Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Bytová krize, jednorožci a stoletá influencerka z Osvětimi

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma | 11. 7. 2021 | 1 294
investicenemovitostinewsletter

Zapomeňte na výhodné spoření, bezrizikové investice, levné bydlení, nekonečné sledování grafů s cenou bitcoinu i na fámy, že v Česku nevypěstujete jednorožce. Dávka chytrého čtení na víkend je tu.

Bytová krize, jednorožci a stoletá influencerka z Osvětimi

Zdroj: Shutterstock.com

Kdo šetří, má za tři. Jenže pokud ušetřené peníze ukládáte na spořák v bance, nebo dokonce do matrace, tak je ve skutečnosti spíš znehodnocujete. Rada je jednoduchá: Investujte, nebo skončíte chudí. Platí ale, že investovat je potřeba s rozmyslem. Přehledný návod, jak začít s investováním do akcií na Peníze.cz přináší kolega Jiří Hovorka.

Ať s investováním začínáte, nebo se považujete za protřelé burziány, povinnou četbou by pro vás měl být dopis investičního guru Daniela Gladiše akcionářům fondu Vltava, který vede. Spousta lidí, směrující peníze na kapitálové trhy, totiž jaksi začíná přehlížet riziko, které k investování zkrátka patří. A žádná Tesla neroste do nebe…

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Levnější to nebude

Pokud budete chtít vlastní bydlení, bez pořádného balíku peněz se neobejdete, takže vám investování může přijít vhod. Levnějších nemovitostí se v Česku jen tak nedočkáme.

Moc se o tom nepíše, ale drahé bydlení už začíná hnát seniory na ubytovny. Často bohužel nevědí, že by mohli dosáhnout na příspěvek od státu. Důležité téma zpracoval v článku pro Seznam Zprávy Petr Švihel.

Dokud se nezačne pořádně stavět, ceny bytů dolů nepůjdou. A změnit bude potřeba i nastavení v našich hlavách. Komu by se chtělo mít staveniště, nebo dokonce mrakodrap na vlastním dvorku? Nad tím se zamýšlí v komentáři pro E15 ekonom a občasný spolupracovník Finmagu Dominik Stroukal.

Čím by se Česko v boji s drahým bydlením mohlo inspirovat ve Vídni, Seattlu, Portlandu nebo Tokiu, psal před pár měsíci v obsáhlém článku pro Finmag letošní vítěz Novinářské ceny architekt a urbanista Peter Bednár. Pořád je to aktuální a pořád stejně marné. I proto se na to, jak zlevnit bydlení ptáme i v naší anketě Očima expertů.

Jestliže přemýšlíte o výhodné koupi nemovitosti, vyplatí se dívat především do regionů. V rozhovoru pro časopis Estate se o tom rozhovořil developer Petr Palička.

A poslechnout byste si měli i pokračování Finmag podcastu, ve kterém se s Milošem Filipem, šéfem realitního fondu Schönfeld & Co Nemovitosti, povídáme o vývoji cen komerčních nemovitostí.

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz


Miliardy v pohybu

Byznysovou událostí Česka tohoto týden je nepochybně obří úspěch online supermarketu Rohlík.cz. Do raketově rostoucího startupu přitekly další peníze od zahraničních investorů, což z Rohlíku udělalo jednorožce – firmu s hodnotou přesahující miliardu dolarů. A kde jinde o tom informovat než v americkém Forbesu. Když jsem se zakladatelem Rohlíku Tomášem Čuprem dělal přec více než deseti lety rozhovor o jeho první byznysové trefě Slevomat, dalo se tušit, že slevovým portálem všechno teprve začíná.

O lovu jednorožců si můžete přečíst i v aktuálním vydání časopisu Finmag. Kolega Michal Hron v něm vyzpovídal Andreje Kisku mladšího z investiční společnosti Credo Ventures. Ochutnávku si můžete přečíst i na našem webu.

Bitcoin v posledním týdnu nezaznamenal žádné velké cenové veletoče, takže se o něm doma i ve světě psalo méně než obvykle. Řešit se tak konečně mohlo i něco jiného než jeho cena.

Virtuální miliardy dělají stále větší vrásky centrálním bankéřům. Mnoho zemí totiž začíná s bitcoinem seriózně flirtovat a Světová banka si neví příliš rady, co s tím. V době, kdy kryptoměnové fondy zakládá stále víc renomovaných investičních společností, není krypto stále pochuti ani řadě tuzemských bank. Jak informují kolegové z finančního portálu Peníze.cz, například z Air Bank si peníze na kryptoměnové burzy už nepošlete. A za pozornost rozhodně stojí i zamyšlení Alexe Pilaře v komentáři na webu Seznam zprávy o vztahu bitcoinu, individuální svobody a teorii her.

A na závěr ještě trocha mišmaše:

Ed Yong se v textu pro The Atlantic zamýšlí nad tím, jak redukovat srážky automobilů se zvěří… Jeho řešení „překvapivě“ není v omezení počtu vozidel na silnicích, nýbrž v nasazení vlků v lesích!

Další skvělý tip mám od mluvčího Spořky Filipa Hrubého. Jestli si myslíte, že TikTok je jen pro mladé, jste na omylu. Sedmadevadesátiletá Lily Ebertová má na této platformě 1,2 milionu sledujících. A co že je na ní tak zajímavého? Přežila holokaust a o zážitcích z koncentračního tábora nahrává na svůj účet krátká videa.

Vězte, že loď Ever Given, která v březnu zašpuntovala Suezský průplav, mohla tento týden konečně odplout z místa činu. Tam ji dlouhé měsíce zadržovala Správa Suezského průplavu, která po japonském majiteli lodi požadovala tučné penále. Toho se zatím nedočkala, soudní pře se zřejmě protáhnou. Všechno o kauze v přehledu agentury Reuters.

Autor článku

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách. Vedl cestovatelský server Tripzone.cz. Od roku 2010 pracuje pro největší český finanční portál Peníze.cz, zároveň působí jako šéfredaktor časopisu Finmag. Když zrovna neťuká do klávesnice, čte si detektivky, sedí na Letné (na pivu a na fotbale) nebo cestuje po Evropě.