Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Elone, jdou po tobě! Chytré čtení (nejen) na víkend

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma | 13. 6. 2021 | 1 716
Anonymouselon muskFinmagjeff bezosnewsletter

Přituhuje v boji o vesmír, nízké daně i kryptosvobodu. Zatím vítězí především ti, kteří mají na bankovních účtech h000000000dně nul. Přinášíme další vypečenou dávku chytrého čtení.

Elone, jdou po tobě! Chytré čtení (nejen) na víkend

Zdroj: Shutterstock.com

Doporučení na články, které by vás tento týden neměly minout, začneme několika rozhovory. Jakub Jetmar si pro Médiář povídal s Jakubem Eberlem z Ústavu mezinárodních vztahů o hybridní válce a o tom, jak rozdílně si hrozbu dezinformací představuje voják, novinář z Respektu nebo organizace zaměřená na ověřování faktů.

Peníze.cz pokračují v sérii článků s názvem Co vidím po covidu o dopadech pandemie na společnost i peněženky. Monika Veselíková tentokrát zpovídala ředitele festivalu Smetanova Litomyšl Jana Piknu a psycholožkou Lenkou Růžičkovou.

Za pozornost stojí i rozhovor Alexandry Gerasimčikové s Josém Vericatem, vyjednávačem a expertem na izraelsko-palestinský konflikt, který byl publikovaný na webu Voxpot.

Až do vesmíru

Souboj o pozici nejbohatšího člověka planety pokračuje. Elon Musk a Bill Gates začínají pomalu ale jistě ztrácet. Jeff Bezos, vládce trůnu z posledních měsíců, má už ale nového soka – dvaasedmdesátiletého Francouze Bernarda Arnaulta ze skupiny LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton). Majetek obou se dnes pohybuje kolem hodnoty 190 miliard dolarů. Na stránkách amerického Forbesu můžete přetahovanou miliardářů sledovat v přímém přenosu.

Elon Musk troll
Shutterstock

Strč si to do baklažánu. Musk vydělává, i když se na Twitteru jen tak baví

Nastavte si budík, aby vám zazvonil, kdykoli Elon Musk napíše něco o investování. Nebo rovnou automatického robota, který – zatímco vy spíte – vám pomůže na základě rad nejbohatšího muže planety vydělat peníze. Zní to bláznivě, ale funguje to. Zatím, píše o výstředním chování Elona Muska na Twitteru ekonom Dominik Stroukal.

Zakladatel Tesly Elon Musk se stává ve světě fanoušků kryptoměn persona non grata. Na trolícího miliardáře se zaměřilo i hnutí Anonymous. Sdělení videa, které hackeři publikovali na YouTube, je jasné a stručné: „Jsi jen další egocentrický boháč. Žiješ ze státních dotací. Ničíš lidem životy. Očekávej nás!“

Muskovo ego musí navíc vstřebat nepříjemnou ránu ve vesmírných závodech. Zemi si z kosmu na vlastní oči prohlédne dřív Jeff Bezos. Ten na Instagramu oznámil, že se v půlce července osobně zúčastní prvního „turistického“ letu s lidskou posádkou, který pořádá jeho společnost Blue Origin. Jestli máme Bezosovi aplaudovat, se v komentáři zamýšlí Jeffrey Kluger, editor magazínu Time.

Na závěr „miliardářského odstavce“ možná nejdůležitější text. Obsáhlá analýza investigativního projektu ProPublica pojednává o tom, jak je to s daněmi nejbohatších. Výsledek vás asi nepřekvapí. Čím víc peněz máte, tím víc se vyznáte v tom, kudy běží zajíc – i v „daňové politice“.

Do sluchátek

Jako vždycky mám i pár tipů, které potěší vaše uši. Pokračujeme v produkci vlastního podcastu. Tento týden rozhovor s šéfem realitního fondu Trigea Tomášem Trčkou například o tom, proč nás nečeká masový přesun na home office, o dopadech koronakirze na trh komerčních nemovitostí a pozdní pomoci vlády podnikatelům, která zbytečně vyostřila vyjednávání realitních fondů s nájemníky.

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Datový novinář Jan Boček hodnotí ve Vinohradské 12 problematický Národní plán obnovy. Kam půjdou skoro dvě stovky miliard z grantů EU na oživení české ekonomiky (nejen) po koronaviru? Long story short: Některé státy mají vizi, k čemu jim peníze z EU pomůžou. My vidíme prachy a teprv hledáme, do čeho bychom je nalili. Problém je navíc v tom, že na Ministerstvu průmyslu a obchodu, které má plánování na starost, nemůže nikdo najít aktuální verzi „herního plánu“.

Spolupracovník Finmagu Josef Tětek si povídá s Radimem Kozubem, zakladatelem advokátní kanceláře Blockchain Legal, nejen o bitcoinové svobodě. Kdo nemá čas na delší poslech, může si dát podobně tematicky laděný rozhovor z tištěného Finmagu.

A na závěr ještě odpočinkové pohlazení po duši/uších. Na Vltavě je k poslechu podcastové vyprávění hudebníka Dana Bárty o jeho cestách po světě. V pěti půlhodinových dílech se s ním můžete vydat – nejen za vážkami – do Venezuely, Kostariky, Číny, Mosambiku a Indie.

Autor článku

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách. Vedl cestovatelský server Tripzone.cz. Od roku 2010 pracuje pro největší český finanční portál Peníze.cz, zároveň působí jako šéfredaktor časopisu Finmag. Když zrovna neťuká do klávesnice, čte si detektivky, sedí na Letné (na pivu a na fotbale) nebo cestuje po Evropě.