Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Třídní boj sto let poté

Josef Tětek | 15. 3. 2017 | Celkem 46 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 3. 2017 14:48

Peníze jsou barometrem ctnosti ve společnosti. Když uvidíte, že se neobchoduje dobrovolně ale z donucení – když uvidíte, že k výrobě potřebujete povolení od lidí, kteří nevyrábějí nic – když uvidíte, že peníze proudí k lidem, kteří neobchodují se zbožím ale s výsadami – když uvidíte, že lidé bohatnou díky úplatkům, kontaktům a ne díky práci, a že vaše zákony nechrání vás před nimi ale je před vámi – když uvidíte, že zkaženost je odměňována a poctivost se stává sebeobětováním – pak si možná uvědomíte, že vaše společnost je odsouzena k zániku.

Ayn Rand - Atlasova vzpoura.

+51
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 15. 3. 2017 16:48

Po Skálově bramboračce o tržním zdravotnictví přišla ještě větší rádoby filosofická slátanina.
Lze jen doporučit: ševče drž se svého kopyta.

-24
+
-

Všech 46 komentářů v diskuzi.

Aleš Müller | 19. 3. 2017 09:55

Naprosto souhlasím s tvrzením, že tato vláda je blízko komunismu a fašismu. V každém svobodném jednání, myšlení vidí ohrožení. Fakt úsměvné je, že "ten hospodský krade" říká velký příjemce dotací, neboť dotace je typ krádeže, ale schválené státem.

Nahlásit

+1
+
-

pavel kratochvil | 16. 3. 2017 20:46

Autor podle mého názoru značně přečeceňuje vliv "politické filozofie" a ignoruje skutečnost, že hierarchicky uspořádané společnosti, kde většina dře a menšina ovládá a obírá zbytek lidstvo vytvářelo mnohem dříve, než se objevila jakákoliv filozofie. Vítězství komunismu v tomto kontextu znamenalo jen to, že jednu skupinu parazitů nahradila jiná - ještě brutálnější (nicméně v historickém srovnání nijak vyjímečná). Politická filozofie je jen prostředek, jak parazitování okecat. Konkrétní podoba společnosti mnohem více záleží na běžné kultuře mezilidských vzathů a historickém vývoji. Například komunistická diktatura v Československu byla jednoznačně přívětivější a spravedlivější než mnohé demokracie v rovníkové Africe, které opsaly ústavu a zákony ve Francii

Nahlásit

+10
+
-

Martin Kovář | 16. 3. 2017 08:48

Obávám se, že onen třídní boj má dvě strany. Pan Tětek pak svým článkem představuje tu druhou. Zvolená rétorika jen přilévá do ohně.
Možná by bylo dobré, když by si podnikatelé uvědomili, že ke své činnosti často potřebjí druh, který se zove "zaměstnanec". Nebudu zde naivně psát, jak by to bylo krásné, když by si podnikatelé a jejich zaměstnanci sedli kolem kultého stolu a komunikovali navzájem až do soudného dne. Ale určité uvědomění si vzájemné potřeby by bylo na místě.

Nahlásit

-2
+
-

Josef Fraj | 16. 3. 2017 10:49 | reakce na Martin Kovář - 16. 3. 2017 08:48

To, že spolu zaměstnavatelé a zaměstnanci, případně uchazeči o zaměstnání, nekomunikují na bázi rovnoprávosti a dobrovolnosti, je zaviněno státem. Zákoník práce, odbory, nejrůznější šikany vymýšlené tu ministryní Marxovou, tu oligarchou Babišem, tisíce buzeračních zákonů a desítky buzerační úřadů takovou komunikaci znemožňují. Ukázkou je třeba aktuální případ Rohlík.cz . Podnikatel se dohodl se zaměstnanci a ejhle, přijela "Pomáhat a chránit" a zaměstnance mu vyhostila.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+12
+
-

Martin Kovář | 17. 3. 2017 08:44 | reakce na Josef Fraj - 16. 3. 2017 10:49

Ano, stát může za všechno. Dokonce i za skvrny na Slunci. Ach jo. Tomuto se říká pravicové myšlení?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-5
+
-

