Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Svět si teď vede enormně dobře, říká „létající ekonom“ Jan Švejnar

Martin Melichar | 13. 6. 2018 | Celkem 18 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Luděk Zdražil | 13. 6. 2018 19:07

No, nemohu si pomoci, ale rozhovor mi pripada jako pekny osobní PR medailonek akademika, který sdeluje evidentni fakta a opatrne a alternativne naslapuje na jakoukoliv prognózu aby jeho jakekoliv prohlaseni k budoucnosti nemohlo byt konfrontovano s realitou.
Spousta odvážných lidi z praxe, kteří denne sazi do hry vlastní peníze a energii, mi prijdou verohodnejsi.

+19
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 13. 6. 2018 13:06

Ale to je v naprostém pořádku. Pokud by nebyly zadluženější, byly by nejspíš ještě pořád v krizi. :-) Dluhy jsou stejně dobré jako peníze. :-)

-10
+
-

Všech 18 komentářů v diskuzi.

Novak Josef | 14. 6. 2018 11:28

" třicet let po revoluci jsme v průměru stále ještě na úrovni třetiny až poloviny německých a rakouských mezd a platů. "

- Polovica z nemeckých platov - to má teda "pan ekonom" dosť blbý prehľad. Zrejme - ako typický ekonom - ignoruje fakty.

Nahlásit

+6
+
-

Jan Altman | 14. 6. 2018 10:46

Kdo ty dopady činnosti centrálních bank (např. minulá nemovitostní bublina v USA či současná nemovitostní bublina v ČR) nevidí, měl by navštívit očaře.

http://svobodny-svet.cz/6348/ron-paul-end-the-fed.html

Nahlásit

0
+
-

Richard Fuld | 14. 6. 2018 13:19 | reakce na Jan Altman - 14. 6. 2018 10:46

Ron Paul je jen další konspirační anarchokapitalistický chaotik, který nemá tušení, jak dnešní peníze fungují.

Tomu nasvědčuje následující citace z článku:

"je nemorální, aby tak důležitá věc, jako jsou peníze, byla nahrazena pouhými papírky, které může centrální banka jen tak vyčarovat z ničeho."
Blábol z kterého je zřejmé, že Ron Paul ani neví, v čem tkví podstata současných peněz a za peníze považuje nejspíš jen bankovky emitované centrální bankou, jimž vyčítá, že to jsou vyrobeny z papíru. :-) Takto by mohl klidně kritizovat i dluhopisy nebo akcie. :-) Taky jenom papírky?

Ron Paul je obdivovatelem Ayn Rand a její knihy Atlas Shrugged... K tomuto snad ani není třeba nic dodávat. :-)

Ron Paul uvádí: "Politika levných peněz zakládá ekonomiku nikoliv na úsporách, které jsou postupně přeměňovány na kapitál, ale na úvěru." Konečně něco, co říká správně. Jen na tom není co kritizovat. Kdyby se investice měly financovat pouze úsporami, byly bychom ještě teď 100 let za opicema.

Ron Paul uvádí: "Inflační politika nahrává dlužníkům — včetně největšího dlužníka ze všech, tedy vládě." Tak tohle je samozřejmě nepřesné. Opět se zapomíná, že není jen inflace ale že zde existují i úroky. Přesněji řečeno, pokud jsou kladné reálné úrokové sazby (nominální úrok vyšší, než inflace), pak jsou ve výhodě věřitelé. Pokud jsou záporné reálné úrokové sazby (nominální úrok nižší, než inflace), pak jsou ve výhodě dlužníci. A ještě lze k tvrzení Rona Paula komplementárně dodat, že deflační politika (jím zastávaný zlatý standard) by zase zvýhodňovala pouze věřitele. Určitě je morálně obhajitelnější, pokud je zvýhodněn dlužník, který je pod tlakem dluhu, na který musí aktivně vydělat peníze, než aby byl zvýhodněn věřitel, který nemusí dělat vůbec nic, jen pasivně čekat, kdy mu dlužník vrátí peníze i s úrokem.

Ron Paul má řešení! :-) Jako cestu ven z problémů Ron Paul navrhuje, jak jinak, Fed zrušit a znovu zavést zlatý standard... Ron Paul je opravdový a nefalšovaný fanatický šílenec. :-) Ať se nediví, že ho nikdo nebere vážně. :-)

Ron Paul navrhuje zákonně omezit moc Fedu emitovat nové peníze. Proboha FED žádné nové peníze neemituje! Měl by si nastudovat základy.

