Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Ekonomie není pro gentlemany

10. 8. 2015
 7 264
46 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Pan Kohout označuje Krugmana za "romantického fantastu". Mě tedy napadají úplně jiná slova :)
Krugmanovy výlevy na stránkách NYT mě bezpečně odradily od čtení jeho knih. Konec konců jde o Keynese na druhou, tak by to pro libertariána bylo utrpení a já nejsem masochista.

Blbý je, že dnes už se řeší pouze spory mezi méně krugmanovskými a více krugmanovskými tezemi a nikdo se netroufne říct, že to je celé kokotina (abych zůstal stylový, když už mluvím o Krugmanovi :). Také kde by se měli takoví lidé vzít. Školy vychovávájí ponejvíce marxisty a keynesiánce. Jestli se nepletu, tak každý zdejší libertarián se k tomu dostal samostudiem a přihlásit se k rakouské škole je v ekonomickém prostředí stále důvodem k posměchu a ostrakizaci ze strany mainstreamových ekonomů.

Pokud jde o to gentlemnství, tak to vzalo za své nejenom v ekonomii. Můj dědeček mně vychoval ještě v tom, že vstoupí-li dáma do místnosti, pánové povstanou. Dnes bych se s tím nejspíš zodpovídal ze sexuálního harašení. Oni tedy nejenom gentlemani téměř vymizeli. Najít opravdovou dámu je stejně obtížné :)

Nahlásit
-
3
+

Nejméně oblíbený příspěvek

"Nicméně spor obou učenců se týká celé společnosti. Je to spor mezi tím, jak by svět měl vypadat, a tím, jaký ve skutečnosti je."

Čili, jestli vás správně chápu, Ferguson, meditující nad tím, jak měla proběhnout 1. světová válka nebo jak by se mělo správně postupovat v nedávné krizi, je zástupcem strany lidí, kteří sní o tom, jak by měl svět vypadat, zatímco Krugman, který obhajoval úspěšnou protikrizovou politiku USA, je zástupcem lidí, kteří vidí svět takový, jaký skutečně je.

Já jsem si to myslel, že se jednou stanete Keynesiáncem, pane Kohoute:-)))

Nahlásit
-
-1
+

Diskuze

Přírodní zákony nastavují čidla v Temelíně?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Jo. Já zmanupuluju úroky, vydám tuny regulací, natisknu bilion peněz, začnu dotovat spoustu odvětví, celní sazebník vydá na menší knihovnu, pracovní legislativa jakbysmet... a trh je vadný, protože nezapočte faktor státu :-)
Samozřejmě za to mohou jistě zcela soukromé agentury Freddie a Fannie...

Schválně: zkusme cinknout hodnoty vracené všemi čidly v Temelíně o plusminus 300% - otestujme samoregulaci přírodních zákonů.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Přesně tak. Protože Obama a Kongres jsou trh, naopak třeba ratingové agentury a hedgeové fondy jsou protitržní instituce.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Upřímně, těšil jsem se na to, kdy někdo vytáhne CRA a dočkal jsem se:-) Díky, Vráťo, díky.

1) Tož si ten Community Reinvestment Act taky jednou přečtěte a najděte mi v něm pasáže, kde stát - vašimi slovy! - "nutí" banky dávat hypotéční úvěry nebonitním klientům. No, nic takového tam není, stát je podněcoval, to ano, ale rozhodně ne nutil.

2) Větší část toxických hypoték vůbec pod regulaci CRA nespadala, což je podstatné. Najdete na internetu protokol vyšetřování pro Kongres, kde je to jasně vyčísleno.

