Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Chytré čtení ještě chytřejší a covidové radovánky

Michal Hron
Michal Hron | 16. 5. 2021 | 2 484
newsletter

To je dost, že ste nám taky něco dovolili, dalo by se zvolat směrem ke Strakovce. Váš šéf o vás mezitím zjistil i to, kdy chodíte na záchod. A svět překvapivě řeší globální problémy. Další dávka chytrého čtení (ne)jen na víkend.

Chytré čtení ještě chytřejší a covidové radovánky

Zdroj: Shutterstock.com

Vysvitlo slunce, svázaná nálada ve společnosti polevila a vláda už neměla sil to dál držet. Tak jsme tu, v další vlně rozvolňování, opět před létem. Kam to vedlo posledně, víme všichni. Takže se nedivte, když se Petr Fischer na Finmag.cz zamýšlí nad cestou k dalšímu průšvihu.

A zatímco na řadě míst jsou restaurační zahrádky už dávno „otevřené“, tenhle hospodský pro Peníze.cz vysvětluje, proč hosty nepřivítá. Ve zkratce: kompenzační bonus zaplaťpánbů funguje.

Když připočteme postupující očkování i možnost, že odstřelíme patenty na vakcíny – argumenty pro a proti shrnul v týdnu pro Finmag.cz Pavel Jégl –, tak to snad na podzim i přežijeme.

Když zbude čas, můžete s námi zkusit i „hacknout“ si svůj život. Jako tuhle někdejší zakladatel Computer Pressu Tomáš Baránek. Hlavní zajímavost: z přečtené knihy si toho bez výpisků moc nezapamatujeme. Dělejte si je!

A knihy ještě jednou, z trošku jiného pohledu. Čítanky. Znáte? A kolik z příběhů tam je o hrdinech, kolik o hrdinkách, kolik jich psali muži a kolik ženy…? Otázka pro někoho možná až marginální, ale je na místě se nad tím zamyslet, jak to dělá Heroine.cz.

Turek. Zdroj: Shutterstock
Turek. Zdroj: Shutterstock

Ke kafi tradiční výběr Finmagu

Chytré čtení na víkend

Dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu. Nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru. 

Čtení na víkend

Kdo by rád pronikl do světa těžby dat, monopolu technologických gigantů a vztahů mezi médii a Facebookem, Googlem a vším tím okolo, doporučuju tenhle longread od Libuše Šmuclerové. Pro pochopení stojí za to. Ještě před ním si ale dejte tuhle koncentrovanou verzi u nás, pomůže to.

Ze světa

Nejezte ryby, zachráníte planetu. Jednoznačné sdělení dokumentu Seaspiracy: Pravá tvář udržitelného rybolovu internetové televize Netflix asi nabourá realitu každému soustředěnému divákovi. To jako fakt? Mají pravdu? Vážně mám místo ryb jíst nějaké hnusné řasy? Tenhle text snímku sice zrcadlo nenastavuje, ale kdo neholduje bedně s obrázky, dozví se všechno podstatné.

A když jsme u těch zelených věcí (to jakože řasy, ha ha), zatímco v Česku o politickém proudu této barvy není vidu slechu, u západních sousedů zřejmě míří k moci. Naplňují se tak predikce vrchního germanisty Petra Fischera pro Finmag.cz o pěkném evropském cirkusu při odcházení Mutti Merkel.

Byznys, politika a společnost, Všechno v jednom představuje zpráva o vyloučení čínských firem ze staveb indických 5G sítí. Věc, která sice jen tak prošuměla, ale svým významem je zásadní. Tak obrovský trh, jakým Indie je, je pro rozvoj a mentalitu přístupu dalších států k výrobcům 5G infrastruktury podstatná. A jak víme – a pokusil jsem se to shrnout v tomhle textu – 5G sítě jsou budoucnost.

Stejně jako antivirotika. Proč je hledání antivirotik tak těžký, to rozebírá tenhle text ve speciálu BBC Future.

Pandemií jsme začali, pandemií skončíme. A opět na britské veřejnoprávní službě, která ve svém dalším speciálu o pracovním životě lidem připomíná, že jejich šéf už o nich beztak ví vše. A že s pandemií se ze „secret parenting“ stal trend zcela opačný.

Tak bacha, abychom se z toho všichni nakonec prostě nepomátli.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Hron

Michal Hron

Šéfredaktor webu Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů, ale i čisté nedotčené přírody. Po krachu vydavatelství Mladá fronta přešel do Finmagu z týdeníku Euro, předtím vedl sdruženou domácí redakci Hospodářských novin, Aktuálně.cz a iHNed.cz a působil jako editor zpravodajství na portálech iDnes.cz a Novinky.cz.