s tím zaměstnavatel již dopředu může počítat (dvou měsíční výpovědní lhůta + odstupné), a protože to pro něj může být potencionálním nákladem do budoucna, tak jeho ochota někoho příjmout, se o něco sníží. Což vede k nižší pružnosti trhu práce, a tedy i menším vyhídkám na nalezení jiné práce, pokud se člověk ocitne na dlažbě nebo sám z práce odejde. Pokud tedy vadí konkurenční doložky, je otázka proč levičákům zároveň nevadí dlouhá výpovědní lhůta a bohaté odstupné?

Nahlásit

-
4
+