3) Ale vůbec nejzásadnější je argument proti sebeřídící schopnosti trhu. Pokud by trhy byly schopné se skutečně autonomně regulovat, musely by být také schopny započítat faktor státu do své seberegulace. Nejsem si jist, jestli tento argument je srozumitelný pro zdejší čtenářstvo, ale jednodušeji to formulovat nelze a přitom je to zcela fundamentální pro pochopení problému.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tou „nesmyslnou tržní iluzí“ myslíte Community Reinvestment Act, jímž stát nutil banky dávat hypotéční úvěry i nebonitním klientům?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

smutné čtení
jsem rád, že na finmag tento způsob vedení polemiky zůstává okrajovým

Nahlásit

-
0
+

Krizi vyvolal prosazovaný názor, že trhy se umějí regulovat samy. No, neumějí a podléhají nesmyslným iluzím, například, že nemajetní nezaměstnaní budou splácet v čase rostoucí splátky z hypoték. Taková blbost by nenapadla ani moji babičku, která celý život uklízela ve škole.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Aj, to samozřejmě patří pod M.Březinu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tou úspěšnou protikrizovou politiku USA míníte opakování té politiky, která krizi vyvolala, ve větším měřítku?

Nahlásit

-
0
+

"Nicméně spor obou učenců se týká celé společnosti. Je to spor mezi tím, jak by svět měl vypadat, a tím, jaký ve skutečnosti je."

Čili, jestli vás správně chápu, Ferguson, meditující nad tím, jak měla proběhnout 1. světová válka nebo jak by se mělo správně postupovat v nedávné krizi, je zástupcem strany lidí, kteří sní o tom, jak by měl svět vypadat, zatímco Krugman, který obhajoval úspěšnou protikrizovou politiku USA, je zástupcem lidí, kteří vidí svět takový, jaký skutečně je.

Já jsem si to myslel, že se jednou stanete Keynesiáncem, pane Kohoute:-)))

Nahlásit

-
-1
+

Připomíná mi to velmi přeceňované bratry Strugacké a jejich regresory, kteří tajně řídí a nutí cizí civilizace směrem ke štěstí a bratrství. A taky, jak se s nimi nemilosrdně vypořádal jejich krajan Lukjaněnko v románu Hvězdy ty studené hračky.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Romantickým fantastou byl i Adolf, Kim a Mao...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Problém není v tom, že někdo má ujeté teorie, že oponenty častuje urážkami, že má mesiášský komplex, pocit nadřazenosti a neomylnosti...
Problém je v existenci systému, ve kterém je možné možné tyto své představy vnutit ostatním, realizovat je za cizí peníze proti vůli dotčených jedinců.

Nahlásit

-
2
+

Pan Kohout označuje Krugmana za "romantického fantastu". Mě tedy napadají úplně jiná slova :)
Krugmanovy výlevy na stránkách NYT mě bezpečně odradily od čtení jeho knih. Konec konců jde o Keynese na druhou, tak by to pro libertariána bylo utrpení a já nejsem masochista.

Blbý je, že dnes už se řeší pouze spory mezi méně krugmanovskými a více krugmanovskými tezemi a nikdo se netroufne říct, že to je celé kokotina (abych zůstal stylový, když už mluvím o Krugmanovi :). Také kde by se měli takoví lidé vzít. Školy vychovávájí ponejvíce marxisty a keynesiánce. Jestli se nepletu, tak každý zdejší libertarián se k tomu dostal samostudiem a přihlásit se k rakouské škole je v ekonomickém prostředí stále důvodem k posměchu a ostrakizaci ze strany mainstreamových ekonomů.

Pokud jde o to gentlemnství, tak to vzalo za své nejenom v ekonomii. Můj dědeček mně vychoval ještě v tom, že vstoupí-li dáma do místnosti, pánové povstanou. Dnes bych se s tím nejspíš zodpovídal ze sexuálního harašení. Oni tedy nejenom gentlemani téměř vymizeli. Najít opravdovou dámu je stejně obtížné :)

Nahlásit

-
3
+

Koho mi ten Krugman jen připomíná?

„Na vás je vložit blahodárné jařmo rozumu na nevědomé bytosti sídlící na jiných planetách – snad ještě v divošském stavu svobody. Nepochopí-li, že jim přinášíme matematicky neomylné štěstí, jsme povinni jim je vnutit. Nejprve slovem, až potom zbraněmi.“ – J. I. Zamjatin

Nahlásit

-
0
+

Levičáci, dobroserové a samozvané elity vidí, že jejich teorie o řízení lidstva nefungují a proto se uchylují k osobním urážkám. Nejen v ekonomii.

Nahlásit

-
0
+
2/2