Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Nová forma kapitalismu, české MeToo i boj o interpretaci. Chytré čtení (ne)jen na víkend

Michal Hron
Michal Hron | 30. 5. 2021 | 1 komentář | 1 722
byznysdomácí politikanewsletterzahraniční politika

Jasně, máme staronového ministra zdravotnictví a Dominik Feri ztratil pozlátko mladého úspěšného gentlemana z Teplic. Vaší pozornosti by ale nemělo uniknout víc věcí než tahle pěna dní. Tady je máte pěkně naservírované.

Nová forma kapitalismu, české MeToo i boj o interpretaci. Chytré čtení (ne)jen na víkend

Zdroj: Shutterstock.com

Předně. Že se mladá hvězda TOP 09 Dominik Feri asi nechová ve svém soukromém životě zrovna jako Mirek Dušín, ví po tomto týdnu většina národa. A zatímco „mladí jsou v šoku, co se stalo s jejich hvězdou“, ti starší řeší, jak se z toho ponaučit.

Profesně pak bylo zajímavé sledovat, jak se z téhle obsáhlé a záměrně zdrženlivé práce na A2larmu a Deníku N stávalo postupným přebíráním a přílišným zjednodušování třeba něco jako tohle. Kdo by chtěl skutečně jít hlouběji, doporučuji podcast Vinohradská 12 se spoluautorkou článku Apolenou Rychlíkovou.

Mezitím byl z pomyslné hokejové střídačky zpátky na led vyslán Adam Vojtěch, aby udělal tečku za covidem. „Je vhodné se připravit na kupu lží, polopravd, pomluv, a neuvěřitelných nesmyslů,“ varuje pak před snahou dezinterpretovat průběh pandemie na svém Substacku Jan Kulveit.

Byznys

Česko má dost pravděpodobně novou nejbohatší ženu. Impérium PPF převzala po svém zesnulém manželovi Renáta Kellnerová. Jenže pak se ukázalo, že to ještě může být jinak.

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

A když už jsme u Kellnerových (a kdyby vám to snad uniklo), sám „pan tajemný“ se ukázal na videu. Zmiňuje své vize, potřebu vracet hodnoty společnosti, ale i typickou českou vlastnost: závist. Škoda, že jsme ho nepoznali dřív, třeba bychom ty hodnoty rádi sdíleli.

Vracet své bohatství společnosti se zjevně rozhodl i nejmladší kryptomiliardář a spoluzakladatel etherea Vitalik Buterin. Ten – jak jinak než v kryptoměně – daroval přes miliardu dolarů řadě charitativních organizací. Chvályhodný počin!

Stejně jako třeba tady v případě nakladatele Lubomíra Houdka, který zas vydává hudbu a literaturu umělců, kterých si váží a má jejich díla rád. Protože: Proč ne? Jaký kontrast k byznysu s retrohity, který v týdnu pro Finmag.cz popsal Matěj Schneider.

Trochu bokem toho všeho mě zaujal detailní fotoreport z českého Amazonu. Sonda do světa opředeného tolika historkami mimo jiné ukazuje i skromnou „odborářskou budku“ uprostřed obří haly. Přesto mohou být zdejší předáci rádi, že existují: do práce jim fušuje sám Jeff Bezos.

Ze světa

Těch, co začnou mít potřebu společnosti „něco vracet“, bude dost pravděpodobně přibývat. V tomhle longreadu na BBC se dočtete proč. A není to jen o známém trendu „bohatí dál bohatnou a chutí chudnou“, ale o společnosti jako takové. O tom, že vlastně i chudoba je relativní a současný kapitalismus má tím pádem dost zásadní problém...

Chudoba navrch stále je a bude tématem, jak v tomhle textu o dopadech pandemie na Latinskou Ameriku upozorňuje František Kalenda. Jedna věta za všechny: „Pod hranicí chudoby se ocitlo o 22 milionů lidí víc než v roce 2019, což je nejhorší číslo za posledních dvacet let. Přibylo také osm milionů lidí zasažených extrémní chudobou.“

Nedá mi to tady nepřipomenout skvělý speciál Aktuálně.cz nazvaný Chudé Česko. Protože i ten se s covidovou krizí vrací a popisuje důležité celospolečenské téma, ke kterému se často stavíme zády.

Na závěr už jen pár drobotin z podcastového světa, ovšem neméně zajímavých. Třeba rozbor problémů Sebastiana Kurze v Checkpointu, nebo tady další Redneck od Matěje Schneidera k dosavadnímu působení Joea Bidena v čele USA. „Běžně se nejzásadnější kroky nového amerického prezidenta začínají hodnotit v okamžiku, kdy má za sebou sto dní v úřadu. Tato lhůta už uplynula.“

Jarní Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Až nám technologie rozvážou ruce. Popularizátorka umělé inteligence Sara Polak o revolučních dobách, ve kterých žijeme.

Dobrou! Téma čísla – spaní. Pavel Jégl zkoumá, jak spali předkové. Lifehacker Tomáš Baránek líčí, jak zkoumá, jak spí on sám. Fyzioložka Zdeňka Bendová o biorytmech a světle.

Učit se, učit se atd. Tematický blok o vzdělávání a kariéře. Česko rekvalifikuje, i když o tom úřady práce, nevědí, píše Jiří Hovorka. Nevyužili jsme historickou šanci zničit maturity, lituje Vojtěch Dobeš. Robert Vlach o údělu celoživotního vzdělávání u volnonožců.

FIN. Ve finanční části magazínu Dominik Stroukal a investeens. Petr Kučera sleduje bankovní novinky. Balík textů o realitách a realitních fondech.

Autor článku

Michal Hron

Michal Hron

Editor Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů. Do Finmagu přešel z týdeníku Euro, dřív vedl domácí redakci Hospodářských novin a působil jako editor zpravodajství na portálech iDnes.cz a Novinky.cz. Politicky nevyhraněný liberál, v běžném životě konzerva.