Bude mít dřív Rusko mamuty, nebo Amerika moderní elektrickou síť?

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 8. 5. 2022 | 5 051
FinmagnewsletterRuskotipy

Je lepší životní cestou zkoušet štěstí v sérii malých projektů, nebo obětovat všechen čas osídlováním Sibiře zvěří z doby ledové? Napište mi do komentářů.

Bude mít dřív Rusko mamuty, nebo Amerika moderní elektrickou síť?

Zdroj: Shutterstock.com

Netradičně začnu filmovým tipem: ze všeho, co jsem za poslední měsíc četl, viděl a slyšel, na mě totiž největší dojem udělal dokument Pleistocenní park uvedený na Academia Film Olomouc a dostupný na DAFilms.cz. Ruský geofyzik Sergej Zimov se na březích řeky Kolymy pokouší obnovit ekosystém, který byl na Sibiři naposledy v době ledové: louky spásané obřími stády obřího dobytka. Spočítal si totiž, že kdyby permafrost udusávaly statisíce bizonů, tál by pomaleji.

Celé dvě hodiny sledujete, jak se mu nedaří do Ruska dostat první malé stádo, jeho kuču nicméně neopouští vizionářské nadšení. Všechno bude, i mamuti budou. Velký příběh s parametry antické báje, zábavně natočený.

Newsletter z kuchyně Finmagu

Pravidelně pro vás přinášíme přehled chytrého čtení (nejen) na víkend. Protože dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu: nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

Na východě zůstaneme. Deník Referendum vytáhl starší esej Lizy Alexandrovové-Zorinové Rusko na pokraji nervového zhroucení. Ambicí je tu sice cosi jako popis ruské duše a já na tyhle národní duše moc nevěřím, nicméně esej stojí za přečtení už jen kvůli připomenutí šikovných pojmů „naučená bezmoc“ a „přeskokové chování“. Do podobného tématu se z opačné, tedy exaktní strany pouští Honza Boček s vizualizacemi Kristi Zákopčanové: Rusové se bojí odpovídat pravdivě, výzkumníci proto zjišťovali podporu války lstí. I tak vyšla nadpoloviční.

Eva Bobůrková se ve Vesmíruvyptává imunoložky Heleny Tlaskalové-Hogenové na lidský mikrobiom a jeho vliv na zdraví a duševní pohodu. Dojde i na fekální transplantaci.

Příběh Nely Moravcové připomíná na Heroine Barbora Postránecká. Ve výloze ve Štěpánské ulici v Praze ve čtvrtek skončila výstava Co jsme měli na sobě, než nás znásilnili, zde tedy neuvádím jako pozvánku, ale jako záznam dobrého nápadu. Poslední text, který se dotýká znásilnění, tentokrát z perspektivy věřících snažících se nenadělat svými pro-life postoji víc škody než užitku: O mezích konzervativní etiky a milosrdenství Ondřeje Bratinky. „[J]indy oprávněná konzervativní skepse se stává svou vlastní karikaturou.“

Anglicky

Všem, kteří mi kdysi v anketě zaklikli, že čtou raději česky, po nějaké době opět připomínám existenci překladače DeepL.

Jak scammeři napálili experta na rozpoznávání scamů. Vychcané opice!

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté. Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

Jako každý rok, i letos vydává Václav Smil novou knihu. Jmenuje se Jak svět doopravdy funguje a za New York Times se na ni ptal David Marchese. K plánům přechodu na nízkoemisní energetiku je Smil kritický správným, tj. konstruktivním způsobem: klimatická krize je hrozba, ale jak chcete mluvit o uhlíkové neutralitě, když nemáte ani rozvodnou soustavu, která by distribuovala elektřinu ze solárů?

Když Pipi Dlouhé punčoše nabízela lékárnice mastičku, aby ji přestaly trápit pihy, Pipi odpověděla, že ji její pihy netrápí. Mark Dominus to má podobně se svou poruchou pozornosti. Ta má sice v názvu „disorder“, ovšem na rozdíl třeba od deprese většina trápení nás lidí s AD(H)D nepřichází z nitra, ale z konfliktů se světem nepřipraveným na naše mozky. Volně související odpověď z „poradny“ Ayeshy A. Siddiqiové: jak se vyrovnat s léty „ztracenými“ před diagnózou a úspěšnou léčbou psychické poruchy či nemoci?

Filip Hráček, nyní již bývalý dlouholetý zaměstnanec Googlu, dělá spoustu fajn věcí. Jednou z nich je web The Self-Improving Developer, pro který napsal i cosi jako stručný návod na úspěšnou kariéru. Zkoušejte štěstí v sérii malých sázek!

Kam dál? Ochutnejte Finmag newsletter:

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.