Naposledy vás z toho newsletteru zdravím já, Michal Kašpárek. Po šesti letech hledání chytrého čtení už mi to paradoxně začalo připadat trochu o zblbnutí, navíc nestíhám – v mé složce s články k přečtení je pořád konec léta. A za to si mě neplatíte. Čas přestat.
Udělal jsem si statistiky: od ledna 2017 do prosince 2022 jsem rozeslal 227 newsletterů s 2449 linky na 573 webů. Jediný text, na který jsem odkazoval dokonce třikrát, bylo wikipedické heslo o záhadném zmizení pěti kalifornských mladíků v únoru 1978. Takže tady ho máte počtvrté.
Newsletter z kuchyně Finmagu
Pravidelně pro vás přinášíme přehled chytrého čtení (nejen) na víkend. Protože dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu: nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.
Dál půjdu po žebříčku nejčastěji odkazovaných stránek, ze kterých vyřadím platformy Facebook, Medium, YouTube a Twitter. Ze zbylých oldschool médií vyberu vždy po jednom textu, který si po letech zaslouží vytáhnout na světlo: buď stále platí, nebo s ním mám spojené sentimentální vzpomínky.
- Finmag a Peníze.cz (338 odkazů). Hezky se mi vzpomíná na rozhovor, který vedli Jakub Jetmar, Ondřej Sliš a Aneta Martínková s chlapíky z nakladatelství Rubato: první díl, druhý díl. Pět bystrých lidí se k výměně názorů o knihách a společnosti sejde málokdy – a dojde i na naštvanou ženu.
- iRozhlas.cz a Český Rozhlas (146 odkazů). Varoval jsem, že budu sentimentální: povídání mého současného kolegy z datového týmu ČRo Honzy Bočka s Lenkou Waschkovou Císařovou o úpadku regionálních médií trhá srdce. Doteď si vzpomínám na svoje elévské měsíce v brněnské MFD v roce 2006: dvě jihomoravské mutace, osm stran, dvě strany o kultuře, speciály, v redakci přes deset lidí, dva editoři, skoro všichni měli hypotéky na docela hezké bydlení. Just wow. Nikdy se nevrátí pohádka mládí, ze všech pohádek ta nejhezčí.
- a2larm.cz (107 odkazů). Zatímco v roce 1989 všichni dělali revoluci, Milena Bartlová prala pleny. Zatímco se v roce 2022 hádáme o té nebo oné podružnosti, Milena Bartlová píše a mluví o klimatické krizi a postavení žen, a to stále z jakéhosi povzdálí, bez snahy zalíbit se partě, zvostra. Přeju jí vše dobré.
- Novinky.cz (78 odkazů). Když koukám do seznamu doporučených článků, vidím desítky zpětně docela zaměnitelných (ne že by snad špatných!) esejů Václava Bělohradského, Pavla Barši a Jiřího Přibáně – a mezi nimi velmi nezaměnitelný piece Anety Martínkové o ženské pop music a nové romantice: Jako bych byla vesmír a ty NASA.
- Aktuálně.cz (77 odkazů). Nejčastěji jsem odkazoval na články Davida Klimeše, který jako náš jediný komentátor dokáže bez výkyvů v kvalitě naplňovat všechna tři podstatná kritéria: vybírat důležitá témata, volit silné argumenty a psát rychle. Tady ale dám ještě jednou hlas Kláře Votavové a jejím mileniálským chmurám nad volební urnou.
- Deník Referendum (59 odkazů). Coby editor řeším, jak psát o klimatické krizi, zvlášť v souvislosti s katastrofami, jako bylo loňské tornádo. Radek Kubala mě tehdy přesvědčil, že princip předběžného popírání není na místě.
- New York Times (58 odkazů). Ještě jednou klimatická krize: mohli jsme jí včas zabránit, připomíná Nathaniel Rich ve vyprávení o tragicky promarněné dekádě.
- The Guardian (43 odkazů). Svět je doslova sestrojený pro muže a ženy to zabíjí, ukazuje autorka knihy Invisible Women Caroline Criado Perez. Nejpřehlíženější feministické téma v českém mediálním prostoru? Na příliš velké telefony nebo na příliš málo kapes na ženském oblečení nadávají ženy kolem mě velmi často, ale čtu o tom velmi málo.
