Kdo nás letos potrápí? Nenažraná inflace, zlolajné úřady i ceny energií

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma | 23. 1. 2022 | 3 895
Bitcoinekologiefinanční gramotnostnewsletter

Rok 2022 není jen rok dvojek, ale i větších výzev. Hlavně pro naši peněženku. Nečekejte pomoc státu ani spásu alternativních řešení. Další porce chytrého čtení na víkend je tu.

Kdo nás letos potrápí? Nenažraná inflace, zlolajné úřady i ceny energií

Zdroj: Shutterstock.com

Jak moc nás potrápí inflace, jaké jsou hlavní výzvy naší ekonomiky, proč se musí Češi zlepšovat ve finanční gramotnosti a schopnostech investovat, jsem si povídal v tradičním (už devátém) novoročním běhu s členem bankovní rady ČNB Alešem Michlem.

Nad letošními výzvami Česka se v eseji s názvem Těžký rok 2022 zamýšlel v SalonuPráva sociolog Daniel Prokop. Kdo nečetl, měl by dohnat.

Hodně se mluví o nemovitostním trhu. Jukněte na realitní portály: předpovědi stagnujících cen bytů a domů ze začátku pandemie mířily stejným směrem jako pokusy českých hokejistů na posledních turnajích. Vedle!

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Jestli je pro nás dobře, že tu ceny nemovitostí rostou v rámci Evropy rekordním tempem, polemizují Jan Novotný v E15 a Táňa Zabloudilová v Alarmu. Kvůli centrálním bankéřům se zvyšují i úroky hypoték. Se zpřísněním podmínek pro ty, co o ně žádají, to znamená další propad dostupnosti vlastního bydlení.

Už je ti teplo, děvenko?

Mrzne, až praští. Hodně lidí se ale kvůli drahým energiím snaží topení moc nezapínat. Vyhlídky na lepší zítřky bohužel nejsou. Na začátku roku psal náš komentátor Pavel Jégl, že evropská energetika je postavená na hlavu. A Česko se kvůli své energetické (ne)koncepčnosti ještě pořádně zapotí (proti zimě to ale nepomáhá). Hlavní příčiny vysvětluje v rozhovoru pro Český rozhlas Dana Drábová.

Obsáhlý blok o energetice bude i ve Finmagu, který vyjde v půlce února. Těšit se můžete na rozhovor s Michalem Šnobrem, článek o emisních povolenkách od Dominika Stroukala, analýzu vodíkových aut od Vojty Dobeše a další podstatné texty.

Nahnuté to není jen se zdroji energie. Když nebude ropa, zůstaneme doma a vezmeme si svetr. Když nebude lithium, nekoupíme Teslu. Ale jak nebude fosfor, tak se nenajíme... Zajímavý rozhovor s ekologem Petrem Pokorným vyšel na Ekolistu.

Úřední šimlání

Chcete podat daňové přiznání online a s předstihem? Web Finanční správy hlásí aktualizaci systému. A když si Twitter postěžoval, že aktualizace trvá už tři dny, úřad přispěchal s „uklidňující“ odpovědí. Aktualizovat se bude do druhé půlky února. A nemyslete, že tedy rychlíci můžou přiznávat postaru na papíře. Kdo povinně přiznává elektronicky, holt si počká na budoucnost. Však jsme country for the future, ne?

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté. Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

Že to není slavné ani s jinými úřady, to člověk skoro předpokládá, ale i tak vás článek Saši UhlovéAlarmu o fungování úřadů práce uvrhne do deprese. Až trochu přejde, představte si, že bychom najednou měli třeba dvakrát nebo třikrát větší nezaměstnanost. A deprese je zpátky.

Michal Kašpárek na Seznam Zprávách ukazuje, proč Ministerstvem financí tak opěvovaná paušální daň není žádná výhra. Podnikatelům život spíš komplikuje, než zjednoduší.

Letem světem

Co může být slabé místo Elona Muska v závodě o mistra světa v elektromobilitě? Podle Wall Street Journalu je to Čína. Bez ní to bude pro Teslu hodně těžké. Zvítězí řeč peněz, nebo řeči o lidských právech? Nevynechejte ani článek Vojty Dobeše, který se nad motivacemi nejbohatšího člověka planety na Finmagu rád zamýšlí.

Pokud místo masa baštíte jeho napodobeniny, možná pomáháte planetě. Ale svému zdraví ne. The Conversation upozorňuje, co všechno a v jakém množství se do náhražek musí nacpat, aby maso připomínaly. Impossible Burger má stejně nasycených tuků a kalorií jako BigMac.

Zajímavá úvaha Jakuba Jetmara o tom, jestli a jak jde americká témata vztahovat k tuzemskému dění, vyšla na Mediáři.

Jestli se zajímáte o krypto a máte volnou půlhoďku, pusťte si debatu Josefa Tětka a Jakuba Vejmoly, kteří na Investičníweb.cz povídali o bitcoinu a jeho vyhlídkách (nejen) pro rok 2022.

A pokud jsou pro vás investice do kryptoměn či NFT obrázků málo zábavné, máme pro vás neobvyklou alternativu. Pořiďte si čuníka a naučte ho kreslit, třeba se z vás stanou boháči.

Kam dál?

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách. Vedl cestovatelský server Tripzone.cz. V roce 2010 začal psát pro finanční portál Peníze.cz, v roce 2015 se stal šéfredaktorem časopisu Finmag a od roku 2021 šéfuje i webu Finmag.cz. V listopadu 2021 převzal vedení projektu Football Club. Když zrovna neťuká do klávesnice, běhá s dětmi po lese, poslouchá audioknihy, sedí na Letné (na pivu a na fotbale) nebo cestuje po Evropě.