Čtení, které odpomůže od stresu. Máme pro vás Finmag newsletter

Gabriel Pleska
Gabriel Pleska | 18. 12. 2022 | 3 472
Finmagfotbalnewsletterpříspěvek na bydlení

Já vím, potřebujete všechno stihnout, příští týden už nikdo nebude mít na nic čas, pečete, smejčíte, stresujete se tím, že byste se neměli stresovat. Tak až si budete chtít trochu zaprokrastinovat, mám pár tipů. U spousty se budete stresovat taky, ale zas něčím jiným čili změna a odpočinete si.

Čtení, které odpomůže od stresu. Máme pro vás Finmag newsletter

Chcete Finmag Newsletter dřív? Přihlaste se k odběru a můžete ho mít v mailu každý pátek!

Zdroj: Shutterstock

Michal Kašpárek kdysi pro Finmag psal o zinech Islámského státu a al-Kájdy. Divím se, dovolím si parafrázovat jeho závěr, že je útoků tak málo. Protože ty časáky byly fakt cool. Jenže ve srovnání s publikacemi neonacistické sítě nebo ekosystému Terrorgram, to byl ještě slabý odvar. Mrkněte na ukázky, které na twitteru komentuje @mordieu, a mrkněte na analýzu, kterou k tomu doporučuje. Být naci a vykolejovat vlaky ještě nikdy nebylo tak cool. Jde to i bez Huga Bosse.

Když už jsem narazil na Michala Kašpárka – ten člověk vám bude zcela vážně tvrdit, že formule 1 je zábavná věc. Není a nikdo normální se na to nemůže dívat. Ale u Michalovy analýzy o vlivu a nevlivu vítězných genů na kariéry synů a vnuků slavných pilotů se normálně pobavíte. I kdyby to bylo jen nad tím, jak precizně se dá pracovat s daty a jak čtivě je interpretovat.

Newsletter z kuchyně Finmagu

Pravidelně pro vás přinášíme přehled chytrého čtení (nejen) na víkend. Protože dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu: nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

Bioplast, co se sám rozloží, tohle se nebojte zahodit. Jo, byli jsme nadšení, když jsme četli o biodegradabilních kompostovatelných plastech. Dneska jsou z nich nahlas nadšené firmy, které se chtějí prezentovat jako zelené a odpovědné. Jenže takový hit to není, často bioplasty vysloveně škodí. Třeba když skončí mezi klasickými plasty, je to sabotáž recyklace. Takže díky, že to na Ekonews zase jednou připomněli. Nenechejte si vymluvit marketéry díru do hlavy.

Tímhle se potěšte. Jistě, je to selfpromo. Ale stojí na datech. Jak velcí kopytníci dělají krajinu krásnou. Jenom tím, že v ní jsou, žerou a… – a kdo z vás to má? A je to kousíček, za humny.

Z našich luhů. Tedy z našeho vydavatelství

Zuzana Válková má na Finmagu pohříchu jen tři rozhovory. A ještě pro ně musíte do historie. Mrkmrk směrem ke kolegům v redakci. Pro Heroine teď sepsala průvodce libovolně staré ženy nevyžádanými radami, které ji čekají, až otěhotní. Je to pravdivé a napsané tak břitce, že se popadnete za břicho, ať už vám narostlo z čehokoli. Každá těhotná a extěhotná potvrdí.

Ovšem je to nic proti tomu, když děti „ještě pořád“ nemáte nebo pámbuchraň mít nechcete:

Můj tata kdysi vymyslel pěkný byznysplán. Nahrávku s řevem opilců si rád pořídí každý hospodský, aby bylo vidět, že v lokále je živo, aniž by se hosti museli vysilovat. Z podobného soudku (haha) je žánr reportáž z hospody. Pro nás starší, co máme rádi společenský život, ale účastnit se ho nás unavuje. Honza Kaliba vám na webu Football Clubu zpřítomní americkou hospodu během mistrovství světa ve fotbale. Dostanete chuť i na mizerné pivo. A aniž to Jan přímo říká, ukazuje, že na té hře prostě musí být něco speciálního, když se nakonec prosadí i v zemi, kde se dávno a hluboce etablovaly, zpopkulturněly a propletly s byznysem hry jinačí.

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté.

Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

 

Přímo z Finmagu bych rád vypíchnul nenápadný komentář o inflaci od Víta Hradila. Je to zvláštní pocit, když vám hospodářský analytik melduje, že posvátné číslo nefunguje a že sestavit rutinní komentář, když statistikové vyplivnou čerstvě spočtený údaj za minulý měsíc, vlastně moc nelze. Řada jeho kolegů ten samý den rozesílala do redakcí tradiční várku mouder a „mouder“, jako kdyby se ta procenta počítala za standardních okolností bez zásahů shora a pochybností o metodě.

A abych přihřál vlastní vývar, na Peníze.cz jsme pořídili novou kalkulačku příspěvku na bydlení, toho, který permanentně propaguje premiér Fiala: Nestyďte se, řekněte si o něj. Protože spoustu lidí v problémech nenapadne, že by se tahle pomoc mohla týkat jich, udělali jsme názorné, ilustrované příklady. A teda – vyšlo nám taky, že švarcsystémák se 70 tisíci za měsíc může dostat příspěvek 14 tisíc. Není to novinka, známá díra v systému, kterou snad málokoho napadne prolézat, i když je pořád větší. Taky by se asi člověk styděl na úřadě práce před někým, kdo tam úřaduje za dvacet pětadvacet měsíčně. Jenže digitalizace. Žádat se dá i na dálku. Představuju si protistátního živla, který z přesvědčení, že stát neumí hospodařit, ty peníze vybírá a posílá je na charitu.

Ale prosimvás, to je námět na povídku, doma to nezkoušejte, rozhodně to není investiční doporučení a tak.

Kam dál? Ochutnejte Finmag newsletter:

ZIMNÍ FINMAG JE TADY. NA CO SE TĚŠIT?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Najednou jsem měla pocit, že jsem už někdo jiný, že jsem ztratila sama sebe,“ přiznala Adéle Vopěnkové sběratelka umění Kateřina Havrlant, když spolu mluvily o jejím odchodu z Googlu.

FIN. Dominik Stroukal tvrdí, že se máme připravit na investiční žně • V kanceláři partnera ZDR Investments • Václav Podzimek: Do čeho investovat v roce 2023 • Robert Vlach o pravidlech růstu freelancerů • Roste cena děl po smrti jejich autorů? • Podle Petra Beny z Alzy dochází k pomalé evoluci kapitalismu

MAG. Nejlepší soukromá gymnázia v Česku • Mladé sítě pryč nepustí a staří žijí v digitálních ghettech, říká marketér Tomáš Jindříšek • Kokain, VHS i Flexaret spojuje jedno: Nejsou a nebudou • Na skialpech od čtyř dubů jezdí nejen beskydští fajnšmekři • Americký pickup RAM 1500. Dává smysl i na opačné straně oceánu?

Autor článku

Gabriel Pleska

Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává pro Heroine, Finmag i Peníze.cz. A pro ty už zase edituje.