Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Nechte banky žít, krizi to stejně neřeší. Omezování hypoték očima expertů

11. 6. 2021
 6 698
9 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

ČNB bankám: Haste ten požár benzínem.
ČNB bankám: Aha, hoří to teď příliš. Tak haste ten požár raději naftou.

Nahlásit
-
7
+

Nejméně oblíbený příspěvek

No to je skvělý nápad. Dnes si banky povinně od centrální banky půjčují likviditu v objemu 2% jimi držených vkladů (aby ji pak držely na rezervním účtu u centrální banky), a podle Vás by si jako měli půjčovat 100% objemu vkladů?

K čemu a pro koho by to asi tak bylo dobré? Tyhle "rezervy" vůbec nic neřeší, proto také některé centrální požadují povinné minimální rezervy ve výši 0%. :-)

Pokud uvalíte na banky 100% minimální rezervy, pak je pouze nesmyslně zatížíte tím, že budou centrální bance odvádět rozdíl mezi úrokem, za který jim centrální banka tu likviditu (100% rezervy) půjčila a úrokem, který jim centrální banka z takto u ní uložených "rezerv" platí. Banky by o tento úrokový náklad pouze zdražily své služby.

Banky tedy už dnes platí centrální bance úrokovou marži z objemu těch 2% "rezerv". Je to vlastně jakási bankovní daň placená centrální bance a Vy byste tuto daň tím svým návrhem akorát 50 x zvýšil.

Sečteno, podtrženo. Koncept bankovních rezerv je anachronismus z dob komoditních peněz a je to prostě nesmysl, a to i ve výši 2% PMR. 100% PMR by pak byly totálním nesmyslem.

Něco podobného (vollgeld) se pokoušeli před pár lety prosadit v referendu ve Švýcarsku. Neprošlo to samozřejmě, protože to co prosazovali tam, byl ještě větší nesmysl, než 100% rezervy.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-5
+

Diskuze

Haha, dobrý vtip!

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nesouvisející bláboly? Vy jste dobrý srandista. :-) Více související reakci jste mohl obdržet jen stěží. "Experte". :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Počítal jsem s tím, že možná nikdo reagovat nebude. A děkovat za vaše nesouvisející bláboly vám jistě nebudu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

A jen tak pro zajímavost. Právě se v Basileji začalo diskutovat o tom, jak z hlediska kapitálové přiměřenosti bank pohlížet na držení kryptoměn bankami. První (a podle mě zcela správný) návrh je ten, že pokud bude banka držet kryptoměny (kromě stablecoinů) pak bude muset držet ve vlastním kapitálu "rezervu" ve výši 100% pořizovací ceny, tedy na každý dolar použitý k nákupu kryptoměny bude třeba, aby banka držela dolar vlastního kapitálu, který bude na držbu té kryptoměny navázaný. To znamená, že banky budou moci nakupovat kryptoměny pouze na riziko akcionářů banky, nikoliv na riziko držitelů vkladů. Jinými slovy i pokud by kryptoměna klesla na nulu a zanikla, dotkne se to pouze akcionářů banky nikoliv schopnosti banky dostát svým závazkům a takovýto vývoj tedy nedopadne ani na držitele vkladů v té bance.

Tady máte ukázku 100% skutečného krytí bankou emitovaných peněz vlastním kapitálem banky. A k tomu bude muset banka držet ještě ty 2% PMR z vkladů, které nákupem kryptoměn vytvoří.

Uvedené 100% krytí tak zaručí, že monetizace kryptoměn bankami (jejich převod na skutečné bankou emitované peníze) nebude mít žádný vliv na objem peněžní zásoby, protože banky budou kryptoměny nakupovat v podstatě pouze za vlastní kapitál, který už nebude moci být použit k emisi dalších peněz (dokud banka kryptoměnu neprodá).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Já vím. Já žádnej vyznavač rakouské školy nejsem. Tahle diskuze ale není pouze pro Vás a vyznavače rakouské školy. :-) A všiml jste si, že nikdo z "rakušáků" na Váš příspěvek nereagoval? Měl byste mi tedy spíše poděkovat, že se tím Vaším příspěvkem aspoň někdo zabýval. :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

No, o váš názor jsem zrovna vůbec nestál:)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

No to je skvělý nápad. Dnes si banky povinně od centrální banky půjčují likviditu v objemu 2% jimi držených vkladů (aby ji pak držely na rezervním účtu u centrální banky), a podle Vás by si jako měli půjčovat 100% objemu vkladů?

K čemu a pro koho by to asi tak bylo dobré? Tyhle "rezervy" vůbec nic neřeší, proto také některé centrální požadují povinné minimální rezervy ve výši 0%. :-)

Pokud uvalíte na banky 100% minimální rezervy, pak je pouze nesmyslně zatížíte tím, že budou centrální bance odvádět rozdíl mezi úrokem, za který jim centrální banka tu likviditu (100% rezervy) půjčila a úrokem, který jim centrální banka z takto u ní uložených "rezerv" platí. Banky by o tento úrokový náklad pouze zdražily své služby.

Banky tedy už dnes platí centrální bance úrokovou marži z objemu těch 2% "rezerv". Je to vlastně jakási bankovní daň placená centrální bance a Vy byste tuto daň tím svým návrhem akorát 50 x zvýšil.

Sečteno, podtrženo. Koncept bankovních rezerv je anachronismus z dob komoditních peněz a je to prostě nesmysl, a to i ve výši 2% PMR. 100% PMR by pak byly totálním nesmyslem.

Něco podobného (vollgeld) se pokoušeli před pár lety prosadit v referendu ve Švýcarsku. Neprošlo to samozřejmě, protože to co prosazovali tam, byl ještě větší nesmysl, než 100% rezervy.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-5
+

Mimochodem, já jsem tedy v tomto směru extremista a jsem pro 100 % povinné bankovní rezervy. Velmi mne ovlivnil M. N. Rothbard:
https://www.kosmas.cz/knihy/287970/penize-v-rukou-statu/
https://www.kosmas.cz/knihy/289814/ekonomicke-krize-jejich-priciny-a-lecba/

Jak to mají zdejší stoupenci rakouské školy? Tedy pokud sem vůbec ještě chodí?

Nahlásit

-
3
+

ČNB bankám: Haste ten požár benzínem.
ČNB bankám: Aha, hoří to teď příliš. Tak haste ten požár raději naftou.

Nahlásit

-
7
+