Proč je Ukrajina chudá a Green Deal málo radikální

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 20. 2. 2022 | 7 692
Finmagnewsletter

Taky se podíváme na problémy holek s ADHD a novinářů placených společenským statusem. Další dávka chytrého čtení (ne)jen na víkend v podobě pravidelného newsletteru Finmagu je tu.

Proč je Ukrajina chudá a Green Deal málo radikální

Zdroj: Shutterstock.com

Ondřej Slačálek ve své kritice evropské ho Green Dealu z levicových pozic nakládá úplně všem kromě Jana Kellera. Pěkná pitva líbivých frází o modernizaci a příležitosti konečně dohnat Západ.

Mám rád rozhovory se známými lidmi vedené o něčem úplně jiném, než čím jsou ti lidé známí: Aneta Martínková porozprávěla se sociologem Danem Prokopem o muzice.

Taky rád čtu o řemeslech, kterým nerozumím. Je v tom cosi konejšivého, pseudoproduktivního, dopamin produkujícího. Na Frontmanu se ptali českých hudebníků a hudebnic na jejich nejoblíbenější syntetizátory a pluginy, dohledáváním videí se dá krásně zabít den.

Když zmiňuju dopamin: Jiří Pasz pokračuje svůj seriál o ADHD na Heroine článkem o projevech poruchy soustředění u žen.

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Anglicky

Proč je Ukrajina tak chudá? Noah Smith ukazuje na mocné oligarchy, kteří nepustili do průmyslu konkurenční zahraniční kapitál.

Michael D. Makowsky upozorňuje na potíž s obory, ve kterých je málo peněz, zato hodně společenského statusu. Nelituje přitom ani tak samotné novináře a spisovatele, jako společnost, jejíž novináře a spisovatele vedou ekonomické podmínky buď k papouškování korektních frází, nebo naopak k vypouštění co nejprovokativnějších s*aček. V Česku má ten samý problém jeden velmi patrný dopad: názorové rubriky opanované Husákovými dětmi, specificky syny, kteří mají rozdávání mouder jako koníček spojený s večerní lahvinkou.

Volnou asociací mi to připomnělo starší esej Arthura C. Brookse o profesních sešupech a jak jimi projít se ctí.

Na sněhu, nebo na blátě? Vybrat dějiště zimních olympiád bude pořád obtížnější, ukazuje na grafech Natalie L. B. Knowlesová.

Hodnotoví investoři a krypto: hodíme se k sobě, miláčku? S trochou rešerší ano.

Nenechte své peníze spát aneb Kdo hýbe miliardami v Česku

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czShutterstock/Finmag.cz

Kam dál? Finmag newsletter:

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.