Závěr: Ron Paul je šílený anarchokapitalista, který se chtěl stát prezidentem USA. Naštěstí měla většina republikánů alespoň zbytky rozumu, aby toto nedopustili.

A ještě nějaká fakta:

V článku jsou vyjmenovány krize, které proběhly od založení FEDu. Pokud se podíváme na ta data blíže zjistíme zajímavou věc. Od 1913 do 1971 (v období, kdy pořád ještě byly peníze nějakým způsobem svázány se zlatem) se krize vyskytovaly s průměrnou periodou cca 4,6 roku mezi krizemi. Od definitivního zrušení vazby peněz na zlato (od roku 1971 do teď) se vyskytovaly krize s takřka dvojnásobně dlouhou periodou 7,4 roku mezi krizemi. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-6
+
-

kadrila kadrilová | 15. 6. 2018 01:25 | reakce na Richard Fuld - 14. 6. 2018 13:19

Máte to tu nelehké. Děkuji Vám… :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Josef Fraj | 14. 6. 2018 20:03 | reakce na Richard Fuld - 14. 6. 2018 13:19

Vaše věta: "Dluhy jsou stejně dobré jako peníze." dostatečně vystihuje úroveň vašeho ekonomického myšlení. Na tom nic nezmění ani mentální žumpa, kterou tady vyléváte na ty, kteří ekonomice rozumí podstatně lépe než vy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Novak Josef | 15. 6. 2018 08:57 | reakce na Josef Fraj - 14. 6. 2018 20:03

Pan Fuld nie je žiadny extrém. Jeho názory sú bežnou súčasťou ekonomických textov NAJuznávanejších ekonomov sveta. S Keynesom by si iste rozumeli.
Podivné skôr to, ako sa na Finmagu venujú vyvracaniu Fuldových žvástov aj znalí ľudia. Dnešný svet je plný fakt vážnych problémov, ktoré by si zaslúžili pozornosť šikovných ľudí - viac, ako Fuldove kecy.

Mňa by moc zaujímali konkrétne, detailné úvahy o tom, ako sa zariadime po tom, ako naši milí politici zrušia hotovostné peniaze. Ovšem, názory trochu hlbšie, ako myšlienka, že "ľudia si vždy poradia" .
Tento problém očakávam už hodne skoro.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Josef Fraj | 16. 6. 2018 11:44 | reakce na Novak Josef - 15. 6. 2018 08:57

Pan Fuld není bohužel extrém. Nesmysly, které tu hlásá se učí na ekonomickýc školách, kterými prošli všichni centrální bankéři. Proto i takový docela inteligentní člověk, jako je Mojmír Hampl, bude i na mučidlech tvrdit, že návrat ke zlatu by byla katastrofa. (I když jsem ho ještě neslyšel vysvětlit proč?)

Pokud jde o svět bez hotovostních peněz, tak těžko dnes dostanete "detailní úvahy" ze zřejmých důvodů. Lze ale předpokládat, že lidé budou chtít dostat svoje peníze co nejrychleji z bankovních účtů a vyměnit je za něco jiného, co nebude moci jejich vláda znehodnocovat, například peníze jiných zemí, zlato a jiné kovy, kvalitní alkohol a tak podobně. Může podle mne nastat něco, s čím stát nepočítá, totiž, ze se vytvoří paralelní alternativní peníze, na které budou lidé přecházet všude, kde to bude možné. Kryptoměny jsou pouze jedna z možností a lze předpokládat, že právě krypto se bude stát snažit co nejvíce eliminovat. Těžko říci nakolik bude úspěšný. Navíc současné kryptoměny nevzbuzují příliš důvěru a jsou hlavně předmětem spekulací.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Honza _ | 15. 6. 2018 13:16 | reakce na Novak Josef - 15. 6. 2018 08:57

Krypto :-)
A kdo chce bankovky, tak bitcoin apod. se dá vytisknout jakožto papírová peněženka = "bankovka".

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Luděk Zdražil | 13. 6. 2018 19:07

No, nemohu si pomoci, ale rozhovor mi pripada jako pekny osobní PR medailonek akademika, který sdeluje evidentni fakta a opatrne a alternativne naslapuje na jakoukoliv prognózu aby jeho jakekoliv prohlaseni k budoucnosti nemohlo byt konfrontovano s realitou.
Spousta odvážných lidi z praxe, kteří denne sazi do hry vlastní peníze a energii, mi prijdou verohodnejsi.

