Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Jak by vypadal bojkot ruského plynu a jak epidemie z laboratoře

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 19. 3. 2022 | 3 696
FinmagnewsletterRuskoUkrajinaválka

Pravda a láska nakonec zvítězí, čekání si ale zkrátíme čtením spíš neveselým. Chytré čtení (nejen) na víkend je tu.

Jak by vypadal bojkot ruského plynu a jak epidemie z laboratoře

Zdroj: Shutterstock.com

První drobné pozorování: lidé byli v prvních dnech války tišší jako naposledy před dvěma lety, za první vlny covidu. Na ulici, v MHD ani hospodě nikdo prvních pár dnů nemluvil hlasitěji než polohlasem. A decibely se podle mě na předválečné hodnoty pořád nevrátily.

Druhé drobné pozorování: strašně těžko se hledají slova. Nemyslím to jako frázi, co se lepí k retweetům fotek zkázy. Každý den trávím hledáním slov aspoň čtvrt hodiny. Jednak za to může nevyspání. Jednak to, že jsem v žádné učebnici angličtiny nenarazil na obraty pro válečnou korespondenci.

Ke kafi tradiční výběr Finmagu

Chytré čtení na víkend

Dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu. Nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru. 

Čtení na víkend

Píšu si s pár lidmi z Ukrajiny a s jedním z Ruska. Jak se mám s někým v takové situaci loučit? „Best regards?“ (Co to vůbec znamená?) „Take care?“ (Rada k nezaplacení.) „Glory to Ukraine?“ (Připadám si jako Marek Vít v dresu Barcelony.) Všechno je najednou prázdný, patronizující nebo zkrátka blbý.

Blbý je i o někom napsat, že je pro mě „objevem téhle války“, nicméně tenhle newsletter bude takových postav plný. První je bezpečnostní analytik Michal Smetana: mluvil v Kolapsu nebo v Salonu Práva.

Autory sedm let starého článku Rusové proti Rusům: Země v nevyhlášené občanské válce naopak znám, pracuju s nimi – tuhle věc jsem ale neznal a přijde mi pořád aktuální.

Vojta Boháč se vrátil z Ukrajiny a na Voxpotu po sérii reportáží vydal dopis Rusky, která popisuje svůj současný život a přemýšlí, co bude dál.

Války se částečně dotýká i Petr Vidomus, který na Finmagu píše o geopolitice bitcoinu.

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté. Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

Mediálním formátem roku jsou twitterová vlákna. Mnoho zajímavých, často psaných chytrými lidmi přímo z Ukrajiny nebo Ruska, na svém osobním facebooku překládá (nebo publikuje v překladu jiných) Viktor Janiš.

Anglicky

Další objev: začal jsem pravidelně číst newsletter historika Adama Tooze: v posledních týdnech psal o finanční kondici východoevropských zemí, o infrastruktuře, státu a protistátních protestech blokujících infrastrukturu a hlavně o tom, jak by reálně vypadal německý bojkot ruského plynu.

Jessica Wildfirová si myslí, že Putin už vyhrál, jen si to nechceme připustit. Má přesvědčivý argument: Rusko je příliš velké a příliš oplývající přírodními zdroji na to, abychom ho mohli nechat padnout. General Motors planety.

Rád bych zakončil něčím povzbudivým, ale bohužel. Sam Harris měl v podcastu Roba Reida a Kevina Esvelta, kteří varují před publikováním genomů desetitisíců potenciálně rizikových patogenů. Lidí, kteří by s nimi dokázali naložit jako s receptem na umělou pandemii, je prý na světě nebezpečně mnoho. Podobně alarmistický je článek z Nature: umělá inteligence urychlující hledání léků může zároveň urychlovat vývoj biochemických zbraní.

Kam dál? Ochutnejte Finmag newsletter:

Zbrusu nový Finmag

Finmag prosinec 2021Zdroj: Finmag

Kdo čte, nekrade. „Ta firma stála a padala na Harrym Potterovi,“ vzpomínají Silke a Jaroslav Horákovi, jak kupovali nakladatelství dětské knihy Albatros. Pak z něj udělali miliardový nakladatelský dům.

FIN. Fake it till you make it. Jak lžou startupeři na lovu investic • Zuri. Žádný rozjezd: letadlo Michala Illicha letí přímo vzhůru • Viceguvernér ČNB Marek Mora o evropské bankovní unii a bankovní suverenitě • Koupit místo iPoda akcie Applu, jste v balíku. Jenže…

MAG. Jakub Žofčák píše, jak Alexej Pažitnov nevydělal na Tetrisu. Programoval totiž v pracovní době • Markéta Hronová s Ondřejem Štefflem o čtvrtisícileté školní setrvačnosti • Constantin Kinský z investičního bankéře hospodářem, který sází duby

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.