Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: O Midjourney, Malém princi a umění... Nová éra Finmagu je tu

31. 8. 2023
4 komentáře

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Jasně, to je platný a správný koment. Tohle číslo Finmagu je hodně o aukcích atd., proto i otázky, které jsem si kladl v článku, byly zaměřené na „vysoké umění“ a byznys s ním. Pokud jde o tu masu dělníků obrazu, určitě přišla doba velkého přeskládání. Stejně jako přišla s Photoshopem a Illustratorem nebo s fotobankami případně pak s lacinými fotobankami. Trh nezemře, pravděpodobně se ještě zvětší, ale živit se na něm budou částečně jiní lidé a jinak. Jak říká rychle otřepaná fráze: Nenahradí vás AI. Nahradí vás ten typ, který si bude s AI rozumět. Obávám se, že dělníci vizuálu jsou fakt v ohrožení. Pokud se rychle s generativními inteligencemi nenaučí pracovat. Pokud se to ale naučí, budou mít pořád samozřejmě výhodu, proti lidem bez fantazie, vkusu a nějakýho citu pro perspektivu a kompozici, jako jsem třeba já.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
2
+

Diskuze

Omlouvám se za hrubky v prvním souvětí, nějak jsem v polovině zapomněl, co je podmět :)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ano, ovšem ty předchozí revoluce (Photoshop, Illustrator, nebo třeba AutoCAD v konstruování) sloužili primárně k tomu, aby snížily náklady na tvorbu a zpřístupnili celý obor více lidem = zvýšili na něm konkurenci.

Tzn. ve výsledku dnešní grafici nebo konstruktéři mají zhruba stejné reálné mzdy jako před 50 lety*, ale mnohem víc práce (té těžší mentální - ovšem ubyla jim ta banální "odpočinková" manuální práce).

A takhle pravděpodobně dopadnou i "vítězové AI revoluce" - budou toho dělat víc (protože nástroje jim urychlí tvorbu), budou mít větší konkurenci, ale hodinové odměny za práci jim v součtu nestoupnou, spíš naopak klesnou.
To je scénář na který bych si vsadil, protože by se u bílých límečků zopakoval už poněkolikáté za sebou.

*na globálním západě, kde existuje kontinuální ekonomický systém

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Jasně, to je platný a správný koment. Tohle číslo Finmagu je hodně o aukcích atd., proto i otázky, které jsem si kladl v článku, byly zaměřené na „vysoké umění“ a byznys s ním. Pokud jde o tu masu dělníků obrazu, určitě přišla doba velkého přeskládání. Stejně jako přišla s Photoshopem a Illustratorem nebo s fotobankami případně pak s lacinými fotobankami. Trh nezemře, pravděpodobně se ještě zvětší, ale živit se na něm budou částečně jiní lidé a jinak. Jak říká rychle otřepaná fráze: Nenahradí vás AI. Nahradí vás ten typ, který si bude s AI rozumět. Obávám se, že dělníci vizuálu jsou fakt v ohrožení. Pokud se rychle s generativními inteligencemi nenaučí pracovat. Pokud se to ale naučí, budou mít pořád samozřejmě výhodu, proti lidem bez fantazie, vkusu a nějakýho citu pro perspektivu a kompozici, jako jsem třeba já.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Tak ona obrazová generativní AI nevyřazuje z trhu těch několik málo lidí co se živí malováním a prodejem "fyzických obrazů", ale ten zhruba několikatitisinásobek lidí, co dělá digitální ilustrace (pro potřeby reklam, přebalů knih, ilustrací na webech a v časopisech atd.)

Nahlásit

-
1
+