Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Frederick Douglass. Otrok, který se stal nejfotografovanějším mužem USA

9. 7. 2020
 33 536
5 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Zajímalo by mě, jak to bylo dooprovady s tím "v Africe ukradlli". Spíše si dokáži předstacvit, že je koupili od místních (tj. afrických) otrokářů, než že se vydali a po jednom pracně chytali v relativně neznámé oblasti.

Nahlásit
-
8
+

Diskuze

Já předně nechápu proč se to řeší.
Respektive pokud jde o dějepisnou diskusi, jak to s tím otroctvím opravdu bylo, tedy pokud jde o osvětlování historie, pak OK.
Pokud ale otrokářství někdo používá jako důkaz nějaké něčí (do současnosti trvající) viny, pak je to třeba důrazně odmítnout.
Ani dnešní německý třicátník přeci nenese vinu na tom, co se dělo v roce 1944. Natož aby dnešní bílý newyorský zubař nesl vinu za jižanské otrokářství. Aby musel poklekávat či platit odškodné (ať to nově diskutované, nebo i současné dávky pro nepracující afroameričany).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
5
+

Cenzura funguje:-)
Tak jinak. Proč je v Americe tolik Afroameričanů, zatímco na území bývalé osmanské říše nejsou žádní Afroarabové nebo Afroturci?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Černoši prodávali své blížní do otroctví zcela běžně. Třeba takové Dahome na tom vyrostlo.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

I Evropané dělali nějaké nájezdy, ale většinou skutečně nakupovali u afrických otrokářů. Ještě než se Portugalci pustili do obchodu s otroky ve velkém, nakupovali pro svoje potřeby v Africe Arabové. S Portugalci a poptávkou kolonií po otrocké síle se z toho ale stal průmysl. Do té doby to nejčastěji bylo tak, že když v Africe byla válka, zajatci se prodali jako otroci. Se zvýšenou poptávkou přestávaly mít války důvody, místo nich stačily záminky. A později se už kašlalo i na záminky...

Nemyslím ale, že by tím ten projev dostával jiný smysl nebo tak.

Nahlásit

-
5
+

Zajímalo by mě, jak to bylo dooprovady s tím "v Africe ukradlli". Spíše si dokáži předstacvit, že je koupili od místních (tj. afrických) otrokářů, než že se vydali a po jednom pracně chytali v relativně neznámé oblasti.

Nahlásit

-
8
+