Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Chvála bláznovství: Proč jsou konspirační teorie užitečné

Josef Tětek | 15. 1. 2015 | Celkem 5 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Všech 5 komentářů v diskuzi.

pavel kratochvil | 19. 1. 2015 12:29

Článek se autorovi moc nepovedl. Docela by pomohlo, aby si nastudoval třeba něco málo z výše zmiňovaného Karla Poppera. Pomohlo by mu to rozlišit teorie od hypotéz a smyšlenek a teorie od konspiračních teorií.
Evoluční teorie je teorie skutečná teorie, kterou lze falsifikovat (mnohokrát se tak stalo a zatím se jí nepodařilo vyvrátit, proto se považuje za platnou), oproti tomu kreacionismus žádná teorie není, ať si jeho zastánci říkají cokoliv. Není důvod něco takového vyučovat na školách.
Konspirační teorie také nejsou žádné falzifikovatelné teorie. Některé z nich lze v lepším případě označit za hypotézy, většina jsou smyšlenky.
Kouzlo konspiračních teorií je v tom, že jsou obvykle lákavé a srozumitelné. Lidé ostatně tráví konspirováním a pletichařením spoustu času, takže je logické předpokládat, že se podobně chovají i ti mocní. Při nedostatku přesných informací o tom, co mocní lidé dělají pak vzniká nekonečný prostor pro všechna možná vysvětlení událostí, se kterými by mohli ti mocní mít něco společného. Existuje nicméně jednoduchý a účinný princip, jak odfiltrovat pravděpodobnější vysvětlení od těch méně pravděpodobných - Occamova břitva.
Nutno podotknout, že drtivá většina populárních konspiračních teorií v testu Occamovou břitvou žalostně selže.

Nahlásit

0
+
-

Josef Tětek | 20. 1. 2015 09:49 | reakce na pavel kratochvil - 19. 1. 2015 12:29

Děkuji za věcný komentář.
Samozřejmě, že většina KT ve střetu s rozumem selhává, spousta se jich ovšem časem potvrdí (viz příklady v článku), někdy je dokonce realita i divočejší, než některé konspirační teorie (celosvětové špehování ze strany NSA).
Největší problém vidím ve Vašem (a Sunsteinově) "Není důvod něco takového vyučovat na školách." Kdo to má posoudit? Škola je institucí, která poskytuje svým klientům určitou službu. Parametry této služby, nechť si určí klienti formou ochoty za ni dobrovolně platit. Své dítě bych na školu, kde se kreacionismus vyučuje neposlal. Proč bych v tom však měl bránit někomu jinému? Nechť na poli myšlenek zvítězí ve férovém konkurenčním střetu ty nejkvalitnější!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

pavel kratochvil | 20. 1. 2015 15:07 | reakce na Josef Tětek - 20. 1. 2015 09:49

Souhlasím s Vámi. Pokud bude možnost svobodně si volit soukromé školy bez omezení, pak ať si v každé škole učí co chtějí. Reagoval jsem spíše na situaci ve Státech, kde se spor týká hlavně veřejných škol (alespoň podle mých kusých informací). Tam by měla být přírodověda od náboženství striktně oddělena a kreacionisté se to snaží obejít tím, že svojí věrouku vydávají za vědeckou teorii.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Daniel | 18. 1. 2015 18:05

"...Útok na "konspirační teorie" znamená, že se poddaní stanou důvěřivějšími k "obecnému blahu", které je předkládáno Státem jako důvod pro účast v jeho despotických akcích. "Konspirační teorie" by mohly vykolejit systém tím, že podpoří pochybování veřejnosti o Státní propagandě..."
Murray Rothbard, Anatomie státu.

Nahlásit

0
+
-

Pavel Janouškovec | 16. 1. 2015 23:25

Ten článek je zábavný. Já bych si ho ale netroufnul napsat. Proč, protože za pár dní nebo měsíců můžete být za idiota. Konspirační teorie jsou součástí systému ve kterém žijem. Je jich několik druhů podle účelu jaký mají plnit. První jsou pravdivé. Druhé mají za úkol přesvědčit veřejnost, že k. s. jsou idiotské výmysly a ty první zdiskreditovat. Třetí skupina jsou teorie, které si pro zábavu zveřejňují skutečně pomatenci, ale to se dá celkem poznat. Myslím, že třeba s chemtrails nemůžeme označit šmahem všechny jako šílené - jak to v článku udělal autor. Myslím, že se to začíná pomalu klubat, ale buďte v klidu, chce to čas.

Nahlásit

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK