Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Už jste dnes poděkovali za tekuté vnější jádro Země?

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 9. 1. 2022 | 2 970
kryptoměnynewsletter

Spolu s umělými sladidly je totiž jedním z řady z věcí, za které bychom měli být vděčnější. Dále ve výběru: byznys s hudební nostalgií a nová politická osa buldozeři-vetokrati. Chytré čtení (nejen) na víkend je tu.

Už jste dnes poděkovali za tekuté vnější jádro Země?

Zdroj: Shutterstock.com

A tak si pogratuluju: kolem datové pouti po reformě psychiatrické péče jsem měl tu radost motat se jako editor. Důležité téma a nebojím se říct ultra deep zpracování.

A tak si pogratuluju ještě jednou: v listopadu jsem dopsal draft románu, navzdory všem pandemickým těžkostem. První zásadní hack: psát hodinu každý den, za rok to udělá hezkých 60 tisíc slov. Druhý zásadní hack: mít manželku, která se bude tu hodinu starat o děti. O tom, jak důležité pro psaní (a jakoukoliv jinou duševní práci) je mít (doslova i obrazně) pokoj a jaké nerovnosti v tomhle ohledu ve společnosti stále přetrvávají, píše na Heroine Klára Vlasáková.

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Heroine ještě jednou: Michelle Losekoot popisuje svoje zkušenosti s programem hostitelské péče, který organizuje Organizace pro pomoc uprchlíkům. A popisuje je vzorně sebereflexivně: „Z určitého filozofického pohledu je pomoc vlastně krádež.“

Polský sociolog a kulturolog Jan Sowa je moudrý jako sova: „Často říkáme, že demokracie znamená parlamentarismus, a také, že znamená vládu většiny. Ale parlamentarismus není vláda většiny, je to vláda těch nejlépe zorganizovaných a nejodhodlanějších menšin.“

Na webu ČT Art zkompilovali archivní reportáže z českých nudapláží. Jednou z nejpříjemnějších loňských novinek pro mě bylo dojet si na kole z centra Brna na přehradu, všechno shodit, zaplavat si a pak zase šlapat zpátky do města. Tak jsem si teď řekl, že bych mohl k české historii nudismu a naturismu nastudovat víc a naservírovat vám to tu, jenže! V knihovně nic. V digitální knihovně nic. V databázích diplomek taky nic. Pokud mi nějaká práce unikla, laskavě prosím o tip, a pokud skutečně žádná zatím nevznikla, laskavě prosím o její napsání.

Anglicky

Natalie Wolchoverová toho ví hodně o Webbově teleskopu a nebojí se zeptat.

Přes bizarní seznam podceňovaných věcí, za které můžeme být vděční, jsem objevil blog Dynomight. Neméně zábavný je post o tom, o čem se nemluví. Banálnější, ale v těchto dnech testujících naše novoroční předsevzetí pořád praktický je návod na běhání bez bolesti.

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté. Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

Paul Butler byl k myšlence, že by tržní hospodářství systematicky vytvářelo úplně zbytečná zaměstnání, nejprve skeptický. Herní model „play to earn“ mu vyjevil, že měl David Graeber s prací nahovno přece jenom pravdu.

Grafton Tanner píše o miliardovém byznysu s hudební nostalgií. Žánr spotifycore jsem neznal.

Lyn Aldenová obsáhle porovnává blockchainy fungujícími na principech proof of work a proof of stake. Celý její investiční blog je plný takhle vyfutrovaných textů, byť víc o akciích a ETF než kryptoměnách.

Vitalik Buterin razí novou politickou osu: buldozeři vs. vetokrati. Chytlavé. V malém měřítku (městské části, obce, kraje) jsem buldozer, ve větším (státy, federace, OSN) vetokrat.

160 STRAN FINMAGU

Finmag prosinec 2021Zdroj: Finmag

Asi jsem vymyslela produkt. „Chtěla jsem si ušetřit práci,“ řekla Michalu Hronovi Simona Kijonková, když se ptal, jak se narodila Zásilkovna. Práci si přidělala, ale že to stálo to!

FIN. Dobro za vaše prachy. Dominik Stroukal o háčcích odpovědného investování • Petr Němec: ke komu milostivé léto není milostivé • Zdeněk Mihalco z Nadace Via o chuti dávat na charitu • Josef Tětek o bitcoinu jako „penězích zločinu“ • Top 5 světových filantropů • Velký speciál o e-commerce

MAG. Téma čísla: roboti • Pavel Jégl představuje všechny typy dnešních robotů • Vojta Dobeš: roboauto, co řídí samo, jen tak nebude • Michael Durčák a české robotické startupy • Ondra Tůma o robotických investičních poradcích • Kateřina Horáková o filmech, kde lidstvo zápasí s robotstvem

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.