Nahlásit

+19
+
-

Richard Fuld | 14. 6. 2018 13:21 | reakce na Luděk Zdražil - 13. 6. 2018 19:07

Švejnar se vyjadřuje vždy jen v obecných velmi vágních nudných nicneříkajících frázích. "Nejpoutavěji" dokáže žvanit snad jen o sobě.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+11
+
-

Jan Capouch | 14. 6. 2018 22:40 | reakce na Richard Fuld - 14. 6. 2018 13:21

Většinou vidí věci tak komplexně, až na ně nemá žádný názor.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+8
+
-

Jan Altman | 13. 6. 2018 15:11

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3852392/koreny-nahle-argentinske-krize.html

a v podobné situaci je jih eurozóny. Držený zatím nad propastí umělými zásahy ECB, které ale mají další negativní konsekvence a dříve či později skončí (ostatně konec je již ohlášen). Můžeme uzavírat vsázky, co se asi stane s Itálií, pokud ECB přestane kupovat její dluhopisy za peníze vyčarovávané ze vzduchu (zejména v kombinaci s fiskálními plány nové vládní koalice).

V USA se již dvojmo utahuje (zvyšování sazeb, záporné QE) - ne proto, že by nechtěli dále stimulovat, ale proto, že vedlejší efekty pokračování takové politiky začaly děsit už i kované keynesiánce z FEDu. A je vidět mnoho příznaků blížícího se zpomalení.

Centrální (plánovači) banky opět dokazují, že nejen že se řídí pomýlenými teoriemi, ale ani tyto pomýlené teorie nejsou (logicky) schopné realizovat (např. uvolňovat v krizi a utahovat jakmile odezní) - ECB, FED i ČNB začínají utahovat měnovou politiku (i z hlediska jejich choré teorie) v nejnevhodnější okamžik, kdy boom končí a přichází kontrakce.

Nahlásit

+7
+
-

Richard Fuld | 13. 6. 2018 16:00 | reakce na Jan Altman - 13. 6. 2018 15:11

Tak nevím jestli jak tak velký chaos v samotné Argentině nebo jen v tom článku, na který odkazujete. :-)

Závislost na zahraničních investorech, potřeba přístupu na zahraniční úvěrové trhy (státní dluh v cizí měně), žádosti o pomoc MMF. Už jen toto je totálně výbušná směs, kterou spekulanti nebudou váhat kdykoliv odpálit, a to samozřejmě periodicky.

Jinými slovy z kolonií závislé na zahraničí si budou zahraniční spekulanti a "investoři" dělat, co chtějí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

foxy | 13. 6. 2018 09:51

Státy jsou zadluženější než před předchozí krizí.

Nahlásit

+10
+
-

Richard Fuld | 13. 6. 2018 13:06 | reakce na foxy - 13. 6. 2018 09:51

Ale to je v naprostém pořádku. Pokud by nebyly zadluženější, byly by nejspíš ještě pořád v krizi. :-) Dluhy jsou stejně dobré jako peníze. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-10
+
-

Petr Vorlíček | 13. 6. 2018 20:56 | reakce na Richard Fuld - 13. 6. 2018 13:06

Ale houby! Dluhy jsou daleko lepší, než peníze - nikdo se kvůli nim nemusí hloupě potit v Kolbence!!
Omezování QE je jen krátké vydýchání před poslední kouzelnickou superakcí, po které bude ze zbytku Evropy federace. Zatím si jen zkoušeli, co to udělá, když zmáčknou spoušť. Nyní už to vědí, a budou střílet o 106...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+14
+
-

Martin Risik | 15. 6. 2018 06:24 | reakce na Petr Vorlíček - 13. 6. 2018 20:56

Viete, podľa pána Fulda nie je dlh ako dlh.

Ten “súkromný”, čo si požičia Janko Hraško zo Svinských Pacholášov na novú telku, ten splatiť treba, lebo tak sa roztáča kolotoč spotreby.
Ale ten “štátny”, čo si vlastne “nepožičia” vláda (kto teda?), ten sa splácať nemusí nikdy, lebo by to spôsobilo ďalšiu krízu.

Už chápete?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 14. 6. 2018 13:23 | reakce na Petr Vorlíček - 13. 6. 2018 20:56

Vy máte tedy divné představy o soukromých dluzích, když si myslíte, že dlužník nemusí do Kolbenky vydělávat na splátky dluhu. :-(

Z Evropy samozřejmě federace bude. Jiná cesta tu není. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-4
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK