Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: růst

Další články na téma růst najdete na Peníze.cz.

Lidé utrácejí méně než před pandemií, oživení maloobchodu se nekonáaktuality

Lidé utrácejí méně než před pandemií, oživení maloobchodu se nekoná

Tržby v maloobchodě v únoru rostly méně než uváděly odhady. Meziročně se v únoru sice zvýšily reálně o 1,6 %, zatímco trh předpovídal víc než dvouprocentní růst, meziměsíčně ovšem klesly o 0,8 %. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ta jsou podle řady ekonomů spíše zklamáním než potvrzením oživení trhu.

Redakce Finmag.cz5. 4. 2024
DIP je super produkt, lidem umožní zajistit se na stáří, říká šéfka investiční společnostipodcast
 12 103

DIP je super produkt, lidem umožní zajistit se na stáří, říká šéfka investiční společnosti

Investice dokážou vydělávat zajímavé peníze i v dobách, kdy to s ekonomikou nevypadá nejlépe. Hodnocení loňského roku v podání Lucie Simpartlové, ředitelky Partners investiční společnosti, ukazuje, že se Češi konečně přestali bát. A taky že stát po letech tápání pustil do světa nástroj, který dlouhodobé investování podpoří.

Martin Vlnas4. 3. 2024
Zbavíme se „dotační obezity“? V Česku vzniká silná rozvojová banka, přispěje vám na důchodfinance

Zbavíme se „dotační obezity“? V Česku vzniká silná rozvojová banka, přispěje vám na důchod

Plán na integraci České exportní banky do struktur Národní rozvojové banky, tedy dvou státních institucí s podobnými až překrývajícími se agendami, má být dokončen do poloviny roku 2025. Vznikne tím jeden silný subjekt, který bude schopen firmám poskytovat vyšší objem podpory. „Česká ekonomika trpí ‚dotační obezitou‘, je třeba se jí zbavit,“ říká současný šéf Národní rozvojové banky (NRB) Tomáš Nidetzký.

Michal Hron23. 2. 2024
Kdo chvíli stál, stojí opodál. Tvoříme celoživotní univerzitu pro firmy, říká duchovní otec DoToho!podcast

Kdo chvíli stál, stojí opodál. Tvoříme celoživotní univerzitu pro firmy, říká duchovní otec DoToho!

Mentoringová platforma DoToho!, která pomáhá malým a středním podnikům, utěšeně roste. A to tak, že si klade nové a ještě ambicióznější cíle. Jak vlastně vznikla, kdo ji financuje a co je jejím hlavním posláním? „Chceme vybudovat celoživotní univerzitu pro SME segment. Místo, kam se opakovaně budu vracet, nebo budu kontinuální součástí komunity,“ prozrazuje v dalším díle podcastové série platformy DoToho! Pavel Přikryl.

Michal Hron22. 2. 2024
Posílí silní, oslabí malí. Kam kráčí nakladatelé aneb Velký přehled knižního trhu v Českučasopis

Posílí silní, oslabí malí. Kam kráčí nakladatelé aneb Velký přehled knižního trhu v Česku

Co mají společného pandemie covidu, druhý rok brutální ruské války na Ukrajině a rozjíždějící se globální ekonomická krize? První i poslední. Promítly se všude: v politice, ve společnosti, v kultuře. A nutně zamávaly taky s kondicí českého knižního trhu. Začtěte se do ukázky z velkého tématu aktuálního tištěného Finmagu.

Radim Kopáč7. 2. 2024
Opustil svět IT, aby si splnil sen. Nejíst blbě je základ, říká majitel Živinysuccess story
 10 467

Opustil svět IT, aby si splnil sen. Nejíst blbě je základ, říká majitel Živiny

Martin a Markéta Kuderovi se v době pandemie dočasně přestěhovali z Prahy na Moravu. Započala tím i jejich cesta ke společnému podnikání, které dnes zaměstnává nejen je, ale další desítky lidí. Stačila jim k tomu společná láska k dobrému a zdravém jídlu a vyladěný rodinný recept. Kudera si tím splnil svůj odvěký sen, kvůli kterému neváhal opustit ani obecně perspektivní svět IT.

Petra Nová28. 11. 2023
Němci dali Česku novou nálepku, „nemocného muže Evropy“ přitom nakazili samikomentář
 9 114

Němci dali Česku novou nálepku, „nemocného muže Evropy“ přitom nakazili sami

Nemocný muž Evropy. Tak nedávno označil německý deník Die Welt českou ekonomiku. A něco na tom tom je, protože Česko si opravdu nevede dobře. Otázkou ovšem zůstává, co s tím?

Marek Hudema23. 11. 2023
Vláda na nic, liknavé soudy a vysoká korupce. „Blbá nálada“ v Česku nekončíkomentář
 8 979

Vláda na nic, liknavé soudy a vysoká korupce. „Blbá nálada“ v Česku nekončí

Česko je podle Indexu prosperity a finančního zdraví na 12. místě v Evropské unii. Příliš nedůvěřujeme vládě a soudům a korupci vnímáme jako vysokou. Proč tomu tak je a jak by to šlo zlepšit? Odemykáme pro vás komentář ekonoma Pavla Kohouta z tištěného Finmagu.

Pavel Kohout12. 9. 2023
Lesk a bída fintechu. Kdepak ty loňské banky jsou?

Lesk a bída fintechu. Kdepak ty loňské banky jsou?

