Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Dvě desítky: Nejvýznamnější technologické výdobytky prvních dvou dekád tisíciletí

9. 1. 2020
 5 792
14 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Podle mě moc vynálezů z IT, tak přidám nějaké podle mého názoru a z mého oboru.

Detektor gravitačních vln, modrá dioda, sonda Planck, Kvantový počítač, Rydbergovi atomy a kvantové měření gravitační konstanty.

A určitě mi tam chybí Bitcoin nebo tedy spíš kryptoměny obecně. To je určitě na stejné úrovni jako Youtube nebo Skype.

Nahlásit
-
5
+

Diskuze

Děkuji, tento způsob vyhledávání případných alternativ přes anatomicko-terapeuticko-chemic késkupiny znám a občas používám.

Občas funguje i rychlejší (ale samozřejmě mnohem limitovanější a nedokončené) hledání pomocí účinných látek na
https://www.najdi-lekarnu.cz/ucinne-latky.jsp

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Další možnost jak hledat tyhle similáry, které prošly sítem, je kouknout se přes SÚKL a najít si třeba všechny léky s určitou účinnou látkou (přes ATC skupinu), tam jsou všechny v EU registrované a v ČR obchodované jsou pak tučně zvýrazněné. Výrobce pak zjistíte přes příbalovou informaci v PDF u každého léčiva.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Děkuju. Projdu.
Pokud se podívám do respektovaného zdroje - například PHARMALETTER - vyvalí se na mě tsunami informací, kde je obtížné oddělit "zrno od plev". Ještě jednou díky.

https://www.thepharmaletter.com/listing/biosimilars

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nasměrovat můžu na již na trh uvedené a používané přípravky Rixathon (výrobce SANDOZ + NOVARTIS), Truxima (výrobce CELLTRION) a Herzuma (dtto). Pak je docela oblíbené Opdivo s docela širokou indíkací od BRISTOL MYERS SQUIBB.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Díky.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

biosimilars - mohl byste mě nasměrovat na nějaké relevantní zdroje?
Kdysi jsem opustil padající TEVA ale zůstal u ALNYLAM. Jak stárnu, tak mě ta problematika už zajímá i víc než jen přes akcie. Nicméně i pan Hájek z TopStocku připouští, že v oblasti biosimilars je značně nepřehledný vývoj a obtížně se rozlišuje mezi marketingovým nadšením, vědeckým optimismem a skutečnými doložitelnými uspěchy ve 2. a 3. testovací fázi.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Jsem v tomhle odvětví, tak si přidám doušku - tak třeba pacientky s nádorem prsu už nemusí dostávat infuze Herceptinu (trastuzumab), za těch deset let Roche vyvinul stabilnější přípravek a stačí jedna malá injekce o pěti mililitrech.
Indikace rituximabu a bevacizumabu se rozšířily, díky uvolnění patentu radikálně zlevnily, objevila se i generika biologické léčby (biosimilars).

Vidím v tomhle odvětví dost zářivou budoucnost, tak k tomu šprtám jak kupovat akcie.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

A nejde jen o světlo, ale i všechny LED displeje a TV obrazovky.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Tu Nobelovu cenu jsem zaregistroval, ale přínos mi nebyl jasný. Snad teď chápu - doplnil se diagram RGB v oblasti diod a jejich kombinací je možné vytvářet jakoukoliv barvu spektra.
Vzpomínám si na známého z Holandska, vášnivého akvaristu, který řešil i takové detaily, jako že zářivka nad akváriem s africkými cichlidami z jezera Tanganjika musí mít jiné spektrum než zářivka nad "amazonským" akváriem.
Tak snad se mu blýská na leší časy...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Imunoterapie zhoubných nádorů. A vůbec další biologická/cílená léčba.

Nahlásit

-
2
+

Bílé světlo z LED svítidel se vytváří složením červené, zelené a modré. Červeně a zeleně zářící diody nebyl problém vyrobit, ale pro modrou diodu se příroda musela trochu znásilnit. Modrá dioda umožňuje vytvořit bílý zdroj světla, s nižší spotřebou elektrické energie oproti ostatním druhům osvětlení. Mimochodem zato byla udělena Nobelova cena v roce 2014.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

Rád bych se zeptal - v čem je zásadní a praktický přínos modré diody? Děkuju.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Podle mě moc vynálezů z IT, tak přidám nějaké podle mého názoru a z mého oboru.

Detektor gravitačních vln, modrá dioda, sonda Planck, Kvantový počítač, Rydbergovi atomy a kvantové měření gravitační konstanty.

A určitě mi tam chybí Bitcoin nebo tedy spíš kryptoměny obecně. To je určitě na stejné úrovni jako Youtube nebo Skype.

Nahlásit

-
5
+

Pobavilo. Poučilo. Potěšilo. Příjemný optimistický článek.
Jako příslušník 50+ bych ještě zařadil mezi přelomové vynálezy i kapslovou endoskopii.
A také i streamovací služby typu Netflix.

Nahlásit

-
3
+