Josef Fraj | 18. 3. 2017 03:58 | reakce na Martin Kovář - 17. 3. 2017 08:44

Za skvrny na slunci stát nemůže, za to co jsem vyjmenoval prokazatelně může. Jestli to nedokážete rozlišit, tak mě nepřekvapuje, že se místo věcné argumentace jenom dětinsky posmíváte.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Martin Kovář | 18. 3. 2017 08:52 | reakce na Josef Fraj - 18. 3. 2017 03:58

Dobře pan Fraji, budu argumentovat věcněji. Jestli nevíte, postavení zaměstnavatele a zaměstnance není úplně rovné. V případě, by zde nebyla žádná norma, která by toto nějak upravovala, tahal by zaměstnanec za podstatně kratší konec provazu. Zákoník práce je pak určitým pokusem o určité narovnání vztahu. Určitě je to nedokonalý pokus, ale aspoň něco.
Co se týče zmíněné kauzy, z toho, co jsem zjistil, alespoň dle vyjádření některých lidí zde šlo o porušení zákona - mělo jít o skryté agenturní zaměstnávání.

PS: To, co jsem napsal, nebyl posměch, ale povzdech. Pravicové myšlení by podle mě mělo být o přijetí zodpovědnosti za sebe samotného, přijetí zodpovědnosti za své jednání. Pokud se někdo vymlouvá na někoho/něco jiného, není to podle mě pravicové myšlení!!!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Josef Fraj | 18. 3. 2017 11:47 | reakce na Martin Kovář - 18. 3. 2017 08:52

Citace

Jestli nevíte, postavení zaměstnavatele a zaměstnance není úplně rovné. V případě, by zde nebyla žádná norma, která by toto nějak upravovala, tahal by zaměstnanec za podstatně kratší konec provazu.


Ne, to nevím a nesouhlasím. Je to nepodložené tvrzení. Neplatilo dokonce ani v Anglii v dobách, které, dosti zkresleně, popisuje Karel Marx, natož dnes, kdy se nám proletariát už téměř vytratil.No to je to, o čem píšu. Hloupý zákon reguluje něco, do čeho by stát vůbec zasahovat neměl. Zaměstnavatel se dohodl se zaměstnanci. Obě strany přijaly dohodu dobrovolně, tedy ji obě považovaly za výhodnou. Přijaly i tu zodpovědnost, po které voláte. A teď přijde stát a zcela bezdůvodně dohodu zruší. Proč? Protože si nějací odboráři něco prolobovali v parlamentu? Věřím, že šlo o porušení zákona. O tom se nebavím, píšu o nesmyslnosti takových zákonů, jako o něčem, co zcela zbytečně narušuje vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli a ve svém důsledku snižuje efektivitu a produktivitu.Vy už prostě nevíte, jak byste si do někoho kopnul. Konstatování faktu není výmluva, ale konstatování faktů. Podle vás se židé v koncentrační táborech asi vymlouvali na na nacisty. Přinejmenším ti, kteří měli "pravicové myšlení".

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Martin Kovář | 19. 3. 2017 08:28 | reakce na Josef Fraj - 18. 3. 2017 11:47

Nerovné postavení zaměstnavatele a zaměstnance není nepodložené tvrzení, ale fakt. To se projevuje kupříkladu kvalitou právního zastoupení. Zaměstnavatel si zpravidla může dovolit mnohem kvalitnější zastoupení, než zaměstnanci.
Dále zde panuje asymetrie v tom, že zaměstnanci zpravidla neví, za kolik jsou produkty jejích práce / služby dále prodávány.
Mimochodem, jsem rád, že jste si vzpomněl na tu Anglii devatenáctého století. Je vidět, že alespoň podvědomě vnímáte to, kam by jsme se posunuli v případě absence zákonů, upravujících pracovněprávní vztah.
V daném kontextu asi nebudou dané zákony hloupé. Ale vidím, že v tom se asi neshodneme.
Taktéž se asi neshodneme v tom, co je vlastně faktem. Vy vycházíte zřejmě z líbivých definicí libertariánského myšlení, já vycházím ze zkušenosti - jak své, tak i jiných lidí.

