Jak zvýšit ziskovost firmy? Průzkum ukázal na klíčové technologie dneška

Petra Nová
Petra Nová | 26. 1. 2023 | 1 785
automatizacebyznyspodnikáníPodnikavé Českotechnologieumělá inteligence

Největšími faktory, které pomohou zvýšit ziskovost podniků v roce 2023, jsou automatizace a umělá inteligence. Vyplývá to z čerstvě zveřejněného průzkumu společnosti Fidelity International. Za technologie s menším dopadem jsou naopak považovány decentralizované finance a blockchain.

Jak zvýšit ziskovost firmy? Průzkum ukázal na klíčové technologie dneška

Automatizace a umělá inteligence. Dvě klíčové technologie, které letos zvýší ziskovost každé firmy (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Dopad vybraných technologií na ziskovost firem hodnotilo v průzkumu Fidelity International 2023 Analyst Survey 152 odvětvových analytiků z celého světa. Hodnotit mohli tři technologické směry: decentralizované finance a blockchain, umělou inteligenci a automatizaci.

Právě tu celosvětově vidí většina analytiků jako cestu k vyšší ziskovosti firem. Celosvětově ji takto označilo 61 % z nich, zatímco jen tři procenta v ní spatřují negativní dopady. Například v Japonsku pak spatřuje pozitivní vývoj v automatizaci přibližně 80 procent analytiků.

Na druhou stranu blockchain a decentralizované finance (DeFi) analytiky z pohledu tahouna zisků nezapůsobily. V celosvětovém měřítku očekává pozitivní dopad blockchainu a DeFi na ziskovost firem jen desetina z nich, čtyři procenta v nich opět vidí spíše negativa.

Digitalizace podnikatelského sektoru představuje důležitý krok ke zvýšení konkurenceschopnosti firem nejen u nás, ale i v zahraničí.

Automatizace firem v Česku

Že je automatizace a s ní spojená digitalizace potřebná, si ostatně uvědomují i české firmy. Stále menší a menší společnosti se totiž pod tlakem energetické krize zajímají, jak zefektivnit procesy a kde najít prostor pro nutné úspory. Díky tomu také vznikají nové či se ještě více etablují stávající technologické firmy, které se v B2B segmentu tomuto oboru věnují.

Paušální daň
Shutterstock

Paušální daň 2023: komu se vyplatí a na co si dát pozor

Čas na přihlášení se k paušální dani se krátí. Komu se paušál vyplatí a na co dát pozor? Pojďme se podívat na novinky v paušální dani pro živnostníky pro rok 2023.

Prostor pro zlepšení přitom stále je. Například loňský průzkum Asociace malých a středních podniků (AMSP) v rámci projektu Rok nových technologií 2022 ukázal, že české malé a střední podniky jsou v průměru jen na 40 procentech svých digitalizačních cílů. Celých sedmdesát procent jich navíc s digitalizací (s níž je automatizace úzce spjata) hodlá pokračovat.

„Digitalizace podnikatelského sektoru představuje důležitý krok ke zvýšení konkurenceschopnosti firem nejen u nás, ale i v zahraničí,“ řekl Petr Očko, tehdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu pověřený řízením agentury CzechInvest. Ta českým firmám s automatizací a digitalizací pomáhá například skrze specializované semináře.

„Pořádáme semináře pro ty, kteří hledají finanční zdroje na rozvoj a zavádění prvků automatizace a digitalizace, tak i pro ty, kteří hledají inspiraci a zkušenosti od společností, které si tímto procesem automatizace už prošly, nebo se její implementací přímo zabývají,“ uvedl Očko a zmínil například inkubační program zaměřený na mladé, inovativní a technologické firmy.

Velkou roli automatizace hraje ve spedici a logistice, což jsou obory, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem lidí.

Digitalizace ve výrobě i spedici

Ze zmíněného průzkumu AMSP mimo jiné vyplynulo, že nejpatrnější je trend automatizace a digitalizace ve výrobě a ve službách, současně o něm ale hovoří i 42 % řemeslníků. Naopak nejčastějšími důvody, proč v digitalizaci firmy pokračovat nechtějí, je nedostatečný efekt dosavadní snahy, nedostatek financí či zbytnost. „Malé provozovně se digitalizace nevyplatí,“ uvedl Evžen Reitschläger, člen dozorčí rady AMSP.

Anketa

Jak si na tom stojíte vy?

Vedle digitalizace účetnictví či vyššího využívání internetového bankovnictví se v českých podnicích čím dál víc prosazuje i takzvaná bankovní identita. Firmy na ní oceňují zejména možnost ověření zákazníků. Mezi řemeslníky se pak šíří především trend bezhotovostních plateb.

Velkou roli pak automatizace hraje v oblasti spedice a logistiky, což jsou obory, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Roboti se zde využívají pro měření zásilek, výpomoc lidským pracovníkům či automatické třídění zásilek.

„Pokud navíc vezmeme v úvahu flexibilitu, efektivitu, spolehlivost a přijatelné náklady, není pochyb o tom, že automatizace bude budoucností našeho odvětví,“ vysvětluje Zbigniew Kępiński, manažer IT týmu pro robotiku a automatizaci procesů ve skupině Raben Group.

Podnikavé ČeskoFinmag.cz

Kam dál? Podnikavé Česko na Finmagu:

PRVNÍ FINMAG V ROCE 2023. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Fotbal mi pomohl přežít ty nejhorší roky mého dětství a puberty. Dostával jsem sežrat, že jsem zrzavý a pihatý,“ přiznal Petru Lukáčovi v rozhovoru Marcel Gecov.

FIN. Krypto už dnes nikdo nezakáže, říká šéf kryptoburzy Coinmate • Pavel Riegger řídí firmu Trask z březového háje na Pankráci • Tuzemské nemovitosti jsou přebrané a drahé, čím dál víc lidí sází na byt u moře • Robert Vlach o kouzlu networkingu • Pravidla pro home office se mají zpřísnit – hlavně pro firmy • V hlavě ředitele Siko koupelen Tomáše Valy

MAG. Ondřej Přibyla vede tým projektu Fakta o klimatu • Čárový kód: Vynález, který měl usnadnit lidem za kasou práci, je o ni do pár let připraví • Jestli chcete poznat Jordánsko, zkuste pronájem Jeskyně přes Airbnb • Vy si to hybridní esúvéčko od Porsche prostě zasloužíte!

Autor článku

Petra Nová

Petra Nová

Copywriterka, externí spolupracovnice NextPage Media. Kromě hrátek s písmenky se jako absolventka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy zajímá i o historii. Ráda se toulá po světě i vlastní domovině a má blízko i k fotografii.