Banky padají, Satoshi dál skrývá a Biden zavádí socialismus. Finmag Newsletter

Adam Štěpánek
Adam Štěpánek | 19. 3. 2023 | 1 244
bankybyznysFinmagkrachnewsletterpodnikání

V novém Finmag newsletteru se podíváme na tajemného Satoshiho Nakamota, vrátíme se ke krachu Silicon Valley Bank a zaměřme se i na americký hon na čarodějnice (a na Bidena).

Banky padají, Satoshi dál skrývá a Biden zavádí socialismus. Finmag Newsletter

Pravidelné tipy na zajímavé a chytré čtení z redakce Finmagu, to je Finmag newsletter. Po přihlášení odběru každý pátek ve vašem mailu

Zdroj: Shutterstock/Finmag.cz

Začněme u toho, co jsme upekli doma. V rámci projektu Podnikavé Česko vám na Finmag.cz představujeme hlavně success stories malých a středních českých podniků. V tomhle týdnu stojí za pozornost hlavně rozhovor se zakladatelem Ovečkárny Martinem Bernátkem.

Tenhle rozhovor není jen o tom, jak uspěl ve vlněném byznysu. Svou kariéru odstartoval ve Zlíně v areálu bývalých Baťových závodů. Asi i proto ho tak štve, jak teď na Baťovi někteří podnikatelé parazitují. Hodně otevřená zpověď, jednatřicetiletý zlínský podnikatel se s tím moc nemaže.

A pak tu máme ještě jeden rozhovor, tentokrát se zakladateli firmy Knihobot, která se zabývá automatizovaným výkupem a prodejem knih. Bratři Dominik a David Gazdošovi v něm přiznávají, jak byl pro ně loňský rok těžký. Nepodařilo se jim sehnat investora, zastavili plán na expanzi do zahraničí a propustili třetinu lidí.

Přesto tvrdí, že i tak byli úspěšní. Posuďte sami, jestli to je i pro vás success story.

Newsletter z kuchyně Finmagu

Pravidelně pro vás přinášíme přehled chytrého čtení (nejen) na víkend. Protože dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu: nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

Když padá banka

Hlavním tématem ve finančním světě je v posledních dnech určitě pád americké Silicon Valley Bank (SVB). Ve světě panuje nervozita, jestli se náhodou neblíží další finanční krize. Vy nepropadejte panice a přečtěte si komentář Martina Tománka.

Krach SVB popisuje hezky přehledně tak, že to pochopí každý. A vysvětluje v něm i to, proč by se neměla opakovat situace z roku 2008, kdy padla banka Lehman Brothers. A taky že se dokonce může jednat i o příležitost pro investory. Jen budou potřeba pevné nervy.

Po krachu SVB padla ale ještě i Signature Bank a svou činnost ukončuje i Silvergate Bank (ta ale hlavně v návaznosti na krach burzy FTX). Právě Signature a Silvergate banky byly oblíbené mezi velkými krypto společnostmi, takže je na místě otázka, co to teď udělá se světem kryptoměn. Hezky to popisuje americký zpravodajský web CNBC.

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté.

Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

Satoshi a korupce

A u kryptoměn rovnou zůstaneme. Tomáš Krause pro nás píše úspěšný seriál Týden v kryptu, vždycky v sobotu v něm najdete nejzásadnější kryptoudálosti uplynulého týdne. Tentokrát to ale vzal přes delší časové období a hledal odpověď na otázku, nad níž si svět byznysu a financí láme hlavu už přes deset let: kdo je to ten Satoshi Nakamoto, tajemný vynálezce bitcoinu?

Kromě jmen „obvyklých podezřelých“ přidává ještě úvahu nad tím, jestli nakonec nebude lepší, když se opravdová Satoshiho identita nikdy neodhalí. I pro samotný bitcoin.

Jeden seriál má rozjetý i dánský statistik Bjørn Lomborg. Píše v něm o Cílech udržitelného rozvoje od OSN, hlavně o tom, proč se je nedaří naplňovat a taky navrhuje řešení. Ve svém nejnovějším textu se zaměřuje na jedno z nejzásadnějších témat: korupci. V boji proti ní jsme se za posledních deset let moc neposunuli. Řešením může být větší důraz na e-zakázky. V analýze na Finmag.cz se dozvíte i to, kolik by tím mohly světové vlády ušetřit.

Mise na Měsíc a socialista Biden

Pár ostatních tipů v češtině i angličtině už jen ve zkratce. Na webu BBC se v sekci Future dá najít zajímavé čtení skoro vždycky. Tentokrát mě zaujal text související s misí Artemis, která má dostat astronauty dál než kdy dřív. Konkrétně jde o výrobu komponentů v německých Brémách. Americká NASA vůbec poprvé svěřila tak klíčový prvek zahraničnímu partnerovi.

Anketa

Vyděsil vás pád amerických bank?

O tom, jak se oběti honů na čarodějnice v USA téměř po čtyřech stech letech možná dočkají spravedlnosti, píše The Economist (v ČR s překladem od týdeníku Hrot).

Web Politico zase upozorňuje na to, jak Joe Biden svými návrhy (zdanění bohatých...) nenápadně v USA zavádí „socialismus“. Bude zajímavé sledovat, jak toho v předvolebním boji využijí republikáni (pro Donalda Trumpa jsou Biden a všichni jeho příznivci rovnou komunisti).

A na úplný závěr ještě reportáž Voxpotu z Moldavska o tom, jak se žije v nejchudší zemi Evropy, která bezprostředně sousedí s válkou.

Kam dál? Ochutnejte Finmag newsletter:

PRVNÍ FINMAG V ROCE 2023. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Fotbal mi pomohl přežít ty nejhorší roky mého dětství a puberty. Dostával jsem sežrat, že jsem zrzavý a pihatý,“ přiznal Petru Lukáčovi v rozhovoru Marcel Gecov.

FIN. Krypto už dnes nikdo nezakáže, říká šéf kryptoburzy Coinmate • Pavel Riegger řídí firmu Trask z březového háje na Pankráci • Tuzemské nemovitosti jsou přebrané a drahé, čím dál víc lidí sází na byt u moře • Robert Vlach o kouzlu networkingu • Pravidla pro home office se mají zpřísnit – hlavně pro firmy • V hlavě ředitele Siko koupelen Tomáše Valy

MAG. Ondřej Přibyla vede tým projektu Fakta o klimatu • Čárový kód: Vynález, který měl usnadnit lidem za kasou práci, je o ni do pár let připraví • Jestli chcete poznat Jordánsko, zkuste pronájem Jeskyně přes Airbnb • Vy si to hybridní esúvéčko od Porsche prostě zasloužíte!

Autor článku

Adam Štěpánek

Adam Štěpánek

Editor Finmag.cz. Začínal ve sportovních redakcích, poté se přeorientoval na byznys a jako redaktor a posléze editor působil na webech týdeníků Euro a Hrot. Zajímá se o zahraniční politiku a rád se nervuje u sledování svých oblíbených sportovních týmů, ať už ze světa fotbalu (i amerického) či basketbalu.