PS: Nevím, co s naší diskuzí mají dělat koncentrační tábory, židé a nacisté.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Josef Fraj | 19. 3. 2017 12:04 | reakce na Martin Kovář - 19. 3. 2017 08:28

Trochu zaměňujete příčinu za následek. Smlouva mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem je docela jednoduchá věc. Pokud k ní jsou potřeba právníci, tak zejméně v důsledku nesmyslně komplikovaných právních předpisů, kterým vztah zam. zam. zahltil stát. Jak je to jednoduché je vidět na švarc systému, kterým zaměstnavatelé i zaměstnanci obcházejí nesmyslnou státní šikanu.

Naprosto nechápu, proč by zaměstnanec měl vědět znát kompletní kalkulaci produktů a konečné ceny a proč by ho to vůbec mělo zajímat. Zaměstnanec uzavírá smlouvu o prodeji svojí práce a jediné, co ho zajímá, je právě cena jeho práce, tedy mzda/plat/odměna. Do toho, co se s výsledky jeho práce děje dál, mu s prominutím vůbec nic není. Výsledky svojí práce prodal zaměstnavateli, jsou tedy majetkem zaměstnavatele a co s nimi zaměstnavatel dál dělá je jen a jen jeho věcí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Martin Kovář | 19. 3. 2017 17:16 | reakce na Josef Fraj - 19. 3. 2017 12:04

Pane Fraji, právníci jsou zpravidla potřeba až tehdy, když se zaměstnavatel snaží ve smlouvě slovíčkařit a všemožně kličkovat, aby nemusel dostát svým závazkům.
Transparence v tom, za jakou cenu je práce dotyčného zaměstnance dále prodávána, je dobrá v tom, že ve své nahotě jak že to s cenou práce je. Viz třeba časté stížnosti podnikatelů obecně na cenu práce, případně na minimální mzdy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Josef Fraj | 20. 3. 2017 12:50 | reakce na Martin Kovář - 19. 3. 2017 17:16

Pokud bude cenu práce určovat trh a konkurence zaměstnanců a zaměstnavatelů, tak bude vycházet z poptávky a nabídky a z konkrétního přínosu konkrétního zaměstnance pro jeho zaměstnavatele. Dnes tedy budou mít za takových podmínek například ajťáci vyšší mzdy než absolventi nejrůznější social and gender studies. Také to povede k tomu, že si mladí lidé budou vybírat studijní obory podle reálného uplatnění a přínosu v budoucnosti. Budou také chápat studium jako investici a budou chtít od školy reálné využitelné znalosti. To by jistě vedlo ke zkvalitnění školství aniž bychom na to potřebovali každý rok nového minitra školství.

Vy máte asi zafixované schéma o zlém kapitalistovi vykořisťujícím proletariát. To je ovšem pustá ideologie bez vazby na realitu. Zaměstnavatel potřebuje zaměstnance stejně jako zaměstnanec práci. Byl byste opravdu hodně překvapen, jak se třeba Schwarzenberkové dobře starali o zaměstnance na svých panstvích. Nedělali to ani tak z milosrdenství, ale protože to pro ně bylo výhodné. Jste schopen něco takového pochopit?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Martin Kovář | 21. 3. 2017 21:10 | reakce na Josef Fraj - 20. 3. 2017 12:50

Ale pan Fraji, sám asi víte, že důležitým předpokladem pro dokonalou konkurenci na trhu (nebo alespoň pro její ideál) je dokonalá informovanost jeho účastníků, nikoli nevědomost. Ostatně to se učí i na VŠ, viz třeba Jan Urban (tituly jsem vynechal).
Co se týče mezd IT, už dnes jsou o dost vyšší oproti jiným oborům. (Nezávidím, sám pracuji v IT.)
Co se týče zodpovědného vybírání oborů studenty - zde jsem realista. Myslím, že vím co čekat od puberťáků, zodpovědnost to moc není.
Co se týče zafixovaných schémat - kdo že to tady psal o kopání??!!! Navíc, já sám vycházím ze svých zkušeností. Naštěstí ty hodně negativní jsou staršího data. A vzhledem k tomu, že dnes pracuji tam, kde pracuji, vidím, že věci jdou i jinak. Včetně té transparence.
Mimochodem v minulosti zde byl jedem velmi uznávaný podnikatel - Tomáš Baťa. Doporučuji jeho knihu "Úvahy a projevy". Jen se obávám, že vy nebudete souhlasit s jeho názory a on by nesouhlasil s vašimi.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Josef Fraj | 22. 3. 2017 16:55 | reakce na Martin Kovář - 21. 3. 2017 21:10

