Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Řecká finanční tragédie

| 4. 12. 2009

V roce 2008 činil dluh této země 99 procent hrubého domácího produktu. Evropská komise odhaduje, že v roce 2011 dluh vzroste až na 135 procent HDP, pokud vláda nebude drasticky škrtat v rozpočtu. Existuje nebezpečí, že finanční trhy nebudou ochotny kupovat další řecké dluhopisy.

Řecká finanční tragédie

Po přijetí eura se Řecku dlouho dařilo. Hospodářský růst kolísal v rozmezí 3,5 až 5 procent – hovoříme o letech 1999-2007. Nezaměstnanost klesala. „Během posledních dvou let se řecké vládě podařilo zařídit dramatický obrat k lepšímu v tom smyslu, že svoji rozpočtovou nerovnováhu dostala do blízkosti evropského průměru,“ pochvaloval si ekonom Kenneth Matziorinis ze společnosti Hellas Capital ještě v roce 2007.

Proč se řecké ekonomice tak dařilo – a proč je nyní na pokraji úpadku?

Protože ekonomiku dlouho poháněla masivní úvěrová expanze, která následovala po přijetí eura. Objem úvěrů se nafukoval tempem málokdy pomalejším než 15 procent ročně.

Pak řecká ekonomika praskla jako přefouknutý balónek.

Zdroj: ECB

Tolik fakta. Komentářů se tentokrát zdržím.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (2 komentáře)

Martina Cowarts | 5. 12. 2009 13:59

Pane Kohoute, ono to nebude s těmi údaji tak horké. Stačí si připomenout, že Řecko zdatně nafixlovalo údaje pro Brusel, když mělo přijmout Euro. A všeobecně je známo, že Řecko má nejrozsáhlejší šedou ekonomiku v celé EU. To už je takový řecký folklór. Mimochodem, ten graf mi tak trochu připomíná hlášení indické vlády o omezovní porodnosti. Každý rok má stejný tvar, křivka vždy strmě padá dolů a indických dětí stále přibývá a přibývá. Nedivil bych se, kdyby s úvěry v Řecku to bylo podobné :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Vejvoda | 8. 12. 2009 17:59
reakce na Martina Cowarts | 5. 12. 2009 13:59

No nevím, v agentuře Fitch si to také přečetli a jejich bezprostřední reakci naleznete zde: http://www.patria.cz/Zpravodajstvi/1535341/recko-stihl-downgrade-od-agentury-fitch-padaji-tamni-akcie-dluhopisy-ale-i-euro.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!