Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Očima expertů: Budou Češi kamarádit s kreditkami?

21. 12. 2018
 21 210
14 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Celý byznis kreditních karet je postaven na tom, že majitel nezvládne dluh na kartě uhradit. To že k některým finančním operacím je kreditní karta jedinná možnost je svinstvo, které banky rády podpoří.

Nahlásit
-
20
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Nejsem expert na karty, ale z logiky věci mně vyplývá, že o typu karty rozhoduje prodejce a ne banka. A prodejce má svrchované právo stanovit si podmínky obchodování jaké mu vyhovují. Možná byste soudruhu ty kreditky rád zakázal. To zase přijde jako svinstvo mně.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-2
+

Diskuze

Už jste slyšel o vydavatelích kreditních karet, kteří Vám vrací např. 1% ale i třeba 3% z částky, kterou danou kreditní kartou zaplatíte? Měl byste se s danou problematikou seznámit, než začnete pohrdat lidmi, kteří se otázkami výhod používání kreditních karet vážně zaobírají.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Naštěstí alespoň u nás platí. že odmítnout platbu v hotovosti je protiprávní, ba dokonce trestné. :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Mě na tom mate/děsí/štve to, že když si vyřizuji hypotéku, tak mi jistá nejmenovaná banka nabízí u nich kreditku s tím, že dostanu za to (vyřízení a použití kreditky) slevu na úrokové sazbě. V tomto pojetí je to výhoda.
Když bych měl ale kreditku u jiné banky, připočtou mi to k závazkům, což mi zvýší potenciální úrok a rázem je to moje nevýhoda.
Na tom je nejlépe vidět, jak banky s tím nástrojem a potažmo klientem manipulují. Ale rozhodně bych kreditky nezakazoval, v tom souhlasím s Vámi, že to je nesmysl. Nejsem ani příznivec regulací, ale hledal bych způsob jak spojování produktů s protikladným významem alespoň ztížit. Ne, nevím jak.
BTW, tu banku jsem přesně s těmito argumenty odmítl. Chudák bankéř na pobočce mi vlastně dal za pravdu, předtím se ale rozhlédl dokola… :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Zrovna od vás bych tyto argumentační fauly nečekal. O zákazu jsem nepsal nic. Pokud není kreditka povinná je mi to fakt jedno co si kdo vydá za plastovy kartičky.
A pokud si prodejce nějaké služby stanoví, že platba je možná jen kreditkou - to znamená půjčenými penězi a ne debetní kartou - svými penězi (jak píše Fuld), popřípadě hotovostí, tak je to přijmenším podivné a pokud k této službě neexistuje jiná platební alternativa, tak tam něco smrdí.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

Nejsem expert na karty, ale z logiky věci mně vyplývá, že o typu karty rozhoduje prodejce a ne banka. A prodejce má svrchované právo stanovit si podmínky obchodování jaké mu vyhovují. Možná byste soudruhu ty kreditky rád zakázal. To zase přijde jako svinstvo mně.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-2
+

Celý byznis kreditních karet je postaven na tom, že majitel nezvládne dluh na kartě uhradit. To že k některým finančním operacím je kreditní karta jedinná možnost je svinstvo, které banky rády podpoří.

Nahlásit

-
20
+

Zvrácené mi připadalo, když jsem před několika lety pronajímal byt v Londýně přes HomeAway a vše selhalo na tom, že jsem neměl k dispozici druhou kreditní kartu i když limit na mé jediné kreditní kartě byl zcela v pořádku. Společnost vyžadovala druhou kartu pro ověření bonity podobně jako v tuzemsku jsem žádán o dva identifikační údaje pro verifikační údaje.

Takže majitel 2 kreditních karet je OK, majitel jediné karty je OUT.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Je to jednoduché. Z vlastního účtu s debetní kartou si můžete peníze poslat jinam a ten komu jste zaplatil by nic nedostal. Banka kreditní kartu uhradí vždy.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

"Nepřijde Vám to poněkud zvrácené? "

- je to plne v intenciach dnešného sveta. Zvráceného sveta.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
6
+

Pri dnešných úrokoch 0,00...01 % na bežných účtoch je ušetrený urok na kreditke pod úrovňou viditeľnosti.
Zaoberať sa teda touto témou môžu iba [cenzurováno] .

Nahlásit

-
0
+

Takže ten, kdo si musí půjčit od banky peníze prostřednictvím kreditní karty, je důvěryhodnějším, než ten, kdo má vlastní peníze na účtu, které může utratit? Nepřijde Vám to poněkud zvrácené?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
9
+

Bylo období, kdy v zahraničí zejména na západní polokouli bylo možné použít debetní kartu na platby spojené s pronájmy, zapůjčením vozu, garancemi, rezervacemi ubytování nebo platbou letenek. V současné době už debetní kartu málokdo s vyjímkou maloobchodu akceptuje - je to důsledek toho, že debetní kartu vydává kdekdo i mimo bankovní sektor (telefonní operátoři, supermarkety, restaurace apod.)

Kreditní karta představuje pro poskytovatele služby příslib důvěryhodnosti klienta. I mě svět dotlačil k používání kreditní karty při cestách.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Je to přesně tak, jak píše pan Kovanda. Je to starost navíc. Občas mi někdo zavolá a vysvětlí mi všechny výhody. Když platíte včas, neplatíte úroky, cashback, atd. Navíc banky ví, že spousta lidí dřív nebo později ten bez-úrokové podmínky poruší.

Je pravda, že jsem si tuhle chtěl koupit letenku u Swiss air a nakonec jsem si jí musel koupit přes Lufthansu jen kvůli tomu, že Swiss nezvládl debetní MasterCard.

Nahlásit

-
5
+

Mám kreditku jenom proto, že debetkou si letenku nekoupím a auto nepůjčím.
Režim provozu kreditky je relativně složitý a jeho nedodržení je citelně trestáno. Kdyby nebylo uvedených důvodů, tak bych ji také nepotřeboval.

Nahlásit

-
6
+