Zdražuje nám všechno, přesto žijeme v blahobytu. Newsletter Finmagu je tu

Michal Hron
Michal Hron | 15. 5. 2022 | 7 928
ČNBFinmaginflacenewsletter

Tak už ho známe, žábou na prameni bude po Jiřím Rusnokovi jeho rival Aleš Michl. Co tím asi prezident Miloš Zeman vzkazuje světu? Kolečko oběhlo kolegy a já mezi tím sbíral ty nelepší tipy pro vás. Něco mi už sice vzali, ale nezoufejte: tipů na zajímavé čtení mám furt dost.

Zdražuje nám všechno, přesto žijeme v blahobytu. Newsletter Finmagu je tu

Zdroj: Shutterstock.com

Nového šéfa České národní banky vezmeme hned zkraje, neděje se to přece jen často. Rusnok v jejím čele sedí už pěkných pár let a Michl v ní podle řady komentářů (třeba tady nebo tady) zřejmě udělá pěkný vítr. Jen ještě musí počkat, až mu hradní pán dovolí pár stejně smýšlejících poddaných.

Pěkný profil Michla sepsal Jiří Zatloukal pro Seznam Zprávy. pokud ale chcete opravdu nahlédnout do hlavy nového šéfa největší finanční instituce v zemi, na webu Finmagu vychází už několik let série netradičních rozhovorů, které s Alešem Michlem pořizuje Ondra Tůma při pravidelném novoročním běhu. Doporučuju!

Newsletter z kuchyně Finmagu

Pravidelně pro vás přinášíme přehled chytrého čtení (nejen) na víkend. Protože dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu: nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

Mezitím nám opět pěkně vyskočila inflace, takříkajíc nám pádí, už drahnou dobu je dvouciferná. Lukáš Kovanda se dění nebál nazvat rovnou „inflační smrští“, která výrazně zasáhne i střední třídu. Jinými slovy zdražuje všechno, i když vedou hlavně náklady na bydlení. V téhle souvislosti mě už dlouhou dobu trápí, proč že to vlastně pořád splachujeme pitnou vodou. Napadlo vás to taky někdy?

„Máme celou řadu plánů i s takzvanou šedou vodou, která odchází třeba z umyvadel a je možno ji opět po zpracování použít ke splachování WC. Splachujeme, stejně jako mnohé jiné evropské země, pitnou vodou, což je barbarství a v některých zemích, včetně třeba Izraele, kde vodou umí šetřit, se to dnes považuje za něco nepřípustného,“ řekluž v roce 2017 ministr životního prostředí Richard Brabec. „Žijeme ve vodním blahobytu, ten ale skončil,“ dodal. Změna ale jaksi nenastala…

Ano, ona to není zas taková sranda. Ano, stojí to dost peněz. Ostatně, tady naEkolistu si o jedné takové historické snaze můžete přečíst. No nic, tohle nevyřešíme, tak dál.

Skvělý projekt ke zvyšujícím se životním nákladům udělali dataři na iRozhlas.cz. Pro popis si vypůjčím jeho anotaci: „Kromě nárůstu příjmové chudoby projekt ukazuje, že narostl počet domácností extrémně zatížených výdaji na bydlení (z 22 na 28 %) i těch, kterým zůstává po uhrazení bydlení a jídla jen 100 korun na člověka na den. Zasaženi jsou samostatně žijící důchodci i chudé rodiny. Například příspěvek na bydlení přitom pobírají jen čtyři procenta populace, přitom na něj může dosáhnout téměř každý pátý.“

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté. Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

A jen taková odbočka: také jste slyšeli tu hojně šířenou myšlenku Karla Marxe, že primitivní společnosti byly přirozeně rovnostářské, tedy že jim vlastně vládl komunismus? Na Aeonudost dobře popsali, proč je to holý nesmysl.

Z trochu jiného ranku: hrozba atomové války je aktuálnější než kdy dřív, píše na Finmagu s fokusem na ekonomické dopady takového barbarského činu Marek Hudema. Jestli si ovšem myslíte, že lidstvo jaderným útokem končí, mýlíte se. Horší je to, co by přišlo poté…

Ukrajinci zatím dál s masivní podporou Západu čelí na svém území ruské agresi. Ti, kteří utekli a přišli do Česka, se úspěšně integrují na českém pracovním trhu. Jazyková bariéra ovšem stojí za tím, že i študovaní inženýři stojí někde za pásy, upozorňuje v Deníku N Iva Bezděková. Přejme si, aby se to změnilo, jinak tu naši ekonomiku fakt nenakopneme.

Co mě hodně baví, je projekt zakladatele Jablotronu a miliardáře Dalibora Dědka. Přes jeho e-shop si můžete „koupit“ zbraně, které pošlete „jako dáreček Putinovi a jeho poskokům“ na Ukrajinu. „Peníze potom přímo jdou na účet ukrajinské ambasády a ve spolupráci s lidmi z českého ministerstva obrany se následně nakupují příslušné produkty, které ukrajinská armáda potřebuje,“ vysvětlil Vláďovi Vokálovi na iDNES.cz Dědek.

Slyšeli jste už někdy o perovskitu? Tyhle krystaly mají být doslova revolucí v solární energetice. Slibují mnohem vyšší účinnost, ale problémem je jejich stabilita. I tady se ale zdá, že se to lepší. Na tyhle nadějné technologie – game changery – se hodlám brzy u nás na webu podívat blíž.

A jestli jste snad mysleli, že vás ušetřím tipů z BBC, mýlili jste se. Protože tenhle pohled na bývalé sovětské vojenské jaderné základny v Polsku je dechberoucí. Anebo pojednání o tom, proč naši předci měli větší mozky než my. Prozrazovat nebudu...

Kam dál? Ochutnejte Finmag newsletter:

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Michal Hron

Michal Hron

Šéfredaktor webu Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů, ale i čisté nedotčené přírody. Po krachu vydavatelství Mladá fronta přešel do Finmagu z týdeníku Euro, předtím vedl sdruženou domácí redakci Hospodářských novin, Aktuálně.cz a iHNed.cz a působil jako editor zpravodajství na portálech iDnes.cz a Novinky.cz.