Co nás čeká v roce 2023? Finmag newsletter sesbíral předpovědi a věštby

Adam Štěpánek
Adam Štěpánek | 8. 1. 2023 | 41 526
BitcoinFinmagkryptoměnynewsletterpredikce

Na začátku každého roku se to vždycky všude hemží předpověďmi, co nás čeká, z čeho mít strach, na co se těšit a v co doufat. Nemá smysl být za každou cenu originální, na začátku ledna se přímo nabízí tyhle prognózy do newsletteru sesbírat.

Co nás čeká v roce 2023? Finmag newsletter sesbíral předpovědi a věštby

Pravidelné tipy na zajímavé a chytré čtení z redakce Finmagu, to je Finmag newsletter. Po přihlášení odběru každý pátek ve vašem mailu

Zdroj: Shutterstock/Finmag.cz

Ještě než přejdeme k tipům, proroctvím, hypotézám a věštbám, začněme u něčeho, co se letos stoprocentně dít bude. Ono už se to vlastně děje.

Od začátku roku totiž běží speciál Podnikavé Česko, ve kterém vám budeme přinášet byznysové příběhy malých a středních podniků, které tvoří páteř naší ekonomiky. Velký byznys totiž jde dělat i mimo velká města. Projekt vám přiblíží tenhle text šéfredaktora Finmag.cz Michala Hrona.

Kdo bude prezidentem a co bude s Ukrajinou

A teď už k těm predikcím. Hlavní komentátor našeho webu Pavel Jégl se už posedmé podíval do křišťálové koule a čtenářům Finmag.cz přináší zprávy z budoucnosti. Chcete třeba vědět, kdo vyhraje v prezidentské volbě?

Newsletter z kuchyně Finmagu

Pravidelně pro vás přinášíme přehled chytrého čtení (nejen) na víkend. Protože dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu: nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

Od Pavla Jégla doporučím ještě jeden text, tentokrát komentář k české vládě. Právě letošek totiž ukáže, jestli v ní sedí skuteční reformátoři, nebo jen údržbáři. Novoroční projev Petra Fialy v tomhle ohledu moc optimisticky nezněl, ale nechme se překvapit.

A ještě jeden „domácí“ text: na co se těší a čeho se děsí v letošním roce, jsme se zeptali jednak „tváří Finmagu“ – tedy lidí, které jsme měli v loňském roce na obálkách časopisu – a taky filantropů. V obavách nepřekvapivě vede válka…

Jak to tedy bude letos s Ukrajinou? Britská BBC nastiňuje pět možných scénářů vývoje války, které pro ni sepsali odborníci na bezpečnost. Někdo vidí klíč v jarní ruské ofenzivě, jiný nečeká nic jiného než ruskou porážku. Tak buďme optimisti. Třeba bude rok 2023 opravdu rokem „ukrajinského vítězství“.

Twitter, krypto a inflace

A teď už k byznysu. Nejdřív k tomu za mořem. Tam je v tomhle ohledu v posledních měsících tématem číslo jedna Elon Musk (který mimochodem v loňském roce přišel o tolik jmění, jako nikdy nikdo předtím), hlavně teda to, co předvádí s Twitterem.

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté.

Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

Ono to nebude všechno černobílé, pravda ale je, že platforma prochází docela turbulentním obdobím a hlavně přichází o inzerenty. Pokud chcete věřit předpovědi webu Mashable, tak letos bude ještě hůř.

Hlavně obchodu na vládní úrovni se pak věnuje křišťálová koule „made in USA“. Na webu Politico najdete šest predikcí od znalců trhů. Kromě jiného se prý dá očekávat ještě větší růst napětí mezi USA a Čínou. Velká obchodní válka se tedy asi vystupňuje.

Spoustu investorů asi zajímá, jaký bude rok 2023 pro krypto (loňský rok pro nás shrnul Tomáš Krause). Zajímavé predikce přinesl web The Motley Fool, podle kterého bitcoin přijde o své výsadní postavení a v tržní hodnotě ho překoná ethereum. I když jen nakrátko. A El Salvador prý bude nucen vzdát se svého bitcoinového experimentu.

Co se týče investování celkově, připravte se na žně. „Pokud nepatříte mezi nejzranitelnější a máte našetřeno na dokupování investic, pak se pro vás otevírá jedno z nejzajímavějších oken posledních let, možná desetiletí,“ napsal pro Finmag ekonom Dominik Stroukal. Tenhle článek vzbudil u nás na webu na konci roku velkou pozornost, takže jestli vám utekl, můžete to napravit.

Co se ale dotkne bezprostředně nás všech, je vývoj inflace. Hlasy z České národní banky jsou teď optimistické. Podle guvernéra Aleše Michla se „první pozitivní výsledky politiky nové bankovní rady dostaví na jaře a inflace začne klesat“. Na nízkých hodnotách by měla být za rok a půl. Viceguvernérka Eva Zamrazilová zase tvrdí, že na konci letošního roku bude inflace jednociferná.

Tak snad bude opravdu líp. Vše nejlepší do roku 2023!

Kam dál? Ochutnejte Finmag newsletter:

ZIMNÍ FINMAG JE TADY. NA CO SE TĚŠIT?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Najednou jsem měla pocit, že jsem už někdo jiný, že jsem ztratila sama sebe,“ přiznala Adéle Vopěnkové sběratelka umění Kateřina Havrlant, když spolu mluvily o jejím odchodu z Googlu.

FIN. Dominik Stroukal tvrdí, že se máme připravit na investiční žně • V kanceláři partnera ZDR Investments • Václav Podzimek: Do čeho investovat v roce 2023 • Robert Vlach o pravidlech růstu freelancerů • Roste cena děl po smrti jejich autorů? • Podle Petra Beny z Alzy dochází k pomalé evoluci kapitalismu

MAG. Nejlepší soukromá gymnázia v Česku • Mladé sítě pryč nepustí a staří žijí v digitálních ghettech, říká marketér Tomáš Jindříšek • Kokain, VHS i Flexaret spojuje jedno: Nejsou a nebudou • Na skialpech od čtyř dubů jezdí nejen beskydští fajnšmekři • Americký pickup RAM 1500. Dává smysl i na opačné straně oceánu?

Autor článku

Adam Štěpánek

Adam Štěpánek

Editor Finmag.cz. Začínal ve sportovních redakcích, poté se přeorientoval na byznys a jako redaktor a posléze editor působil na webech týdeníků Euro a Hrot. Zajímá se o zahraniční politiku a rád se nervuje u sledování svých oblíbených sportovních týmů, ať už ze světa fotbalu (i amerického) či basketbalu.