Dům na tisíc let a počítač na deset, Finmag newsletter je tu

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 3. 7. 2022 | 4 510
ekologieenvironmentalismusFinmagnewsletterudržitelnost

Nabízíme další, tentokrát extra udržitelný, Finmag newsletter. Výběr čtení plus praktický návod, jak energii pro obé věci z titulku vyrobit šlapáním.

Dům na tisíc let a počítač na deset, Finmag newsletter je tu

Finmag Newsletter najdete každý pátek ve svém mailu. Kdo si počká, může si ho v neděli přečíst na webu

Zdroj: Shutterstock

Článků jsem tentokrát vybral hodně a ke všemu samé dlouhé. Je-li v tomto horku libo nějakou lehčí obsahovou přesnídávku, můžete scrollovat facebookovou skupinou Negativy z popelnice, obsahující převážně náhodné barevné diapozitivy dávných dovolenkářů a černobílé výcvaky městských chodců. Ocení pamětníci i zkouřená mládež.

Teď už k tomu čtení. Začneme netradičně rodičovským okénkem, protože vysvědčení: Přestaňte děti chválit a začněte oceňovat, nabádá psycholožka Monika Čuhelová na Heroine. A já ji za nás všechny křehké přechválené děti děkuji.

Newsletter z kuchyně Finmagu

Pravidelně pro vás přinášíme přehled chytrého čtení (nejen) na víkend. Protože dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu: nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

V červenci uplyne 200 let od narození Gregora Mendela, jehož význam připomíná ve Vesmíru Marek Orko Vácha. TL;DR: „Mendel spojil botaniku a matematiku. Proto taky jeho práce nebude dalších třicet pět let pochopena.“

Matěj Schneider na Voxpotu rekapituluje americkou konzervativní (kontra)revoluci posledních čtyřiceti let.

Spisovatel Ondřej Macl vyzpovídal v Revue Prostor tři lidi, kteří buď jedí jídlo z popelnice, nebo nejedí skoro nic. Stojí za vypíchnutí: odpad v kontejnerech může být majetkem obce a za jejich vybírání tedy riskujete pokutu.

Nemáte náhodou pole? Zemědělskou půdu u nás vlastní tři miliony lidí, tak se snad neptám od věci. Já jenom že tím svým políčkem můžete přispět k tomu, aby se z Česka nestala poušť, nebo aspoň ne příliš rychle. A co je na tom nejlepší: nevyžaduje to žádnou lopotu mezi brázdami, jen trochu papírování. Jak lán propachtovat moudře, poradí Zuzana Benešová.

Měli jsme tu posledně umělou inteligenci – a spolu s ní dvoje mrzení. Za prvé, systém rozesílající newsletter neschroupal praktickou ukázku algospeaku, místo kterého vám zřejmě přišel rozsypaný čaj. Za to pardon. A zároveň se senzační text z téhož newsletteru o kryptickém jazyku, kterým si pro sebe žvatlá model DALL-E, hodí doplnit skeptickým komentářem Dušana Janovského.

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté. Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

Anglicky

Zatímco udržitelné zemědělství není žádný čerstvý buzzword, permacomputing ano. Udržitelná výpočetní technika má skromnou wiki nabádající k uvážlivému hospodaření s technikou i výpočetním časem. Svůj příští laptop si mimochodem můžete vybrat podle toho, jak snadno jednou půjde opravit.

O udržitelné výstavbě už jste asi taky četli, co ale o výstavbě tak festovní, že přečká milénium? Hezký seriál o tom, jak (a kde!) postavit dům, který tu bude ještě 950 let po vás, vyšel na substacku Construction Physics.

Přemýšleli jste někdy o svých nohou jako o obnovitelném zdroji energie? Kris De Decker a Marie Verdeilová z mého oblíbeného sluncem poháněného serveru Low Tech Magazine ano: rotopedem si v pohodě nabijete telefon, s ohřevem vody to bude horší.

Adam Tooze ve Foreign Policy věští století patřící Africe.

Knižní tip: filozofka albánského původu Lea Ypi napsala krásný román o dětství v předrevoluční a porevoluční Albánii: Free: Coming of Age at the End of History. Doplňte – nebo se navnaďte – podcastem Novara Media a rozhovorem s Kate Kellawayovou. Říká v něm několik krásných vět o optimismu jako morální povinnosti a o svobodě jako vědomí, že můžeme splnit své závazky, jakkoliv těžké jsou.

Kam dál? Ochutnejte Finmag newsletter:

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.