Aktuálně.cz se na podzim vyšvihlo se speciály: po seriálu Česko společně vyšel longread Činžák o nájemním bydlení, doplněný jako vždy úderným komentářem Davida Klimeše.
V „mém“ Samizdatu se dozrává k finále stáž Kláry Filipové: měsíce rešeršovala, jak se českému zdravotnímu a sociálnímu systému nedaří vracet lidi po úrazech zpátky do života a proč se tak dlouho čeká na podporu. Před Vánoci ještě vyjde třetí díl o personální krizi posudkové služby.
Newsletter z kuchyně Finmagu
Pravidelně pro vás přinášíme přehled chytrého čtení (nejen) na víkend. Protože dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu: nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.
David Scharf psává o technologiích poučeně a s kontextem: Co čekat od Muskova Twitteru i celého Silicon Valley v nové éře?
Čtyři lidé, které rád poslouchám, se sešli k rekapitulaci znásilnění v české kinematografii. Bilanci zachraňuje Věra Chytilová.
Anglicky
Nový magazín s chytrým čtením Asterisk mi připomněl, že jsem trochu zapomněl na svého oblíbeného autora Scotta Alexandera. V Asterisku přesvědčuje, že (dobří) sommeliéři vínu opravdu rozumí a že senzační zprávy o neúspěších ve slepých testech jsou bulšit. Na svém blogu pak recenzuje životopis Johna von Neumanna a novou knihu patrona svatého efektivního altruismu Willa MacAskilla.
Ke kafi ku poslechu máme...

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté.
Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!
Elad Gil se na letošní boom šikovných nástrojů postavených na technikách umělé inteligence dívá z byznysové stránky.
Ryan Boudinot v zadumaném článku o apokalyptické imaginaci připomíná věc, která mi nikdy nedocvakla: na přelomu druhohor a třetihor se sice hromadně vymíralo (pravděpodobně) kvůli externí síle, předchozí velká vymírání však byla způsobená vnitřními procesy v biosféře. Je tedy klimatická krize přece jen konzervativní?
Seznamovací appky mají svoje nevýhody, například kamarádi a kamarádky nad 40 mi občas lkají, že jsou na nich neviditelní. A tak se někteří lidé vracejí k prostředku, který u nás proslavil František Fuka: vytvářejí si seznamovací webovky. Pobavil mě chlapík, který na své stránce má i reference bývalých přítelkyň. Velmi based.
Kam dál? Ochutnejte Finmag newsletter:
- Newsletterový switch Finmagu. O krizi, novém čísle i fenomenálním podvodu
- Fotbal a prachy, fotbal a smrt. Kopeme k vám nový Finmag newsletter
- 19 587 krátkých, 4694 s kroužkem, 105 s čárkou. Finmag newsletter je tu
- Padesát odstínů řeči. Finmag newsletter o jazycích, učení a mattonce
- Co nešlo a už jde, a co šlo a nejde už. Máme pro vás nový Finmag newsletter
ZIMNÍ FINMAG JE TADY. NA CO SE TĚŠIT?
„Najednou jsem měla pocit, že jsem už někdo jiný, že jsem ztratila sama sebe,“ přiznala Adéle Vopěnkové sběratelka umění Kateřina Havrlant, když spolu mluvily o jejím odchodu z Googlu.
FIN. Dominik Stroukal tvrdí, že se máme připravit na investiční žně • V kanceláři partnera ZDR Investments • Václav Podzimek: Do čeho investovat v roce 2023 • Robert Vlach o pravidlech růstu freelancerů • Roste cena děl po smrti jejich autorů? • Podle Petra Beny z Alzy dochází k pomalé evoluci kapitalismu
MAG. Nejlepší soukromá gymnázia v Česku • Mladé sítě pryč nepustí a staří žijí v digitálních ghettech, říká marketér Tomáš Jindříšek • Kokain, VHS i Flexaret spojuje jedno: Nejsou a nebudou • Na skialpech od čtyř dubů jezdí nejen beskydští fajnšmekři • Americký pickup RAM 1500. Dává smysl i na opačné straně oceánu?