Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: nemovitostní bublina

Další články na téma nemovitostní bublina najdete na Peníze.cz.

Česká realitní bublina: Kdo přifukuje?
 18 556

Česká realitní bublina: Kdo přifukuje?

Před nedávnem Finmag uveřejnil čtyřdílnou sérii článků na téma hospodářské cykly současnosti. V nich Jakub Skala přesvědčivě dokládal, že vedoucí světová ekonomika, totiž Spojené státy, je někde poblíž vrcholu takového ekonomického cyklu. Což znamená jediné: sešup dolů se blíží. A existují prý pádné důvody, proč se domnívat, že v růstové fázi cyklu je i Česko. A že bude následovat krach.

Jakub Skala29. 1. 2014
Hospodářské cykly dneška: Falešné signály
 11 407

Hospodářské cykly dneška: Falešné signály

Ve čtyřdílném miniseriálu, který bude na Finmagu vycházet tento týden, se ve zkratce seznámíme s rakouskou teorií hospodářského cyklu. A především – vyzbrojeni zkušeností i tvrdými daty se pokusíme určit svou polohu: nacházíme se na dně aktuálního cyklu, nebo spíš poblíž vrcholu, klesali jsme poslední dobou, nebo stoupali?

Jakub Skala9. 12. 2013
Nobelova cena a Grossův byt
 5 271

Nobelova cena a Grossův byt

Lukáš Kovanda ve svém textu o letošních laureátech Nobelovy ceny za ekonomii hledal rozdíly mezi nimi. Pavel Kohout nabízí jiný pohled. Totiž – dívá se, co jejich práce znamenají pro obyčejného investora.

Pavel Kohout21. 10. 2013
Gerard Casey: Prestiž? Ta je Irům ukradená

Gerard Casey: Prestiž? Ta je Irům ukradená

Gerard Casey, irský filozof, expolitik a libertariánský ekonom, říká: „Irové jsou v souhrnu zřejmě více proevropští než kterýkoli jiný národ. I když i jejich nadšení poslední dobou poněkud polevuje.“

Lukáš Kovanda18. 5. 2013
Proč rakouská škola vznikla v Rakousku
 5 438

Proč rakouská škola vznikla v Rakousku

Poslední text Pavla Kohouta, který se poněkud pochvalně zmiňuje o rakouské ekonomické škole, dal podnět zajímavé debatě. Pavel Kohout proto pro Finmag oprášil a okomentoval kapitolu ze své knížky Finance po krizi. Měla by pomoci vysvětlit, proč je rakouská škola právě rakouská.

Pavel Kohout11. 2. 2013
Retro Pavla Kohouta: Španělsko, euro a nemovitosti pět let poté

Retro Pavla Kohouta: Španělsko, euro a nemovitosti pět let poté

Dne 13. června 2012 jsem oslavil páté výročí svého prvního článku o španělské krizi. Přesně řečeno, o budoucí španělské krizi, neboť tehdy to zdaleka nevypadalo tak zle. Posuďte sami – článek uvádím v původním znění s titulky ze současnosti:

Pavel Kohout18. 6. 2012
Investoři, pozor! „Zajímavé časy“ jsou tady

Investoři, pozor! „Zajímavé časy“ jsou tady

Nakupujte, když je krev v ulicích, řekl prý kdysi baron Rotschild. V roce 2007 žili západní investoři v nebývale klidné době, tedy v době, která investicím – podle barona – nepřeje. Co se od té doby změnilo? Ekonom Pavel Kohout exkluzivně pro Partners media reviduje a doplňuje svůj pět let starý text.

Pavel Kohout27. 2. 2012
Ekonomika se nedělá na papíře. I když je to papír z centrální banky

Ekonomika se nedělá na papíře. I když je to papír z centrální banky

Jednou z nejnebezpečnějších iluzí, které se rozmohly v reakci na propuknutí finanční krize v roce 2008, je víra, že hektolitry monetárního lubrikantu nám vynahradí skutečné ekonomické reformy.

Benn Steil21. 9. 2011
Recept na záchranu zadlužené Evropy

Recept na záchranu zadlužené Evropy

Evropa se finančně hroutí. Její vedoucí představitelé nevědí, co si počít. Jejich aktivity spíše vyvolávají paniku. Ta se již dotkla Itálie, což je příliš velká ekonomika, než aby bylo možné ji zachránit tradičním způsobem: vsypem velkého objemu peněz. Co tedy přichází v úvahu?

Pavel Kohout20. 7. 2011
Recese v Číně do dvou let (II.):  Fakta, nebo mýtus?

Recese v Číně do dvou let (II.): Fakta, nebo mýtus?

Vidíme současnou čínskou ekonomiku optikou apriorních bublin, či nikoli? V první části jsme ukázali, proč se komunistická Čína bude snažit pokud možno vyvarovat vyšší inflace, jejíž eskalace by nasměrovala stát k sociálním nepokojům, a proč se čínská vláda bojí deregulace finančního trhu, jež by vedla k posílení spíše podhodnoceného yuanu. Nyní se dostáváme k další bublině, která má údajně prasknout: čínskému trhu s nemovitostmi. Také druhý díl volně polemizuje s článkem Jana Traxera „Čína potřebuje recesi. Dočká se již brzy!“.

Martin Tománek7. 4. 2011
Recese v Číně do dvou let (I.): Bublina za každým rohem

Recese v Číně do dvou let (I.): Bublina za každým rohem

Občas se mi zdá, že jsme se z finanční krize poučili v jedné oblasti až moc. Člověk, který každý den čte ekonomická média, například Bloomberg, CNBC nebo Financial Times, se dozví o budoucích zaručených bublinách a krizích. Někteří analytici vidí bublinu na zlatě, jiní na dluhopisových trzích, další dokonce v oblasti studentských půjček. V poslední době se často hovoří o čínském nemovitostním trhu. Jan Traxler nedávno na Finančním magazínu publikoval článek s názvem „Čína potřebuje recesi. Dočká se již brzy!“.

Martin Tománek6. 4. 2011