Novodobý pamětník, tedy člověk, který ví, co bylo před třemi až pěti lety, jistě pamatuje nekonečné možnosti nových finančně technologických dravců. Svět se za pár let obrovsky změnil a s ním i oblast fintechu. Zvu vás na krátkou exkurzi aktuální situací a možným výhledem.

Michal Skalický6. 9. 2023
Spas nás, kobliho! Oxfordská ekonomka ukazuje světu alternativu
 8 738

Spas nás, kobliho! Oxfordská ekonomka ukazuje světu alternativu

Britská ekonomka Kate Raworthová ve své knize Ekonomie koblihy přichází s malou revolucí v ekonomickém smýšlení. Posedlost růstem HDP má nahradit kobliha.

Karolína Kašparová31. 1. 2021
Očima expertů: Ekonomika frčí. Kdy šlápneme Západu na patu?
 25 530

Očima expertů: Ekonomika frčí. Kdy šlápneme Západu na patu?

Dokážeme přetavit aktuální úspěchy našeho hospodářství v dlouhodobý růst životní úrovně? A jak ještě víc dupnout na plyn a dohnat vyspělejší evropské státy?

Ondřej Tůma16. 3. 2018
Kovaná ekonomie: Můžou prasata létat na Měsíc?
 10 966

Kovaná ekonomie: Můžou prasata létat na Měsíc?

Lukáš Kovanda, autor Kované ekonomie, je na cestách. Na vlastní oči a kůži hodlá prozkoumat, jak moc tajná jsou opravdu jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství, tedy smlouvě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. První zápisek do svého obdeníčku posílá z Bruselu.

Lukáš Kovanda18. 7. 2014
„Růstismus“ – příznak socialismu, nikoli degenerace kapitalismu!
 12 134

„Růstismus“ – příznak socialismu, nikoli degenerace kapitalismu!

Minulý týden přinesl Finmag překlad textu Umaira Haqua, který přirovnává současnou (americkou či západní) společnost k potrhlému ufokultu, čekajícímu na příchod spasitelů z kosmu. Idolem mu ovšem není ufon, ale makroekonomický ukazatel: hospodářský růst. Kapitalismus zdegeneroval v růstismus, říká Haque. Josef Tětek vyjasňuje východiska a poopravuje pojmy.

Josef Tětek15. 1. 2014
Tohle není kapitalismus, to je růstismus. A škodí zdraví!
 10 452

Tohle není kapitalismus, to je růstismus. A škodí zdraví!

Asi znáte ty sekty, které svým stoupencům hlásají, že příští rok 28. října přesně v 16.05 přiletí vesmírná civilizace a zachrání lidstvo. No jistě – mimozemšťani nepřiletí. To ale přívržencům kultu nebrání, aby dál věřili. Jejich víru to naopak posílí.

Umair Haque9. 1. 2014
Jak měřit úspěch?
 6 203

Jak měřit úspěch?

Předvolební období je jako dělané pro hodnocení výsledků i slibů různých stran. Jaká měřítka bychom ale měli použít?

Tomáš Prouza1. 10. 2013
S čím si dělat starosti
 5 163

S čím si dělat starosti

Napadlo vás někdy, že by sluneční erupce mohla z hodiny na hodinu paralyzovat civilizaci nebo že vaše vnoučata můžou být jen podržtašky laboratorně vyšlechtěných Číňanů?

Michal Kašpárek15. 8. 2013
Proč si půjčovat v japonských jenech?

Proč si půjčovat v japonských jenech?

Japonský jen od nástupu globální recese strmě posiluje. Ne že by to bylo díky oslňujícímu výkonu jeho ekonomiky, spíše šlo o odklon od jiných světových měn směrem do Asie. Už se ale zdá být silně nadhodnocený.

Tomáš Raputa17. 10. 2012
Nate Hagens: Levné energie už dost nebude

Nate Hagens: Levné energie už dost nebude

Přednáška Nata Hagense, která vyšla na Finmagu před týdnem, vzbudila rozruch a emoce. Možná byl úvod do biofyzikální ekonomie, která méně zkoumá společenské vztahy a peníze, o to víc ale materiály a energie, poněkud ostrý. Přinášíme tedy ještě rozhovor s Natem Hagensem, mužem, který říká, že naše současné trable pramení z toho, že spotřebujeme víc energie, než si můžeme dovolit.

Alexander Ač, František Marčík6. 8. 2012
Kuchařka pro štíhlou firemní linii
 6 007

Kuchařka pro štíhlou firemní linii

Jak moderní podnikatelé budují ohromně úspěšné podniky? Pomocí neustálých experimentů a malých sázek, vypozoroval Eric Ries.

Michal Kašpárek26. 1. 2012
Tomáš Prouza: Šetřit, nebo růst?

Tomáš Prouza: Šetřit, nebo růst?

Módou posledních dvou let se staly debaty o úsporách. Nejde přitom jen o Českou republiku, kde se hesla o potřebě úspor a zabránění řeckému scénáři stala hitem voleb v roce 2010 a měla překvapivý dopad na volební výsledek.

Tomáš Prouza24. 1. 2012
Proč blednou hvězdy evropských ekonomik

Proč blednou hvězdy evropských ekonomik

Brazilci si lepší dárek pod stromeček snad ani nemohli přát! Jejich domovina se právě na svátky stala šestou nejsilnější ekonomikou světa a poprvé v dějinách se dostala před Británii, kolébku kapitalismu. Proč je to tak dobrý dárek? Protože drtivá většina Brazilců tento růst dřív či později příznivě pocítí na tloušťce vlastní peněženky – jejich kupní síla dál vzroste.

Jana Galvis Přibylová10. 1. 2012
1/2