Tohle prostě dočtete, ne že ne! Finmag newsletter, který čtenáře nešetří

Tomáš Wehle
Tomáš Wehle | 12. 2. 2023 | 8 069
byznysFinmagfotbalhistorienewsletterspánek

Nebude to žádné rychlé čtení ke kávě. Spíš k samovaru. Takže se pohodlně uvelebte, chvilku vám to zabere. Nejdelší článek, který vám doporučím, že stojí za přečtení, má pěkných skoro 4000 slov, respektive 24 500 znaků. Na své si přijde skoro každý. Podávat se bude byznys, historie i fotbal.

Tohle prostě dočtete, ne že ne! Finmag newsletter, který čtenáře nešetří

Pravidelné tipy na zajímavé a chytré čtení z redakce Finmagu, to je Finmag newsletter. Po přihlášení odběru každý pátek ve vašem mailu

Zdroj: Shutterstock/Finmag.cz

Když si čteme na internetu, jsme často nesoustředění. Přeskakujeme, články neustále otvíráme a zavíráme a vůbec jsme poněkud neklidní. Nebo vy jste snad za poslední dobu nějaký dlouhý článek přečetli celý, až do konce?

Dneska se to ale změní. Naservíruji vám tak silné čtení, že se od obrazovky neodtrhnete. Anebo taky ne.

Nejsilnější dívka na světě

Nikdy jsem to místo nepovažoval za výjimečné. Pěkné, chytré, vkusné a chutné, to jo. Že to je ale český unikát, mi musel vysvětlit až kolega z opačné strany Prahy. Řeč je o Vindyšově továrně, nebo chcete-li Ski a Bike Centru Radotín. Obchodě s lyžařským a cyklistickým zbožím, věcmi pro děti, servisu, půjčovně, e-shopu, skvělé restauraci Musa, bistru, sále a bůhvíčem ještě. Až když ten pěkně košatý příběh zakladatelů a majitelů firmy poctivě sepsal pro Finmag.cz kolega Michal Hron, vyloupl se mi před očima malý zázrak na kraji Prahy, a nejen ledajaká zastávka na pivo při procházkách s dětmi kolem Berounky.

Newsletter z kuchyně Finmagu

Pravidelně pro vás přinášíme přehled chytrého čtení (nejen) na víkend. Protože dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu: nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

Úplně jinou „story“ přináší článek na webu magazínu Football Club o afghánské fotbalistce Fatimě Haidari, která utekla do Itálie a sní o tom, že bude jednou hrát Serii A. Dojemné, přesto civilní vyprávění o životě v Afghánistánu před Tálibánem, útěku do Florencie, o fotbale v obou zemích, rodině, začátcích v jiné kultuře i o tom, proč se cítí jako nejsilnější dívka na světě.

„Ze začátku to nebylo jednoduché, neměla jsem přátele, se kterými bych mohla trávit čas, jen jsem si volala s rodinou a koukala doma do zdi. Ale zvládla jsem to. Nic mě teď nemůže porazit, jsem k nezastavení. Můžu dělat, cokoliv chci. Slíbila jsem si, že dosáhnu svých snů,“ říká v rozhovoru s italským novinářem Simonem Pierottim.

Pavel Švec připomíná na Aktuálně.cz méně známé osudy vojáka, příslušníka RAF, ale i konfidenta gestapa Augustina Přeučila. A podobně jako v případě fotbalistky Fatimy je to až filmově napínavé čtení.

Československý stíhací pilot dezertoval v roce 1941 ve svém Hurricanu Mk.I PA-A, přistál na belgickém pobřeží a nejenže stroj nezničil, ale dokonce i udal čtyřčlennou rodinu, která mu chtěla pomoct utéct. Ani zdaleka nešlo o jediné oběti, které má rodák z Třebsína na Benešovsku na svědomí. V dějinách našeho odboje je to specifický případ zrady, proto ani poválečný trest za Přeučilovy zločiny při přelíčení před mimořádným lidovým soudem nemohl znít jinak než smrt. Detaily jeho barvitého života přináší kromě výše zmíněného článku i kniha Jana Němečka a Daniely Němečkové Prototyp zrady: životní příběh Augustina Přeučila.

Vesmír a spánek

Když Čína začala budovat první zámořskou vojenskou základnu – námořní základnu v Džibutsku –, Američany a jejich spojence to znepokojilo. Zařízení, které bylo otevřeno v roce 2017, se nachází jen třináct kilometrů od největší americké základny v Africe. Letos 9. ledna navíc firma se sídlem v Hongkongu a s vazbami na čínského telekomunikačního obra Huawei oznámila, že se v Džibuti chystá vybudovat a spravovat kosmodrom. Na světě jsou jen dva tucty těch aktivních. Pokud kosmodrom v Džibutsku vznikne, získá chudá africká země šanci ukousnout si kus z multimiliardového (v dolarech) globálního vesmírného byznysu, píše britský týdeník Economist, respektive český týdeník Hrot.

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté.

Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

Na britských ostrovech ještě zůstaneme, jen odložíme časopis a sáhneme po deníku. V Guardianu vyšel nedávno článek s povzbudivým titulkem Pozdní spánek není známkou lenosti. Takzvané noční sovy – klinicky lidé s opožděnou fází spánku – se prý mají uklidnit, protože náš rozvrh spánku a bdění je součástí naší genetické výbavy, nikoli morálním selháním.

Existuje spousta studií, které ukazují, že být noční sovou je spojeno s vyšší mírou depresí a úzkosti a podobně. „Otevřená otázka však zní: je to tím, že jste noční sova? Nebo je to tím, že většina nočních sov je nucena dodržovat časový rozvrh, který je dřívější než jejich cirkadiánní rytmus – což často označujeme jako nesoulad,“ ptá se klinický psycholog Phil Gehrman, který se specializuje na behaviorální spánkovou medicínu na Pensylvánské univerzitě. Nedávné studie podle něj poukazují na druhou možnost.

Kam dál? Ochutnejte Finmag newsletter:

PRVNÍ FINMAG V ROCE 2023. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Fotbal mi pomohl přežít ty nejhorší roky mého dětství a puberty. Dostával jsem sežrat, že jsem zrzavý a pihatý,“ přiznal Petru Lukáčovi v rozhovoru Marcel Gecov.

FIN. Krypto už dnes nikdo nezakáže, říká šéf kryptoburzy Coinmate • Pavel Riegger řídí firmu Trask z březového háje na Pankráci • Tuzemské nemovitosti jsou přebrané a drahé, čím dál víc lidí sází na byt u moře • Robert Vlach o kouzlu networkingu • Pravidla pro home office se mají zpřísnit – hlavně pro firmy • V hlavě ředitele Siko koupelen Tomáše Valy

MAG. Ondřej Přibyla vede tým projektu Fakta o klimatu • Čárový kód: Vynález, který měl usnadnit lidem za kasou práci, je o ni do pár let připraví • Jestli chcete poznat Jordánsko, zkuste pronájem Jeskyně přes Airbnb • Vy si to hybridní esúvéčko od Porsche prostě zasloužíte!

Autor článku

Tomáš Wehle

Tomáš Wehle

Vystudoval český jazyk a literaturu a občanskou výchovu na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity. Učil na střední, byl recepčním a korektorem v Instinktu. Během 19 let ve vydavatelství Economia pracoval jako korektor, redaktor, editor a sedm let jako vedoucí cestovatelského týdeníku IN magazín. V Hospodářských novinách psal hlavně reportáže z cest, ale i rozhovory s byznysmeny, učiteli nebo architekty. Hraje hokej, rád putuje po Česku a ochutnává piva z malých pivovarů.