Kéž by trh a konkurenci deformovala jen ne zcela dokonalá informovanost jeho účastníků! Dramaticky více je trh deformován státem, desítkami tísíc předpisů, šikanou úřadů atd atd nechci se opakovat. Rozdíl mezi oligarchou na ministerstvu financí, přidělujícím si miliardové dotace a investiční pobídky a obchodujícím se státními podniky za podmínek, které si sám stanovuje a běžným podnikatelem je tak propastný, že všechno ostatní prakticky ztrácí relevanci.

Na rozdíl od vás se domnívám, že prostředí, ve kterém lidé žíjí, má podstatný vliv na to, jaký si vyberou studijní obor. Pokud státní úředníci mají vyšší platy než produktivní sféra a úřednický post je podmíněný VŠ titulem, jakýmkoliv, třeba tím koupeným na UJAK nebo plzeňských právech, tak se člověk rozhoduje jinak, než kdyby věděl, že slušnou kariéru a příjem získá jenom v produktivní sféře, kde jsou rozhodující skutečné znalosti a schopnosti.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 21. 3. 2017 13:16 | reakce na Josef Fraj - 20. 3. 2017 12:50

Zaměstnavatelé jsou ale různé. Jsou takoví, kvůli nimž vznikla ona "pustá ideologie" o vykořisťování a jsou zaměstnavatelé, kteří se chovají ke svým zaměstnancům jako k velmi důležitému obchodnímu partnerovi. Jste schopen toto pochopit?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 17. 3. 2017 16:58 | reakce na Martin Kovář - 17. 3. 2017 08:44

Pan Fraj je zcela extrémní libertariánský fanatik, takže je třeba ho brát s rezervou.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Michal Hatlapatka | 15. 3. 2017 19:12

Úplně nechápu, jestli tohle má být filipika proti nenávisti nebo naopak přilévání oleje do ohně na tu správnou stranu. Musím přiznat, že na mne osobně výzvy k podvodům, porušování zákonů a neplacení daní (předposlední odstavec) tak rozhodně působí.

Něco jako když někdo na 90. příjmovém percentilu pláče, že po zvýšení daňové progrese nevyjde s příjmem. Sakra, chlape, a jak si myslíš, že to dělá 9 z 10 lidí, co berou míň než ty?

Nahlásit

-3
+
-

Richard Fuld | 16. 3. 2017 13:20 | reakce na Michal Hatlapatka - 15. 3. 2017 19:12

Mám tomu Vašemu příspěvku rozumět tak, že souhlasíte se zdvojnásobením sazby daně u příjmů nad 50 tis. hrubého, jak to navrhl Sobotka?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Josef Fraj | 16. 3. 2017 11:04 | reakce na Michal Hatlapatka - 15. 3. 2017 19:12

Sám vidíte, že oligarchové si přidělují miliardové dotace, investiční pobídky, daňově optimalizují v desítkách či stovkách milionů. Dělají to všem na očích a vysmívají se nám hlupákům, nadávají nám do lhářů a podvodníků. Nikdo je nezkontroluje, protože oni řídí kontrolní instituce.

Možná si jako většina občanů myslíte, že to jsou ti praví, kteří nám mají vládnout a chlápek, který vytočí pro sousedy cca 1000 piv za měsíc, je zloděj a podvodník. No já si to nemyslím. To, že národ tleská největším zlodějům, lhářům a podvodníkům, to že je volí, to považuji za známku naprostého morálního marasmu společnosti. Za této situace NEPLACENÍ DANÍ JE VÝRAZ OBČANSKÉ STATEČNOSTI A ÚCTY K VLASTNÍMU MAJETKU.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+14
+
-

Karel Mašek | 16. 3. 2017 09:10 | reakce na Michal Hatlapatka - 15. 3. 2017 19:12

No sice může vydělávat dost, ale zase v Práglu a okolí jsou celkem vysoké životní náklady. To dobře popsal nedávno Andrej Ruščák.


