Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: nerovnost

Další články na téma nerovnost najdete na Peníze.cz.

Holky těžší to maj. Podnikatelky řekly, co čeká ženy v byznysuanketa

Holky těžší to maj. Podnikatelky řekly, co čeká ženy v byznysu

Děti básničku, muži kytičku. Máme tu Mezinárodní den žen. Básnička a kytička jsou jistě fajn, ale možná by ženy spíš ocenily něco jiného. Například rovné příležitosti. V podnikání je u nás ženy jistě mají: nic jim v rozjetí byznysu přece nebrání. Jenže jak ukazuje naše anketa mezi úspěšnými podnikatelkami, je to ještě trochu jinak.

Gabriel Pleska8. 3. 2024
Zdaňte nás víc, volají bohatí. Štědrost, nebo vyčůranost?
 10 336

Zdaňte nás víc, volají bohatí. Štědrost, nebo vyčůranost?

Stovka miliardářů a milionářů volá po vyšším zdanění svých peněz a majetků. Pro blaho nás všech. A taky pro to, aby si nenaběhli na vidle.

Pavel Jégl25. 1. 2022
Almužna bohatým může být OK
 19 301

Almužna bohatým může být OK

Parky, školy, knihovny, informační centra, parkovací místa a další veřejné služby můžou bezplatně využívat i ti nejbohatší. „Asociální socialismus“ někdy dává smysl.

Michal Kašpárek11. 1. 2019
Co by za to děti v Africe daly!
 10 195

Co by za to děti v Africe daly!

Každý to někdy zažil – s pocitem viny seškrabáváme zbytky večeře do koše a říkáme si, co by za to děti v Africe daly. Je vyhazování potravin neospravedlnitelné plýtvání, které je třeba za každou cenu potlačit, nebo může být naše svědomí klidné?

Josef Tětek28. 5. 2014
Miliardáři: Ekonomické vs. politické způsoby zbohatnutí
 10 544

Miliardáři: Ekonomické vs. politické způsoby zbohatnutí

Ve včerejším „miliardářském“ článku jsme prozkoumali, proč je rozdělení majetku ve společnosti z principu nerovné, ovšem životní úroveň lidí v zemích s prvky tržního uspořádání se postupně vyrovnává. Dnes se pojďme podívat na dva typy miliardářů a jejich společenský přínos.

Josef Tětek1. 4. 2014
Miliardáři: 85 lidí má víc než půlka světa! No a co?
 12 897

Miliardáři: 85 lidí má víc než půlka světa! No a co?

Nedávno publikovaná zpráva organizace Oxfam o světovém rozložení majetku vyvolala nemalý ohlas. Novinové titulky ihned po zveřejnění hlásaly senzační objev, že pár desítek lidí vlastní víc než polovina světa. Je to dobře, je to špatně nebo by nás to mělo nechávat naprosto v klidu?

Josef Tětek31. 3. 2014
Anketa: Jaké vysvědčení nám vystaví za sto let?

Anketa: Jaké vysvědčení nám vystaví za sto let?

Jak se bude za sto let pohlížet na ekonomickou a hospodářskou situaci začátku 21. století? Zeptali jsme se ekonomů Tomáše Prouzy a Petra Macha, sociologů Jana Kellera a Petra Hampla, analytika Aleše Michla a dalších zajímavých osobností.

Ondřej Tůma7. 6. 2013
Fetiš čísel: Jak neměřit nerovnost
 8 224

Fetiš čísel: Jak neměřit nerovnost

Co je spočítáno, to je dáno, čísla nelžou. Proto se k nim často upínáme a jsme vcelku ochotní nadřadit je své intuici a „vlastním očím“. Takovým posvátným ukazatelem je třeba HDP. Jiným je Giniho index, ukazatel nerovnosti ve společnosti. Co je spočítáno, to je dáno – jenže, co když počítáme něco jiného, než si myslíme, nebo spočítané špatně interpretujeme? Pak jsme nahraní.

Tomáš Fürst25. 10. 2012