- Respekt (37 odkazů). Díky blogpostu Lepší parkování jsem objevil Petera Bednára a ihned po dočtení se mu ozval, jestli nechce psát pro Finmag. Chtěl a propsal se k zasloužené slávě. Zrovna edituju jeho knihu o lepších městech, těšte se!
- Vesmír (28 odkazů). Jednou z definic pořádného bangeru pro mě je, že po něm člověku v paměti uvízne nějaký pojem. Například turbo-venkov.
- iHNed(28 odkazů). Na Hospodářky jsem masivně odkazoval v letech 2017 a 2018, kdy tam psával David Klimeš, Zuzana Válková nebo Kamil Fila. Od té doby se ale v newsletterech objevily jen dva odkazy. Připomněl bych rozhovor o umělé inteligenci s Michalem Pěchoučkem z VUT, protože mi zpětně přijde prorocký. Mimochodem, podstatnou část kódu potřebného pro spočítání těchto newsletterových statistik napsala GPT-3.
- Heroine (27 odkazů). Vtipný, jak si člověk u některých článků přesně vzpomene, kde je četl: rozhovor Gabriela Plesky s forenzní genetičkou Halinou Šimkovou mi zkrátil čekání na vyřízení nového řidičáku. A vzpomněl jsem si na něj ještě několikrát potom.
Ke kafi ku poslechu máme...

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté.
Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!
Na GitHubu najdete další statistiky, například pokračování pořadí nebo žebříček českých webů podle toho, jak dlouhé mají titulky. A na svůj web jsem přidal kouzelné tlačítko, které vás vezme na náhodný článek.
Tímto se tedy po šesti letech loučím. Děkuju za pozornost i za všechny tipy na články – můžete mi je posílat dál, číst nepřestávám. Newsletter Finmagu budete dostávat každý pátek i v novém roce, točit si ho budou Tomáš Wehle, Michal Hron, Adam Štěpánek či Gabriel Pleska (a přibudou i jiní). Ještě pořád stíháte někomu, koho máte rádi, k Vánocům předplatit papírový Finmag, Heroine nebo Football Club jako dárek. Ve Football Clubu téměř jistě napřesrok narazíte na další mou povídku a před příštími Vánocemi by měl být v knihkupectvích můj první román, Fosilie.
Mějte se báječně!
Kam dál? Ochutnejte Finmag newsletter:
- Čtení, které odpomůže od stresu. Máme pro vás Finmag newsletter
- Když netopýři vrčí jako metalisti. Zvířecí Finmag newsletter je zde
- Finmag newsletter je tu. Doporučili by vás vaši bývalí partneři a partnerky?
- Newsletterový switch Finmagu. O krizi, novém čísle i fenomenálním podvodu
- Fotbal a prachy, fotbal a smrt. Kopeme k vám nový Finmag newsletter
ZIMNÍ FINMAG JE TADY. NA CO SE TĚŠIT?
„Najednou jsem měla pocit, že jsem už někdo jiný, že jsem ztratila sama sebe,“ přiznala Adéle Vopěnkové sběratelka umění Kateřina Havrlant, když spolu mluvily o jejím odchodu z Googlu.
FIN. Dominik Stroukal tvrdí, že se máme připravit na investiční žně • V kanceláři partnera ZDR Investments • Václav Podzimek: Do čeho investovat v roce 2023 • Robert Vlach o pravidlech růstu freelancerů • Roste cena děl po smrti jejich autorů? • Podle Petra Beny z Alzy dochází k pomalé evoluci kapitalismu
MAG. Nejlepší soukromá gymnázia v Česku • Mladé sítě pryč nepustí a staří žijí v digitálních ghettech, říká marketér Tomáš Jindříšek • Kokain, VHS i Flexaret spojuje jedno: Nejsou a nebudou • Na skialpech od čtyř dubů jezdí nejen beskydští fajnšmekři • Americký pickup RAM 1500. Dává smysl i na opačné straně oceánu?