Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Newsletter bez titulku? To je tak, když to svěříte umělé inteligenci

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 5. 6. 2022 | 1 komentář | 2 124
newsletterstrojový překladumělá inteligence

Požádal jsem umělou inteligenci o chytlavý titulek, ale šlo jí to hůř než malování a překládání. Na druhou stranu v tom byla lepší než v posuzování, kdo byl v hádce hovado. Máme pro vás přehled tipů na chytré čtení.

Newsletter bez titulku? To je tak, když to svěříte umělé inteligenci

Finmag Newsletter najdete každý pátek ve svém mailu. Kdo si počká, může si ho v neděli přečíst na webu

Zdroj: Shutterstock

Dobře zdrojovaný článek o klimatu je u nás pořád malým zjevením, ve zpravodajství zvlášť: Lukáš Marek při reportování o smrtící vlně veder v Indii a Pákistánu vysvětluje nebezpečí kombinace velkého vlhka a vysokých teplot, ba dokonce i teplot, které na papíře ještě nevypadají nijak hrozivě. Dohledal jsem k tomu českou kalkulačku pro výpočet teploty vlhkého teploměru – tak ať ji co nejdéle používáte jen ze zvědavosti, ne pro plánování cesty na nákup.

Česká společnost dostala svůj dashboard: Rozhlas a PAQ Research na webu Život k nezaplacení průběžně publikují aktuální data o ekonomické situaci domácností nebo náladě v nich. Dan Prokop o projektu popovídal v podcastu Josefa Šlerky. Dashboardu naopak přejme, aby co nejvíc politických rozhodnutí vzešlo z jeho údajů a co nejmíň z dojmů.

Newsletter z kuchyně Finmagu

Pravidelně pro vás přinášíme přehled chytrého čtení (nejen) na víkend. Protože dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu: nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

Hynek Trojánek připomíná starou věc: heslo „já přece nemám co skrývat“ narazí v okamžiku, kdy kvůli změně zákonů mít co skrývat začneme. Menstruační aplikace umějí být praktické pro své uživatelky – a v zemi s kriminalizovanými umělými potraty umějí být praktické i pro orgány činné v trestním řízení.

Pavla Hubálková se na Finmaguvyptává Ondřeje Bojara na jeho překladač i na umělou inteligenci obecně. Pěkné jsou pasáže o tom, jak lidi AI vlastně nerozumí, i proč by byla škoda nechat všechno překládání na ní: „Nadále platí a bude platit: Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem.‎ Znalost cizího jazyka přidává nový rozměr do života, protože se učíte nové vztahy mezi pojmy, které znáte v mateřštině.“

Anglicky

U umělé inteligence zůstaneme. Z testů systému pro generování obrázků z textových popisů DALL-E 2 vybírám ten na Less Wrong – je podrobný, plný ukázek a neopomíná oblasti, na které je systém zatím krátký. Těch je ale málo, a když přemýšlím, kdy mě naposledy jakákoliv technologická novinka související s médii tak ohromila, napadá mě Napster v roce 2000. I tohle má potenciál velmi rychle učinit vzácné věci snadno dostupnými a tím převrátit vzhůru nohama celé odvětví, tentokrát trh s grafikou a ilustračními fotografiemi.

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté. Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

Mimochodem, DALL-E 2 si vytvořilo jakési vlastní kryptické žvatlání. Všimli si toho a vysvětlují to Giannis Daras a Alexandros G. Dimakis, v twitterovém vláknu i lehce odbornějším článku.

Sám jsem si v posledních týdnech pár večerů hrál s jiným systémem od OpenAI, modelem GPT-3 pro generování textů. Udělal na mě dojem, i když ne takový jako DALL-E. Ale to může být klam. Za prvé mám na text o hodně vyšší nároky než na vizuály. Za druhé jsem našel zatím jediné praktické využití: pro několik párů v okolí jsem se umělé inteligence poptal na tipy na jméno na několikáté dítě v řadě, s přihlédnutím ke jménům starších sourozenců. Tipy to byly skutečně harmonické, nicméně benjamíni se zatím nenarodili, tak nevím, zda i vděčné.

(Tomuto newsletteru vymyslel model GPT-3 titulek Klima, umělá inteligence a jazyk: týdenní zpravodaj.)

Služba Are You The Assshole? se učila dávat rady do života na odpovědích ze subredditu Jsem já ten špatnej?, takže jí můžete popsat nějakou rozporuplnou vztahovou nebo společenskou situaci a ona vám řekne, co by na to řekli nezúčastnění lidé. Jde jí to hůř než dobrému psychoterapeutovi, ale zas líp než náhodnému borci v půjčovně loděk. (Ve středu a v pátek byla Are You The Asshole bez kreditu na běh systému, ale když zaplatíte dva dolary, bude moct poradit stu lidí.)

Článek Taylor Lorenzové o tom, jak uživatelé sociálních sítí ohýbají psaný i mluvený jazyk, aby jejich sdělení prošla přes automatické filtry závadného obsahu, vyšel už v dubnu, sám jsem si ale algospeaku všiml ve svých feedech až v posledních dvou týdnech.

𝐭σ נⓔ ⓞᗪⒺ 𝓜ě 𝔳šε𝔠𝓱𝕟o, 𝐏ř乇Jù 𝓟ě𝕂Ný νí𝐊ⓔη𝓭!

Kam dál? Ochutnejte Finmag newsletter:

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.