Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Samá z/Země, žádná hlína. Chytré čtení (ne)jen na víkend

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 18. 7. 2021 | 1 179
newsletter

Michal Kašpárek vybírá odkazy, které se motají převážně kolem z/Země – od ekonomů do ní zakopaných, přes inteligentní les z ní vyrůstající až po divoké úkazy v její atmosféře.

Samá z/Země, žádná hlína. Chytré čtení (ne)jen na víkend

Zdroj: Shutterstock.com

Jakub Jetmar na Heroiněpřibližuje pozoruhodný výzkum společnosti STEM Jedna společnost – různé světy. Proč jsou na sebe lidi „mimořádně tvrdí a nelítostní“, Esterko? Hledejme za tím kult zásluhovosti.

Do snahy novinářů honem honem zdůraznit, že teplejší klima nemusí nutně znamenat více tornád, se opřel Radek Kubala, který volá po nahrazení principu předběžného popírání principem předběžné opatrnosti. Víc energie v atmosféře znamená víc problémů, ať už budou mít jakoukoliv formu.

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Peter Bednár ve svém podcastu o parkování nakládá tempem, které neuvidíte ani ve Znojmě po sklizni okurek.

Jiří Sádlo napsal pro Vesmír tak poutavý článek o různých způsobech adaptace rostlin na lesní požáry, až jsem z toho dostal chuť hrát si se sirkami.

Tipy na výlet a kdo ví, třeba i na nápadité rande: Místa hrobů slavných ekonomů (původní link zmizel, tak bohužel jen z Web Archive). Z velikánů leží nejblíž F. A. Hayek ve Vídni. U nás si aspoň můžete v Třešti na Vysočině prohlédnout expozici věnovanou J. A. Schumpeterovi v jeho rodném domě, který naštěstí prošel rekonstrukcí, ne schumpeterovskou kreativní destrukcí.

Anglicky

Nejdřív praktický tip: kdysi se mi hodně z vás v odběratelské anketě svěřilo, že preferujete české texty před anglickými. Schválně někdy zkuste překladač DeepL – sloh výstupů je o řád přirozenější než u Překladače Google.

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz


Fungují lockdowny? A není tenhle způsob záchrany životů příliš drahý? Zatím nikoho jsem neviděl jít při hledání odpovědí tak hluboko jako… žádné překvapení: Scotta Alexandera. Je to dlouhé, je to poctivě vyrešeršované a promyšlené a najdete tam mimo jiné velmi roztomilé prohlášení o střetu zájmů.

Mimochodem, Scott Alexander teď na svém Substacku pořádá soutěžní přehlídku knižních recenzí napsaných čtenáři. Tahle esej o kolapsu komplexních společností překonává všechno, co u nás o konci světa napsali jeho vyhlížeči z kateder egyptologie a jiných.

Znovu do lesa: o jeho kolektivní inteligenci básní ekoložka Suzanne Simardová.

V magazínu NOEMA vůbec vycházejí kousky převracející perspektivu: sociolog a filozof Benjamin Bratton píše o proměnách Země i proměnách našeho myšlení o ní. Dovětkem à la Steve Jobs: To nejsou dvě různé věci, je to jedna věc! (O Brattonově knize The Stack jsem psal před čtyřmi lety na Finmagu a můj článek o letošní Revenge of the Real najdete v příštích dnech na Seznam Zprávách.)

Do třetice NOEMA, kde o planetárních politikách i o Brattonovi mluví Tobias Rees. Pochopitelně z jiného úhlu, jinak bych to na vás nehrnul.

Krásné a klidné léto všem. Potkáme se v lese.

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.