Hurá do metaversa, volby se blíží! Chytré čtení (nejen) na víkend

Michal Hron
Michal Hron | 22. 8. 2021 | 2 336
AfghánistánApplenewslettervolby

Afghánistán je jeden velký průšvih, ale Jan Hamáček si skrz něj neváhá vyřizovat politické účty. A na sítích té špíny koluje už mnohem víc. Vítejte v předvolebním Česku, které naštěstí skrývá víc než jen českou politiku.

Hurá do metaversa, volby se blíží! Chytré čtení (nejen) na víkend

Zdroj: Shutterstock.com

Ne, dnes to nebude jen přehlídka předvolebních hrůz, nebojte. Jak moc peprná ale je, ukáže třeba tenhle přehled od Josefa Šlerky na webu Investigace.cz. Na koho strany míří? A co na sítích prodávají? Varování: Blicí pytlík nutný!

V příštích týdnech vám na Finmagu naservírujeme také pěkný předvolební speciál. Ptáme se jednotlivých stran (některé se tvrdošíjně schovávají za koalicemi) na klíčové ekonomické otázky dneška. Občas to stojí za to...

Do té doby tu máme experty jiné. Třeba ty, kteří poradí paní Jaroslavě, jak uchránit před nenažranou inflací zbytečný milion (než ji začne ještě víc uměle přifukovat centrální banka). Do polštáře, nebo na „spořák“? Hezky pěkně do vytříbeně namixovaného investičního portfolia. Snad má paní Jaroslava aspoň obchodku…

(PS: Přitom stačí kupovat lego...)

Děs běs

Tak tady asi čekáte Afghánistán. A já vám ho dám. Ondřej Stratilík nejenže posledně naprosto trefně vyhmátl „český Vietnam“, ale teď navíc zanalyzoval, co vlastně celá ta situace znamená. Pěkné čtení (a především pěkná budoucnost) to rozhodně není.

Ke kafi tradiční výběr Finmagu

Chytré čtení na víkend

Dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu. Nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

Ostatně, co taky čekat, když Tálibánu tak nějak dobrovolněodevzdáme vojenskou techniku za miliardy. Není pak divu, jak na tuhle dvacetiletku vzpomínají američtí veteráni (nebo tady). A ten Hamáček? Tenhle tweet snad mluví za vše…

Rozšířil se nám tu takový nešvar: každý týden aspoň jedna studie na téma elektromobility. Tak jsou, nebo nejsou ekologické? A jsou, nebo nejsou budoucnost? Vedle výborného komentáře Vojty Dobeše v novém tištěném Finmagu (právě na stáncích!) je to třeba tenhle příklad.

Jisté je, že budoucnost to je. Německo (EU) rozhodlo… Proč vám to ale může být buřt, to už Vojta okomentoval dřív.

Korporáty a metaversum

Orwellovský svět je zas o kus blíž. Apple oznámil, že začne dělat, co jiní dělají už dávno: lustrovat vaše fotky. Rozdíl je ovšem v tom, že na to jde jinak. Zprávy se sice různí, ale jisté se zdá, že novodobého špeha dostanete rovnou do telefonu či tabletu. Zločincům (nebo spíš úchylům) sice možná zatrne, ale slovy kolegy Plesky: Zkus si teď vyfotit vlastní dítě ve vaně!

Naštěstí se takové situace (snad!) bát nemusíme, jak vyplývá z téhle analytickérozborky na iRozhlasu. Současně tu ovšem Jan Cibulka upozorňuje na jiná rizika a možnosti zneužití. Že se tím opět plíživě posouvá hranice mezi zájmy „všeobecného dobra“ a právem na soukromí, o tom za mě není pochyb. Ať si Erik říká, co chce…

Ale to není všechno. Představte si metaversum v područí Marka Zuckerberga. Máte? A taky vám z toho naskočila husina? A nebo jen zkrátka nevíte, co to metaversum vlastně je? Tady si to přečtěte na Lupě. Taky budoucnost, brrr...

A korporáty ještě jednou: Google zvažuje, že svým zaměstnancům pracujícím z domu sníží platy. No bodejť, když už firma ušetří za vodu, kafe a elektriku, tak proč ještě nesnížit platy zaměstnancům, kteří to za ní platí...LOGIC! Jinak než snahou nahnat lidi zpět do kanceláří (jak o ni mluvil ve Finmag podcastu Radim Bajgar) to snad vysvětlit nejde.

A ještě vypíchnu pár věcí, které zaujaly: Vyplatí se vstávat ráno, abyste odvedli víc práce? Sestry z Heroine mají odpověď. Že Seznam feed boostuje obskurní weby, které ani netvoří vlastní obsah, zatímco jiné často ignoruje. Či že na Heroině najdete recenzi videohry (!) Svoboda 1945, jejíž tvůrce vyzpovídal pro FinmagDavid Křída.

Tak zas příště...

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Michal Hron

Michal Hron

Šéfredaktor webu Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů, ale i čisté nedotčené přírody. Po krachu vydavatelství Mladá fronta přešel do Finmagu z týdeníku Euro, předtím vedl sdruženou domácí redakci Hospodářských novin, Aktuálně.cz a iHNed.cz a působil jako editor zpravodajství na portálech iDnes.cz a Novinky.cz.