Vsadím se, že nějaký Hatlapatka za Třetí říše řekl: "Úplně nechápu, jestli tohle má být filipika proti nenávisti nebo naopak přilévání oleje do ohně na tu správnou stranu. Musím přiznat, že na mne osobně výzvy k porušování norimberských zákonů tak rozhodně působí."

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+9
+
-

Richard Fuld | 15. 3. 2017 16:48

Po Skálově bramboračce o tržním zdravotnictví přišla ještě větší rádoby filosofická slátanina.
Lze jen doporučit: ševče drž se svého kopyta.

Nahlásit

-24
+
-

Josef Tětek | 16. 3. 2017 12:58 | reakce na Richard Fuld - 15. 3. 2017 16:48

Nebojte, kopyta se budu držet a na nervy Vám nadále polezu :-). A Jakub taky!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+7
+
-

Richard Fuld | 16. 3. 2017 13:22 | reakce na Josef Tětek - 16. 3. 2017 12:58

No to se neobávám. Jen bych prosil trošku na úrovni a né to, co jste předvedl.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-6
+
-

foxy | 15. 3. 2017 14:48

Peníze jsou barometrem ctnosti ve společnosti. Když uvidíte, že se neobchoduje dobrovolně ale z donucení – když uvidíte, že k výrobě potřebujete povolení od lidí, kteří nevyrábějí nic – když uvidíte, že peníze proudí k lidem, kteří neobchodují se zbožím ale s výsadami – když uvidíte, že lidé bohatnou díky úplatkům, kontaktům a ne díky práci, a že vaše zákony nechrání vás před nimi ale je před vámi – když uvidíte, že zkaženost je odměňována a poctivost se stává sebeobětováním – pak si možná uvědomíte, že vaše společnost je odsouzena k zániku.

Ayn Rand - Atlasova vzpoura.

Nahlásit

+51
+
-

foxy | 15. 3. 2017 14:38

Čtěte Atlasovu vzpouru od Ayn Rand, tam je řešení.

Nahlásit

+4
+
-

daniel krieger | 15. 3. 2017 11:35

Jen bych doplnil, že koncentrační tábory jsou vynález pocházející z kapitalistické Británie, viz Bůrské války. Jen tak pro pořádek..

Nahlásit

+3
+
-

pavel kratochvil | 16. 3. 2017 17:20 | reakce na daniel krieger - 15. 3. 2017 11:35

S drobným upřesněním, že koncentrační tábory zřízené Brity za Bůrských válek sloužily primárně ke koncentraci (shromáždění a zadržení odbojných Bůrů), ne k vyhlazování. To je až Sovětský zlepšovák

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Gabriel Pleska | 15. 3. 2017 16:51 | reakce na daniel krieger - 15. 3. 2017 11:35

Však to nikdo nepopírá. Lze se ale oprávněně domnívat, že Němci se inspirovali spíš u Sovětů, ne?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Jan Pozner | 15. 3. 2017 11:33

Tak hlavně, že hlásání třídního boje je trestné.
Vzpomínáte, jak před pár lety byla z moci úřední rozpuštěna Dělnická strana? Těch pár Vandasových lebek totiž bezprostředně ohrožovalo demokracii...
Žalobu k soudu na rozpuštění politické strany může podat pouze vláda nebo prezident. Jak absurdní, demokracii mohou skutečně, nikoli virtuálně jako DS, ohrožovat v první řadě vládní strany a ty na sebe jistě podají návrh na rozpuštění.

