Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Nástroje myšlení: Dva pojmy svobody podle Isaiaha Berlina

13. 3. 2019
 7 420
5 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Takže máme tu úžasnou fuldosvobodu nechat se násilím okrádat státem, účastnit se krachujícího důchodového systému a zdravotnictví, přispívat na zisky Agrofertu a zaneřádění celé země řepkou, posílat děti do státních vymýváren mozků, podřizovat se statisícům nesmyslných regulací a norem atd atd a to vše pod hrozbou trestu. No každý holt si svobodu představuje jinak.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
6
+

Diskuze

Naprosto souhlasím. Na prvním místě by měla být svoboda ohledně toho, jak si kdo představuje svobodu!

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Takže máme tu úžasnou fuldosvobodu nechat se násilím okrádat státem, účastnit se krachujícího důchodového systému a zdravotnictví, přispívat na zisky Agrofertu a zaneřádění celé země řepkou, posílat děti do státních vymýváren mozků, podřizovat se statisícům nesmyslných regulací a norem atd atd a to vše pod hrozbou trestu. No každý holt si svobodu představuje jinak.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
6
+

Přesně tak. V posledním odstavci článku jsou položeny otázky, na které článek nijak neodpovídá. Přitom právě odpovědi na tyto otázky by měly být na začátku každé takové úvahy.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Vynikající článek mířící přímo na komoru anarchokapitalistické podstaty, která uznává pouze koncept negativní svobody. Tuhle knihu si určitě přečtu.

PS Hned mě napadlo, jak jsem kdesi viděl nějaký filmový týdeník u dob nacistické okupace Česka, kde ukazovali Čechy vyháněné ze Sudet a komentovali to tak, že jim bylo konečně umožněno vrátit se do jejich vlasti. Jejich vyhnání z domovů bylo prodáváno jako poskytnutí svobody vrátit se do vlasti.

Stejně tak zavedení nadstandardů ve zdravotnictví (zpoplatnění zdravotních služeb adresátům bezplatné zdravotní péče) bylo vysvětlováno zavedením svobody připlatit si za lepší služby a osvobozením pacientů od nutnosti platit lékařům úplatky.

Nahlásit

-
1
+

Přes veškeré úsilí se mi nepodařilo objevit přidanou hodnotu tohoto článku, ve srovnání s původní Berlinovou prací. Dokázal by mi někdo vysvětlit proč tu vyšla tato průměrná středoškolská esej?
Teda kromě toho, že majitel finmagu si o tom smí rozhodnout sám nebo že bez tisku s tím beztak nevznikly žádné pořádné emise CO2

Nahlásit

-
1
+