Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Židé a finance

9. 6. 2008
 17 486
7 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Vynikajúci a detailne spracovaný článok.Výborná práca.Ďakujem za nové informácie.

Nahlásit
-
8
+

Nejméně oblíbený příspěvek

dobry den,diky za clanek.. ani jsem nedoufal, ze byste si udelal tak brzo cas na jeho napsani..musim priznat, ze uplne zasnu nad vasimi znalostmi (citace z talmutu, tory)

Nahlásit
-
-1
+

Diskuze

A teď z jiného soudku:
O VŘSR: zjistěte si pravdu.
-Lev Davidovič Trockij (velitel povstání VŘSR), rodným jménem Lev Davidovič Bronštejn, bolševický revolucionář a marxistický teoretik židovského původu!!
-Lev Borisovič Kameněv, rod. jméno Leo Rosenfeld
-Grigorij Jevsejevič Zinovjev, rod. jméno Hirsch Apfelbaum
-Genrich Grigorijevič Jagoda rod. jméno Jenon Gerš?vič Jeguda, velitel NKVD a iniciátor procesů...
-Jakov Jurovskij rod. jméno Jankel Chajmovič Jurovskij, popravčí carské rodiny...
-Grigorij Jakovlevič Sokolnikov, rod. jméno Girš Jankelevič Brilliant
-Maxim Maximovič Litvinov,rod. jméno Meir Henoch Mojsejevič Vallach-Finkelstein
-Lazar Mojsejevič Kaganovič se narodil v roce 1893 židovským rodičům ve vesnici Kabany na Ukrajině. Organizátor holocaustu (hladomoru) na Ukrajině-při němž zemřely miliony Ukrajinců.
-Naftalij Aronovič Frenkel, ruský židovský podnikatel, člen sovětské tajné policie, organizátor práce v koncentrácích (gulag).

Nahlásit

-
0
+

Tóra a Talmud zakazují půjčovat na úrok pouze Židům, nežidům se půjčovat může. Takže půjčování na úrok nežidům nebylo nějakým porušením náboženských přikázání, jak vyplývá z článku.

Nahlásit

-
1
+

Také se připojím s díkem za pěkný článek. Mimochodem si vybavuji, že jako úplně první článek od pana Kohouta jsem zaznamenal kdysi v 90. letech v HN jeho komentář, jak naši předci využívali pro důchodové zabezpečení "třípilířového systému": živnost, dům, a výchova dětí k poznání, že i ony budou jednou závislé na svých dětech. Není od věci se v našem sprintu vpřed někdy ohlédnout i za sebe. Určitě by velmi pomohlo, kdyby se už na školách v dějepise namísto tupého memorování datumů politických událostí dal větší prostor ekonomickým souvislostem. Inflace, měnové kurzy, význam nových technologií, držby půdy, stejně jako nutnost dodržování určité etiky pro zajištění dlouhodobé prosperity - to všechno už tu bylo, jen to v těch příbězích vyčíst. Lidé by pak možná byli o něco schopnější kritičtěji hodnotit i svoji současnost a lépe se připravit na to, co - nevyhnutelně - přinese budoucnost. Takže ještě jednou díky! :-)

Nahlásit

-
0
+

Vynikajúci a detailne spracovaný článok.Výborná práca.Ďakujem za nové informácie.

Nahlásit

-
8
+

Tóra se z velké části kryje s textem, který křesťané znají jako Starý zákon. Talmud je k dispozici v anglickém a zčásti i českém překladu. Vzhledem k mé velmi neplynulé znalosti hebrejštiny bych se do studia originálu ani nepouštěl.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

No teda, toto téma mě moc nebere, ale nějak jsem začal číst a dočetl jsem to až do konce jednim dechem. Kouknu na autora a je to jasný, spisovatel Pavel Kohout....

Nahlásit

-
1
+

dobry den,diky za clanek.. ani jsem nedoufal, ze byste si udelal tak brzo cas na jeho napsani..musim priznat, ze uplne zasnu nad vasimi znalostmi (citace z talmutu, tory)

Nahlásit

-
-1
+