Co myslíte, podá si Bohouš ANO?
https://twitter.com/lumidek/status/838730991489417216

Nahlásit

0
+
-

foxy | 15. 3. 2017 14:43 | reakce na Jan Pozner - 15. 3. 2017 11:33

Podá si pan premiér svého bývalého ministra, který celou třídu označil za parazity?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Karel Mašek | 15. 3. 2017 09:39

No Hitler se určitě nenechal inspirovat jen koncentračními tábory, ale byl to sám dost velký socialista:

www.bawerk.eu/clanky/komunismus/hitleruv-socialismus--i-ii-.html
www.bawerk.eu/clanky/komunismus/hitleruv-socialismus--ii-ii-.html

Třídní boj normálně neexistuje, ale v silně etatistické společnosti k nějakým střetům dochází, to dobře popsal ve své stati "Střet zájmů" Ludwig von Mise (česky v knize Svoboda a vlastnictví a jiné eseje).

Nahlásit

+5
+
-

Martin Brezina | 15. 3. 2017 09:25

"Přesně před sto lety, v březnu 1917, dosáhla vítězství jedna z nejnebezpečnějších teorií, která kdy spatřila světlo světa."

- Nikoliv, v březnu 1917 byl od moci odstaven car Mikuláš II. a sověty sice vznikly (měly s pozdějšími orgány moci v SSSR společné jen jméno), ale moci se ujala Prozatímní vláda, vedená knížetem Lvovem. Žádná teorie v březnu 1917 nezvítězila.

"A jelikož tendence k vykořisťování bude podle téhle teorie existovat vždy, bude-li společnost založena na komerčních vztazích..."

- Nikoliv, podle marxistické teorie vznikají mezi lidmi během materiální produkce výrobní vztahy, které odpovídají úrovni rozvoje výrobních sil. O žádných "komerčních vztazích" (co to je?:-) marxistická teorie nic neví. Kromě toho, i tak se prapodivná intepretace pana Ťětka se týká vzdáleně a velmi nepřesně leninismu či stalinismu (např. teze o zesilování třídního boje), tedy specifické větve komunistické teorie, nikoliv marxismu nebo komunismu (o kterém autor výslovně píše) jako takových.

Pane kolego, na které škole by vám tohle vzali jako seminárku?

Nahlásit

+6
+
-

Josef Tětek | 16. 3. 2017 13:03 | reakce na Martin Brezina - 15. 3. 2017 09:25

Pánové, souhlasím s vámi, že na VUMLu by mi tohle nevzali! A tu nedostatečnou beru jako pochvalu!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 16. 3. 2017 13:26 | reakce na Josef Tětek - 16. 3. 2017 13:03

Jako autor mizerného článku jste značně arogantní vážený pane Tětku. A zjevně nejste schopen přijímat jakoukoli (natožpak relevantní) kritiku. Vše na co jste se zmohl, jsou pouze zcela primitivní ideologické útoky. Jak příznačné pro současnou mladou často zcela nepodloženě sebevědomou generaci. Čest výjimkám samozřejmě.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-5
+
-

Josef Tětek | 16. 3. 2017 14:03 | reakce na Richard Fuld - 16. 3. 2017 13:26

A ta relevantní kritika je prosím kde? Od Vás vidím akorát něco o bramboračce a slátanině. Od pana Breziny pak rozbor různých odnoží komunistické teorie a dohady, zda bolševici vyhráli již v březnu, nebo až o pár měsíců později. Což je spíše snaha o odvedení pozornosti od pointy článku.

Jinak zas tak mladý už nejsem (musím si aktualizovat tu starou fotku...).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+7
+
-

Richard Fuld | 17. 3. 2017 17:01 | reakce na Josef Tětek - 16. 3. 2017 14:03

Že nepoznáte kritiku, to mě nepřekvapuje a že na ni reagujete bláboly o VUMLU to taky né?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Gabriel Pleska | 15. 3. 2017 10:37 | reakce na Martin Brezina - 15. 3. 2017 09:25

Samozřejmě to ještě mohlo dopadnout všelijak, ale založením petrohradského sovětu, který fungoval jako paralelní mocenské centrum vedle prozatímní vlády, v podstatě byla nastoupena cesta k VŘSR. Prozatimní vláda (nebo spíš série prozatimních vlád) to už byl jen odklad. Tak nějak bych to chápal. Ale jestli vám ta interepretace vadí, počkejte do listopadu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Michal Hatlapatka | 15. 3. 2017 19:07 | reakce na Gabriel Pleska - 15. 3. 2017 10:37

Rozhodně se nepovažuji za znalce, ale přiznám se, že mne nedávno překvapilo, když jsem se dozvěděl, že po sesazení cara vznikla vláda a parlament, s poměrně demokratickým programem. To že následně bolševici parlamentu poděkovali a poslali poslance domů, je věc druhá.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Martin Brezina | 15. 3. 2017 11:17 | reakce na Gabriel Pleska - 15. 3. 2017 10:37

Vymezuju se vůči klíčovému tvrzení autora, že v březnu 1917 zvítězila nějaká teorie, kterou následně popisuje.
Jaké byly vztahy mezi Prozatimní vládou (ve které byli menševici a eseři) a mezi Petrohradským sovětem (ve kterém byli taky) je jiná věc.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Karel Mašek | 15. 3. 2017 09:49 | reakce na Martin Brezina - 15. 3. 2017 09:25

https://www.marxists.org/cestina/marx-engels/1848/manifest/ch01.htm

"Kde se buržoazie zmocnila panství, tam zničila všechny feudální, patriarchální, idylické poměry. Bezohledně zpřetrhala pestré feudální svazky, poutající člověka k jeho přirozenému představenému, a neponechala mezi lidmi žádný jiný svazek než holé sobectví, než bezcitné „placení hotovými“. Utopila v ledové vodě sobecké vypočítavosti posvátnou bázeň náboženského vytržení, rytířského nadšení a šosácké sentimentality. Proměnila osobní důstojnost člověka ve směnnou hodnotu a namísto nesčetně propůjčených a řádně nabytých svobod postavila jedinou bezohledně chladnou svobodu obchodu. Zkrátka, vykořistování zastřené náboženskými a politickými iluzemi nahradila vykořistováním otevřeným, nestoudným, přímým a bezcitným."

"Když vykořistování dělníka továrníkem tak dalece skončí, že dostane hotově vyplacenou svou mzdu, vrhnou se na něho druhé části buržoazie - domácí pán, kramář, majitel zastavárny aj."

To asi nejsou komerční vztahy:)

Březina slabá nedostatečná.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Martin Brezina | 15. 3. 2017 10:23 | reakce na Karel Mašek - 15. 3. 2017 09:49

Ale houby.
"Komerční vztahy" mají mezi sebou i buržuové navzájem, protože si prodávají a nakupují. Domníváte se proto, že se buržuové podle marxismu navzájem vykořisťují?:-)))

Kdepak. Ony výrobní vztahy se podle marxismu vztahují i na socioekonomické formace, které kapitalismu předcházely, tedy i na otrokářství nebo feudalismus. A co myslíte, v jakém smyslu byly "komerční" vztahy mezi otrokářem a otrokem?:-)))

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Karel Mašek | 15. 3. 2017 13:51 | reakce na Martin Brezina - 15. 3. 2017 10:23

Ano, "vykořisťují" se i navzájem, protože dle Marxe jjdou peníze na větší hromadu. Moc tomu jak vidno nerozuméte, ale z hlediska článku páně Tětka je toto téma stejně podružné.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Jaroslav B. Kořínek | 15. 3. 2017 08:06

Amen, bratře.

Nahlásit

+7
+
-

Jakub Skala | 15. 3. 2017 07:52

Pekny clanek. A hned prvni zprava, co dneska ctu ... http://ekonomika.idnes.cz/omezeni-objemu-mleka-z-farmy-dg1-/ekonomika.aspx?c=A170314_134428_ekonomika_fih

Nahlásit

+5
+
-

foxy | 17. 3. 2017 09:14 | reakce na Jakub Skala - 15. 3. 2017 07:52

Stav, kdy majetek formálně zůstává v rukou majitelů, ale stát jeho použití omezuje a usměrňuje, však ve skutečnosti odpovídá společenskému systému jménem fašismus.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Kopecký | 15. 3. 2017 17:40 | reakce na Jakub Skala - 15. 3. 2017 07:52

"Jistě, pane ministře" :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK