Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Pracuji! Přemýšlím!

4. 7. 2020
 27 018
16 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

"Asi tři čtvrtiny rozpočtu tvoří dotace města, zbytek příjmy z různých dotací a grantů, něco málo je od soukromých dárců a sponzorů. Tržby ze vstupného důležité jsou, ale z ekonomického hlediska pro nás nejsou celkovým řešením. Nicméně to skoro pro nikoho. Aby se dalo divadlem vydělávat, musel by lístek stát třeba čtyři tisíce korun. Obecně myslím, že jsme poměrně bohatá společnost, ve které peníze jsou, problém je ale v jejich přerozdělování. Kultura stojí na periferii zájmu, nejde do ní ani celé procento státního rozpočtu, a to navíc část z toho náleží církvím. Rozšířilo se tu přesvědčení, že kultura je nadstavba."

Každej umělec, každej (pseudo)intoš, každá héérečka, každej brouk Pytlík si o sobě myslí, že na nich stojí civilizace a že si zasloužej cizí peníze bez souhlasu dotyčných.

Školy chrlí herce, hudebníky, filosofy, kulturní antropology, gender studies "vědce", sociální ekology, klima"vědce" a všichni mají pocit, že když mají rouru, že jsou novodobá šlechta. Šlechta, kterou je plebs povinný živit poté, co za jeho peníze vystudovala a ještě že prý by ten plebs měl být vděčný, že jej poučují, napravují, zbavují čecháčkovství, buranství a xenofobie.

https://libinst.cz/wp-content/uploads/2017/12/TL_07_2002.pdf

Nahlásit
-
35
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Vidíš, keď v príspevku nespomínaš bitcoin, dokonca s tebou môžem aj súhlasiť...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-5
+

Diskuze

Jestliže tento článek měl přesvědčit veřejnost, jak jsou dotace divadlům důležité, pak se mu povedl naprostý opak. Jen mne přesvědčil, že HaDivadlo patří také mezi společensky angažovaná divadla, do nichž nemá smysl chodit a podpořím kteréhokoliv politika, který jim zkrouhne dotace.

Ta sebestřednost, arogance, touha vychovávat lidi a bytostné přesvědčení o nároku na cizí peníze, z Anny Stránské přímo stříká. Prý „my budujeme poptávku“. Budování poptávky je dlouholetou strategií kupříkladu Applu – prodáváme technicky podřadné a zastaralé výrobky nekompatibilní s ničím mimo jablečný svět, ale vybudujeme si sektu oddaných příznivců, kteří tyto šmejdy považují za statusový symbol něčeho lepšího. HaDivadlo by zřejmě chtělo dosáhnout téhož, ale moc se mu to nedaří, a proto škemrá o státní dotace. A to je chvíle, kdy se z neškodných bláznů stávají paraziti na mojí peněžence.

Jak vypadá společenská angažovanost divadel v praxi, jsme viděli u Husy na provázku (ta debilní hra o Ježíši znásilňujícím muslimku) i Švanďáku (podpora rasistů a teroristů z BLM). Jestliže tohle mají být ty hodnoty, které nám přináší kultura, pak pevně doufám, aby se vyplnil ten Stránské strach, že co je živé, to zastavením umře. Pokud takovéto instituce umřou, pak si jen oddechnu.

Nahlásit

-
7
+

Jo, LOL

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To není tak složité :D Přečtětě si životopis soudruha Prouzy a jeho články zde na finmagu, kterými si připravoval cestičku do politiky.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Ale slušnej odhad, začal jsem to počítat až potom, co jsem napsal ten příspěvek :-). Každopádně je to názorná ukázka toho, že ta paní nemá naprosto žádnou představu o tom, kolik to její umění vlastně stojí.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Jinak podle fotky na jejich stránkách je tam 115 míst.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Asi nepočítá počet míst v sále, ale průměrný počet návštěvníků. :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

To si moje penzionovaná tetička, celý život pracující v SBČS a ČNB, myslí taky.
A v roce 1995 si to o internetu taky myslel ledaskdo.
Naštěstí ale záleží na úplně jiných věcech.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
5
+

Jestli to nebude tím, že o něm nic moc nevíte...Já bitcoiny 2 roky těžil, a objejtivni "hovadiny" jsem nezaregistroval, spíš naopak...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

Tak som to nemyslel, poviem to takto skrátene a bez servítky: keď spomínaš bitcoin, tak zvykneš písať podľa mňa riadne hovadiny...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-2
+

Přesně tak!
(a nevztahoval bych to jen na divadla) :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Ráda bych se rozhodla sama, které divadlo mi realitu vysvětluje nejlépe. A to pak podpořila klidně lístkem za 4k.

Nahlásit

-
5
+

To je trochu zvláštní přístup, ne?
To je jako říct, že můžete souhlasit jen s těmi příspěvky, které nezmiňují Internet. Nebo zlato. Divné.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Vidíš, keď v príspevku nespomínaš bitcoin, dokonca s tebou môžem aj súhlasiť...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-5
+

"Asi tři čtvrtiny rozpočtu tvoří dotace města, zbytek příjmy z různých dotací a grantů, něco málo je od soukromých dárců a sponzorů. Tržby ze vstupného důležité jsou, ale z ekonomického hlediska pro nás nejsou celkovým řešením. Nicméně to skoro pro nikoho. Aby se dalo divadlem vydělávat, musel by lístek stát třeba čtyři tisíce korun. Obecně myslím, že jsme poměrně bohatá společnost, ve které peníze jsou, problém je ale v jejich přerozdělování. Kultura stojí na periferii zájmu, nejde do ní ani celé procento státního rozpočtu, a to navíc část z toho náleží církvím. Rozšířilo se tu přesvědčení, že kultura je nadstavba."

Každej umělec, každej (pseudo)intoš, každá héérečka, každej brouk Pytlík si o sobě myslí, že na nich stojí civilizace a že si zasloužej cizí peníze bez souhlasu dotyčných.

Školy chrlí herce, hudebníky, filosofy, kulturní antropology, gender studies "vědce", sociální ekology, klima"vědce" a všichni mají pocit, že když mají rouru, že jsou novodobá šlechta. Šlechta, kterou je plebs povinný živit poté, co za jeho peníze vystudovala a ještě že prý by ten plebs měl být vděčný, že jej poučují, napravují, zbavují čecháčkovství, buranství a xenofobie.

https://libinst.cz/wp-content/uploads/2017/12/TL_07_2002.pdf

Nahlásit

-
35
+

Chtěl bych být profesionální myslitel. Ležel bych na gauči, přemýšlel a stát by mě za to platil.

Nahlásit

-
8
+

Divadlo dostává tři čtvrtě peněz z městského rozpočtu a paní si přesto stěžuje, že ta podpora je malá. A že by bez dotací potřebovali 4000 za lístek? Kolik je tam míst 100? 400 tisíc za představení, to je hodně experimentální divadlo.

Nahlásit

-
16
+