Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: Gazprom

Další články na téma Gazprom najdete na Peníze.cz.

Oběti (nové) studené války
 5 261

Oběti (nové) studené války

Počátkem ledna okupovaly stránky českých deníků senzační zprávy o tom, že česká koruna je dosud nejslabší letošní měnou světa. Novináři ovšem přehlédli slona v obýváku – běloruský rubl se během prvních dvou letošních týdnů propadl o třicet procent.

Antos Bulba22. 1. 2015
South Stream: Ruská past na Balkán
 5 724

South Stream: Ruská past na Balkán

Evropa se musí přestat dívat na ruské dodávky plynu jako na obchodní záležitost a respektovat ruskou optiku: dodávky energetických surovin jsou především mocenský nástroj. Plynovod South Stream měl k Rusku nejen uvázat Balkán, ale také připravit Ukrajinu o jednu z mála pák, které na Rusko má.

Luboš Palata12. 6. 2014
Je libo plyn od Gazpromu, nebo z břidlic?
 7 732

Je libo plyn od Gazpromu, nebo z břidlic?

Zbaví se Evropa závislosti na ruském plynu? Zatím tomu nic nenasvědčuje. Ani břidlicový boom v Americe.

Pavel Jégl7. 4. 2014
Pohřeb Nabucca přijde na stovky miliard

Pohřeb Nabucca přijde na stovky miliard

Nabucco je mrtev, ať žije South Stream! Rusko zahájilo stavbu svého nejambicióznějšího projektu plynovodu v historii a potvrzuje svoji výsadní pozici na surovinovém trhu střední a východní Evropy.

Luboš Palata12. 12. 2012
Břidlicový plyn: česká cesta k prosperitě
 5 420

Břidlicový plyn: česká cesta k prosperitě

Kdyby vám někdo nabídl dodávky plynu za čtvrtinu, váhali byste? Těžba zemního plynu z břidlic v Česku tuto možnost reálně nabízí.

Luboš Palata16. 5. 2012
Spasí nás břidlice?

Spasí nás břidlice?

Nedávná návštěva Baracka Obamy v Polsku měla důležitější téma, než je americká letecká základna nebo zrušení víz pro Poláky cestující do Spojených států. Těžba zemního plynu z břidlic pomocí amerických technologií může změnit budoucnost Polska, ale i celé Evropy. Už teď se však objevují první problémy.

Luboš Palata22. 6. 2011
Zlatý věk fosilních paliv právě začíná (I.)
 8 022

Zlatý věk fosilních paliv právě začíná (I.)

Co když nežijeme v posledních desetiletích věku fosilních paliv, ale na jeho začátku? Taková myšlenka se příčí všemu, co nás učili politici a intelektuálové celou poslední generaci. Obecně vžitý názor zní, že průmyslové země musejí podstoupit rychlý a nákladný přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie, a to ze tří důvodů – hrozící vyčerpání fosilních paliv, národní bezpečnost a globální oteplování. Ale co když je obecně vžitý názor na energetickou budoucnost světa naprosto mylný? Více v první části dvoudílného seriálu.

Michael Lind7. 6. 2011