Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Tikající eurobomba. Druhé jednání: Podvod se provalil (2004–2008)

Reportéři časopisu Spiegel | 26. 10. 2011 | Celkem 4 komentáře v diskuzi

Vložit komentář

Všechny 4 komentáře v diskuzi.

Petr Ježek | 28. 10. 2011 22:50

Takže za vše mohou vlády. Trhy jsou neomylné. Jak ale vysvětlit, proč tržní nákupčí nakupovaly právě ty dluhopisy, jejichž emitenti nemohli nikdy dokázat, že jejich ekonomika představuje kredibilitu. Jsou tedy účastníci trhů na straně poptávky tupci? Je tu ještě jiné vysvětlení - kromě neschopných emitujících vlád a zástupu neschopných trhovců tu byla v trvalé ohotovosti armáda ratingových a mediálních natěračů zrezivělých vraků k natírání nejvyšším leskem. Komupak se to hodilo? Tomu, kdo při ohrožení monopolu USD jako světové rezervní a transakční měny vycítil šanci na současný nákup nepříliš inteligentní tržní konkurence a těch vlád, které se prodávají tak snadno jako jsou snadno nakupovány soukromými korumpujícími. Vedení Der Spiegel si je až příliš dobře vědomo, že opřít se do Deutsche Bank a Goldman & Sachs a seznámit veřejnost s jejich rolí by mohlo přijít draho. Takže bylo lépe pochválit MMF a středopravou německou vládu jako odpovědné globální kormidelníky, třebaže právě jejich kormidlování nese pachuť síry mnohem více než bakchanálie veřejných činitelů, těch řeckých obzvláště.

Nahlásit

0
+
-

Jan Krejčí | 26. 3. 2012 15:11 | reakce na Petr Ježek - 28. 10. 2011 22:50

Pane Ježku, nesměšujte omylnost bankéřů (neschopných rozlišit ani mezi ČR a Maďarskem) s omylností trhu. Souhlasím s tím, co píšete (ačkoli to nevidím tak konspiračně), ale pokud by důsledky - dle zákonů trhu - dopadaly pouze na "neschopné trhovce a mediální natěrače", případně ty, kteří jim věřili nebo je auditovali, tj. pokud by řešení bylo zanecháno trhu, měli bychom dnes spousty vyhozených neschopných bankéřů a brokerů, spousty zchudlých příliš důvěřivých bývalých investorů a v Řecku spousty daleko chudších statních zaměstnanců a příjemců dotací. To bych za omyl nepovažoval.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Martin Vlnas | 28. 10. 2011 12:58

nemá... jednání jsou celkem čtyři a každé bude rozděleno na dva díly...

Nahlásit

0
+
-

Zdeněk Pavlík | 26. 10. 2011 20:02

Nemá to být třetí jednání?

Nahlásit

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK