Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Jen si to -ová škrtněte, ona si s vámi čeština poradí

19. 9. 2019
 11 315
18 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

To by mi tu někdo mohl vysvětlit, proč na kole závodí v USA žijící Češka Kateřina Nash proti Švýcarce Jolandě Neffové. Aspoň tak to používají redaktoři ČT.

Nahlásit
-
20
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Přechylovat cizí jména je zločin, spáchaný obvykle na někom, komu to stejně nedokážete smysluplně vysvětlit. Jak se má anglická rodilá mluvčí „ohradit“ proti přechylování, když v drtivé většině ani nechápe jeho význam? A Českáová televizeová přechyluje už jednou přechýlená jména (Maria Šarapovová, Raisa Gorbačovová, …), to je už úplný fialový hnus, velebnosti.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-1
+

Diskuze

Email je pojmenování pro vrstvu sklovité hmoty na kovovém nádobí nebo keramice.

Video je super :-) Ale když náš učitel angličtiny pronesl "often" se znělým "t", netroufl jsem si ho opravit. Je to rodilý Brit :-D

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

StandarD

U nás je spisovný standard uchovávaný v kodifikačních příručkách. Mluvnicích, slovnících a pravidlech pravopisu. A nikdo ho nevynucuje, respektive – jak kdo (ať jedinec, nebo instituce) chce a potřebuje, myslí, ba dokonce bohužel i cítí :)) Zákon o matrikách je tuším jediná výjimka, kdy stát něco v jazyce vynucuje. Ale jen ve specifických komunikačních situacích, jak se říká.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Přechylovat cizí jména je zločin, spáchaný obvykle na někom, komu to stejně nedokážete smysluplně vysvětlit. Jak se má anglická rodilá mluvčí „ohradit“ proti přechylování, když v drtivé většině ani nechápe jeho význam? A Českáová televizeová přechyluje už jednou přechýlená jména (Maria Šarapovová, Raisa Gorbačovová, …), to je už úplný fialový hnus, velebnosti.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Asi by měla být někde uchovávána a spravována standardní forma jazyka, ale její vynucování za každou cenu, jak by chtěli Grammar Nazis, je zbytečné i neproveditelné. Stovky anglismů přišlých s nástupem IT, emailový a SMS jazyk a podobně, vznikají zcela spontánně a používají se masově. Není síla, která by vynutila standart všude a není to ani potřeba. Navíc vnímání jazyka a jeho "chyb" je individuální a zavislé na vzdělání, sečtělosti a pod. Takové Ntvl. mně nevadí, ale například "mrtvý zvířata" mě vyloženě dráždí. Přesto odhajuji, že polovina národa netuší, co je na tom druhém příkladu špatně.

Pokud jde o přechylování, tak je zde ještě konflikt s osobní svobodou. Podle mě má každý právo zvolit si jméno jaké chce a státu do toho naprosto nic není (respektive nemá být).

https://www.youtube.com/watch?v=VjLrFLYGdPM (hlavně pro Honza_ :-)))

Nahlásit

-
0
+

Ntvl. Díky.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Helena, ne Hana :-)

Nahlásit

-
0
+

Tohle mizí. U těch panovníků a u papežů to má samozřejmě velkou setrvačnost, protože nepočeštění by přetrhlo ustálenou řadu. Jistě ale vzpomenete na dobu, kdy se u nás počešťovali fousáčové Karel a Bedřich. To je pryč. Tedy to počešťování, jejich duch samozřejmě kráčí dál.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ten snáď nakoniec umrie skôr než by sa stal kráľom...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Mně přijde zábavnější princ Charles, který se stane králem Karlem III., anebo Jiřím VII.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
5
+

Kvôli 1 dovolenke niekde v arábii si asi nikto meniť priezvisko(a všetky doklady) nebude. Ale ak pracuje napr. pre leteckú spoločnosť, v diplomacii, alebo hoci len v nadnárodnej firme, kde často, alebo nadlho cestuje do zahraničia, možno jej to naozaj zjednoduší život.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Česká spisovatelka a bojovnice za práva žen Božena Němec Panklová se musí v hrobě obracet.

Nahlásit

-
7
+

„ČT postupuje tak, že se snaží důsledně přechylovat. Zjistí-li však, že si to dotyčná nepřeje, pak se drží jejího přání (viz střelkyně Emmons). Většině žen je to ale úplně jedno.“ Petr Vybíral, jazykový redaktor ČT. Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/nazory/1443819-cestina-pred-kamerou-86

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Poslední holka, co se umí namalovat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
5
+

To vám vysvětlí Emma Smetana.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Třeba taková Alice Cooperová.

Nahlásit

-
3
+

To by mi tu někdo mohl vysvětlit, proč na kole závodí v USA žijící Češka Kateřina Nash proti Švýcarce Jolandě Neffové. Aspoň tak to používají redaktoři ČT.

Nahlásit

-
20
+

Výborný článek, děkuji.

Až (snad) jednou budou mé děti uzavírat dlouhodobé partnerství, budu jim radit:
Neměj děti s tím, kdo si Tě nechce vzít.
Neber si dívku, která si nechce vzít tvé příjmení v ženské podobě.

Nahlásit

-
6
+

Nechá-li se někdo přejmenovat kvůli tomu, aby se mu snáze jednalo se zahraničními policajty a hotelovými zaměstnanci, tak to o něm něco vypovídá.

Je to však i dobrovolný cejch osob, s vysokou pravděpodobností inklinujících ke sluníčkářství, zelenému náboženství a eurokolaboraci. Takže to vlastně ani není na závadu.

Nahlásit

-
6
+